ZTM zmienia zdanie. Przystanki na żądanie i "ciepłe guziki" wracają
25 stycznia 2021
Epidemia trwa, ale przyciski w autobusach już nie są uznawane za siedlisko wirusów. Mróz okazał się większym problemem, niż covid-19.
Jeszcze kilka tygodni temu urzędnicy twierdzili, że "ciepły guzik" i przystanki na żądanie nie będą przywrócone do końca epidemii a wietrzenie pojazdów na każdym przystanku jest zdrowe dla pasażerów. W poniedziałek 25 stycznia usłyszeliśmy, że zdrowe jest jednak unikanie otwierania drzwi na mrozie. Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję po przejściu największej fali zimna, ale tuż przed spodziewanymi śnieżycami.
Przystanki na żądanie wracają
- Z powodu niskich temperatur w ostatnich dniach pojawiło się wiele głosów pasażerów, że w autobusach i tramwajach jest zbyt chłodno - przyznaje ZTM. - Dlatego od 1 lutego przywracamy funkcjonowanie "ciepłych guzików" oraz przystanków na żądanie. Nie zmieniają się inne epidemiczne nakazy. W pojazdach trzeba zasłaniać usta i nos, obowiązują limity liczby pasażerów, trzeba zachowywać dystans od innych osób.
Obserwacje prowadzone przez ZTM wykazują, że w pojazdach nie ma przepełnień ponad wyznaczone przez rząd limity. Opinie i analizy epidemiologów mówią, że transport publiczny nie jest miejscem, w którym jest się szczególnie narażonym na zarażenie covid-19 czy grypą.
W autobusach wraca normalność
Przez kilka ostatnich miesięcy można się było odzwyczaić od używania przycisków do otwierania drzwi i machania ręką na przystankach na żądanie, dlatego ZTM postanowił przypomnieć zasady. W przypadku "ciepłych guzików" pasażerowie wysiadający i wsiadający są zobowiązani samodzielnie otworzyć drzwi, naciskając przycisk znajdujący się na lub przy drzwiach po zatrzymaniu się autobusu na przystanku.
- W przypadku przystanków na żądanie trzeba pamiętać, żeby dać kierowcy odpowiednio wcześniej jasny sygnał do zatrzymania autobusu na przystanku, bo inaczej pojedzie on dalej, a nas czeka dłuższy spacer lub konieczność oczekiwania na kolejny pojazd - przypomina ZTM. - Pasażer zamierzający wysiąść na przystanku oznaczonym "na żądanie" powinien uprzedzić o tym fakcie obsługę pojazdu w odpowiednim czasie, umożliwiającym bezpieczne zatrzymanie pojazdu na przystanku, poprzez wciśnięcie przycisku oznaczonego "stop" lub "na żądanie", a jeśli nie ma odpowiedniego przycisku, poprzez zgłoszenie potrzeby zatrzymania obsłudze pojazdu.
(dg)