Koziorogi i pachnice rządzą Lasem Bielańskim
21 października 2015
Podczas dyskusji o ochronie Lasu Bielańskiego wielokrotnie padały nazwy "kozioróg dębosz" i "pachnica". O co chodzi?
Kozioróg dębosz to 5,5-centymetrowy owad, występujący w wielu krajach europejskich i Turcji, narażony jednak na wyginięcie ze względu na specyficzne wymagania: gustuje tylko i wyłącznie w dębach, najlepiej starych. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznych długich czułków, przypominających rogi koziorożca. Pachnica, przez Anglików nazywana żukiem-pustelnikiem, prezentuje się mniej widowiskowo. Dorasta do 3-4 cm i dla laika wygląda jak "zwykły chrząszcz". Jest nie mniej wybredna, niż kozioróg: mieszka tylko w próchnowiskach wewnątrz starych drzew.
Podczas spotkania w bielańskim ratuszu można było się dowiedzieć, że dokładna lokalizacja drzew, w których mieszkają koziorogi albo pachnice, to tzw. dane wrażliwe. Ich ujawnienie mogłoby sprawić najazd na las... szukających larw kolekcjonerów chrząszczy. Każdy ma swoje hobby - szkoda, że hobby niektórych to niszczenie środowiska naturalnego.
Las Bielański jest reliktem Puszczy Mazowieckiej, obszarem o największej bioróżnorodności w granicach Warszawy, chronionym jako rezerwat przyrody i obszar Natura 2000. Obecnie trwają prace nad uchwaleniem planu jego ochrony, który będzie obowiązywać przez 20 lat.
Dominik Gadomski