Kondratowicza jak Świętokrzyska. Protest przeciwko plotce na Bródnie
15 września 2020
Główna ulica osiedla to dziś jeden wielki plac budowy. Jak będzie wyglądać po zakończeniu budowy metra?
Oficjalnym terminem zakończenia budowy metra na Bródnie pozostaje wrzesień przyszłego roku, jednak wydaje się już pewne, że prace potrwają aż do lata roku 2022. Przyczyną dużego opóźnienia jest oczywiście trwający kryzys gospodarczy. W jakim stanie zastaniemy za dwa lata ulicę Kondratowicza?
Kondratowicza 2022
- Główny trakt osiedla przejdzie przemianę porównywalną z tą, jaka nastąpiła na Świętokrzyskiej po zakończeniu budowy centralnego odcinka II linii metra - zapowiadał w 2018 roku Zarząd Dróg Miejskich. - Kluczem do przygotowania tak dużych zmian były szerokie konsultacje społeczne. To dzięki zaangażowaniu mieszkańców wprowadzimy rozwiązania, które zmienią Kondratowicza w estetyczną i przyjazną dla wszystkich zieloną aleję.
W Śródmieściu największą zmianą było zwężenie jezdni, ale na Bródnie kierowcy i pasażerowie autobusów mogą spać spokojnie. Jezdnie Kondratowicza mają zostać przysunięte do siebie i nieco zwężone, ale nadal pozostaną dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Znikną jednak zatoki przystankowe, chodniki zostaną znacznie poszerzone, powstaną dwie drogi rowerowe oraz miejsca parkingowe.
Metro na Bródno
W ubiegłym miesiącu radni dzielnicy Targówek zaapelowali do ZDM o odbudowę Kondratowicza w takiej formie, w jakiej zostało to zapowiedziane przez byłą prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Samorządowcy zaprotestowali w ten sposób przeciwko... plotce. Głosi ona, że warszawski ratusz zamierza dokonać zmian w projekcie. Jakich? Nie wiadomo, ponieważ gotowego projektu nie widział jeszcze żaden urzędnik. Zapytaliśmy w ratuszu, na jakim etapie są przygotowania do odtworzenia Kondratowicza i czy można mówić na dziś o jakichś zmianach w projekcie w stosunku do tego, co zaprezentowano kilka lat temu.
- Biuro Polityki Mobilności i Transportu wydało decyzję do geometrii projektu. Obecnie wykonawca przygotowuje projekt stałej organizacji ruchu, jak również równolegle pracuje nad uzyskaniem decyzji środowiskowej - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka warszawskiego ratusza. - W dalszej kolejności będą przygotowywane projekty wykonawcze. Prace, które są teraz realizowane związane z dokumentacją, projektami i uzgodnieniami dotyczą oczywiście koncepcji prezentowanej przez prezydent Gronkiewicz-Waltz.
(dg)