REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0
Białołęka

budżet obywatelski »

 

Kolejna tężnia dla Białołęki. Warto wydać pół miliona?

  28 sierpnia 2020

alt='Kolejna tężnia dla Białołęki. Warto wydać pół miliona?'
źródło: M-PROJEKT Maciej Kotwiński

Na Białołęce jest już tężnia - na dachu Galerii Północnej. W przyszłym roku powstanie kolejna w parku Picassa. Czy potrzebujemy jeszcze jednej?

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Tężnia w parku Picassa to pomysł realizowany na postawie projektu zgłoszonego jeszcze w 2018 roku. Po dwóch latach wyłoniony został wykonawca, umowę podpisano 10 czerwca tego roku. Z uroków miniuzdrowiska mieszkańcy będą mogli korzystać od maja 2021 roku, na kiedy zaplanowano zakończenie prac. Ratujemy "białołęckie Powązki". Rusza kolejna zbiórka Ratujemy "białołęckie Powązki". Rusza kolejna zbiórka Dzięki hojności mieszkańców Białołęki zabytkowe nagrobki na cmentarzu przy Mehoffera pięknieją. Następna kwesta już niedługo.

Tężnia w Choszczówce

Tężnia dla Choszczówki to kolejny pomysł z budżetu obywatelskiego. Został on zgłoszony także w ubiegłym roku, uzyskał jednak zaledwie 905 głosów i nie został wybrany do realizacji. Teraz propozycja wróciła i ma drugą szansę. Inhalatorium w Choszczówce może powstać przy ul. Brzezińskiej.

- Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki od góry dozowana jest solanka, która spływa swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę, a także nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów, jak magnez, sód, potas, żelazo i inne. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium - zachwalają swój projekt autorzy pomysłu.

W ramach tego samego projektu powstać może także mikropark przy ul. Zaułek. Ma to być miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli zregenerować swoje siły w czasie przejażdżki rowerowej, nakarmić dziecko podczas spaceru czy poczytać książkę na łonie natury. Na terenie zielonym przy ul. Zaułek powstałyby nowe ścieżki, stanęłyby kosze na śmieci, zamontowano by lampy solarne i wykonano nasadzenia roślin. Szacunkowy koszt realizacji obu inwestycji to pół milion złotych.

Sprytny sposób, by w mało zaludnionej Choszczówce uzyskać głosy blokowisk wschodniej Białołęki. Czy tak się stanie? Głosowanie potrwa od 1 do 15 września bieżącego roku.

Marcin Kalicki

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0

Komentarze (4)

# Kris

29.08.2020 09:45

Drogi autorze. Po pierwsze Zielona Białołęka czy jak piszesz "wschodnia" to oprócz nowo powstających zespołów bloków, przede wszystkim zlokalizowane na dużym obszarze domy, zarówno starsze jak i stałe budowane. Po drugie jeżeli pytasz czy żeby skorzystać z dobrodziejstw tężni trzeba odwiedzić jakąś galerie handlową, to informuje cię, że są jeszcze inne formy i miejsca spędzania czasu i niektórzy, powtarzam niektórzy woleliby tężnię w jakimś innym miejscu niż sklep. I już po trzecie rozumiem, że może Galeria Północna jest Waszym sponsorem ale nachalny sposób promowania tego obiektu, raczej zniechęca niż zachęca i do odwiedzin i do czytania Waszych tekstów.

# observer

29.08.2020 20:28

Są rejony Warszawy, gdzie ludności jest kilkadziesiąt razy więcej, a powietrze nie takie jakie ma Zielona Białołęka, ale każdy ciągnie kołdrę w swoją stronę i jeszcze szczyci się sprytem, cwaniactwem, pozwalającym "wyrolować" pozostałych mieszkańców.
Gdyby każdy z podpisujących się pod projektem miał wyłożyć nań 50 zł - projekt by przepadł, chociaż jest to tylko 10% całkowitego kosztu na osobę.
Brakowało i brakuje w całym kraju GOSPODARNOŚCI i nie zanosi się na zmiany. Nie ma to jak dziad struga pana. Do tego komuna pełną gębą - na co by tu jeszcze wydać złupione pieniądze: może na jakieś muzeum, instalację, fontannę, przenośne miejsce wypoczynku, rewitalizację ruin, kolejne tablice upamiętniające coś tam, a ludzie chodzą po bajorach, nie mają porządnych dróg i chodników.
Władze miasta regularnie oświadczają, że na nic nie ma pieniędzy; ręce opadają.

 Matka_Sławka_z_Gdańska

30.08.2020 09:43

A czy nie lepiej ustawić teraz 5 (pięć) wiklinowych koszy a' 100.000 zł każdy nad brzegiem Wisły i tam się inhalować....? Ozonem, że tak Matka powiedzą.

REKLAMA

norblin 02 2norblin 02 0

 drugastrona

31.08.2020 10:56

Warto czy nie warto - nieważne. Jest propozycja i ludzie zdecydują.
więcej na forum

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 1olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

sporteum polkolonie 2sporteum polkolonie 0

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 2olowkowa kraina swiatowida angielski 0

REKLAMA

autoreklama tustolica 3autoreklama tustolica 0

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA