Kolejne drzewka w Ogrodzie Sprawiedliwych
29 września 2021
Lista uhonorowanych na muranowskim skwerze Jura-Gorzechowskiego powiększyła się o siedem osób.
Na znajdującym się przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Dzielnej skwerze Jura-Gorzechowskiego warszawski samorząd upamiętnił siedmioro działaczy na rzecz pokoju i praw człowieka: Emanuela Ringelbluma (1900-1944), Julię Ilisińską (1903-1978), Hranta Dinka (1954-2007), Antoninę Wyrzykowską (1916-2011), Stanisława Pietrowa (1939-2017), Liu Xiaobo (1955-2017) i Karola Modzelewskiego (1937-2019).
Ogród Sprawiedliwych w Warszawie
W ubiegłym roku tytuł Sprawiedliwych otrzymali działacz antykomunistyczny i historyk Karol Modzelewski, sowiecki oficer, który zidentyfikował rzekomy amerykański atak jako błąd komputera Stanisław Pietrow oraz Antonina Wyrzykowska, która podczas niemieckiej okupacji ukrywała siedmiu Żydów.
Sprawiedliwi wybrani w roku 2021 to orędownik pojednania turecko-ormiańskiego Hrant Dink, Julia Ilisińska, która w czasie wojny pomagała więźniom Auschwitz-Birkenau, Emanuel Ringelblum - twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego oraz Liu Xiaobo, działacz na rzecz obrony praw człowieka w komunistycznych Chinach.
Skwer w miejscu getta
Wcześniej tytułem Sprawiedliwych uhonorowani zostali m.in.: Jan Karski, Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska, Władysław Bartoszewski czy Witold Pilecki. W sumie na skwerze upamiętniono już 28 osób, w tym trzynaścioro Polaków.
- Warszawski Ogród Sprawiedliwych powstał w 2014 roku na terenie byłego getta, w bliskości Pawiaka i kościoła św. Augustyna, który nie został uszkodzony w czasie wojny - pisze urząd miasta. - Jest jedynym w Polsce miejscem łączącym pamięć o różnych wydarzeniach i doświadczeniach. Upamiętnia Sprawiedliwych wielu kultur, wyznań i narodowości.
(dg)