REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Interwencja

Kolarze szaleją w Lesie Bielańskim. "Notorycznie przeganiają spacerowiczów"
REKLAMA

źródło: Wikimedia Commons / Petar Miloąević


Kolarze szaleją w Lesie Bielańskim. "Notorycznie przeganiają spacerowiczów"

Miłośnicy kolarstwa cross-country upodobali sobie do treningów ścieżki chronionego lasu na Bielanach, na których obowiązuje całkowity zakaz jazdy rowerem.

REKLAMA

Z punktu widzenia biologów, leśników i urzędników Las Bielański jest jednym z najbardziej niezwykłych rezerwatów przyrody w Europie, leżącym niedaleko centrum wielkiego miasta, ale mogącym pochwalić się wielką różnorodnością gatunków zwierząt i roślin. Dla mieszkańców Bielan to głównie park leśny, a dla fanów kolarstwa górskiego - miejscem treningów.REKLAMA

Kolarze w Lesie Bielańskim

- Podczas spacerów po Lesie Bielańskim notorycznie widzę, jak rozpędzeni kolarze przeganiają ze ścieżek spacerowiczów albo, przeskakują po dwa, trzy metry od nich - mówi nasz czytelnik. - To całkowicie odbiera przyjemność z przebywania w lesie.

Las Bielański szczególnie upodobali sobie zawodnicy trenujący kolarstwo górskie w stylu cross-country, którzy na pofalowanych i krętych ścieżkach czują się jak na prawdziwym torze. Uwagę na problem zwraca uwagę także radna Joanna Radziejewska, oskarżająca kolarzy o dewastowanie lasu.

Radna przypomina, że w 2015 roku uchwalono plan ochrony Lasu Bielańskiego, zabraniający uprawiania kolarstwa na całym obszarze rezerwatu. Nawet dla zwykłych rowerzystów, chcących przejechać przez las, wyznaczono tylko kilka ścieżek.REKLAMA

Martwy przepis

- Zorganizowane grupy kolarstwa wyczynowego MTB/XC od około dziesięciu lat prowadzą w Lesie Bielańskim regularne treningi dla wielu grup kolarzy różnych kategorii wiekowych - pisze radna Radziejewska. - Kolarze mają się dobrze, a rezerwat przyrody bardzo źle. Najcenniejsze skarby przyrody są bezdusznie dewastowane, a sprawcy niszczenia przyrody pozostają bezkarni.

Jak czytamy w interpelacji, do urzędu dzielnicy od wielu lat zwracali się w tej sprawie naukowcy, przyrodnicy i mieszkańcy Bielan. Ratusz nie jest jednak w stanie wyegzekwować przepisów.

- Czyżby plan ochrony rezerwatu okazał się bezużytecznym papierkiem z powodu braku możliwości egzekwowania prawa, nieudolności włodarzy, niemocy służb strzegących porządku publicznego? - pyta radna Radziejewska.

(dg)


REKLAMA
  • Poleć
  • Polub Tu Bielany
  • Udostępnij13.10.2021 20:14 #ekolog
Do Lasu Bielańskiego nie wolno również wchodzić z psami... i też psiarze mają to w d...
13.10.2021 20:44 #marcinz
tak z ciekawości - w jaki sposób kolarze jadąc ścieżką pieszą bardziej 'bezdusznie niszczą najcenniejsze skarby przyrody" niż zwykli spacerowicze wyprowadzający psy?
może tak wydzielić ścieżki dla rowerzystów górskich, żeby każdy był zadowolony ?
tak chociaż 1 raz przestańmy zastanawiać się komu co wolno... tylko spróbujmy się dogadać?
14.10.2021 08:19 #Kolo
Jak to nie można wyegzekwować przepisów. U nas nic się nie da, nie ma pomysłu, nie ma determinacji i generalnie nie da się. A sprawa jest dość prosta - wystarczy wysłać "wyrywkowo" w różnych dniach tygodnia w różnych miejscach i różnych godzinach patrole i zmieniać często lokalizację tych patroli oraz dawać sromotne mandaty za tego rodzaju zachowania. I po jakimś czasie problem zniknie. To samo z psami - to jakaś plaga i nie można już w zasadzie nigdzie spokojnie przejść żeby nie natknąć się na atakujące psy (W dodatku puszczane luzem, bez smyczy i kaganca). Rowery i psy na chodnikach, skwerach, kasach - wszędzie. Każdy metr powierzchni zawlaszczony pod szalet dla psów, wszystko wydeptane i cuchnace psim g... I oczywiście nic się nie da. Otóż wszystko się da tylko trzeba chcieć i mieć pomysł a nie tylko uprawiać imposybilizm. To jest cechą tzw tłustych kotów którym nic się nie chce. I to właśnie tylko polityka zero tolerancji może przynieść jskiescefekty. Jeśli akcje kontroli będą częste i długoterminowe to proceder się skończy. I nie żadne pouczenia tylko od razu maksymalne grzywny. Pół roku i problemu z rowerami i psami nie będzie. Co do psów to niektórym też już odbiło bo mu rozpaczy sąsiadów hoduja nieraz po kilka w mieszkaniach. Brydża, szczekaja, wyja, niszczą przestrzeń publiczna, klatki schodowe, o... windy, krzaki, budynki etc. To jest już plaga. Może pomyśleć o wprowadzeniu prawa miejscowego (prawnie jest taka możliwość przeciez) i wprowadzić wymóg uzyskania zgody zarządcy lub właściciela budynku na posiadanie psa oraz ustalić limity ilościowe i wielkości. Niektóre psy to są większe niż zrebaki. Brudza niemiłosiernie. Reasumując, wszystko sie da jeśli się chce i ma się pomysł. Ale oczywiście najlepiej i najwygodniej przyjść na 8 godzin i twierdzić że się nic nie da. A może trzeba wybrać w końcu kogoś kto ma pomysł i komu się chce...? Może czas na zmiany.
14.10.2021 10:13 #jondrek
a co psy przeszkadzaja i komu ?
14.10.2021 10:28 #1234
Co za bzdura. I co przez te około 10 lat jeszcze nie zniszczyli tego lasu ? Rower to jest ekologiczny pojazd. Rowerzyści jezdzą po ścieżkach i traskach nie włażą w las i nie śmiecą ani nie zostawiają gówien jak psy - ktorych tez tam być nei powinno.
14.10.2021 11:15 #Rafał
Kolarze jeżdżą poza wyznaczonymi szlakami. Poza tym bywa, że jeżdżą kilkunastoosobowymi grupami.
Rezerwat to nie tor przeszkód. Poza tym kolarze niszczą skarpę budując różnego rodzaju skocznie itp. rzeczy. Rezerwat został udostępniony dla rowerzystów poruszających się po lesie rekreacyjnie, szanujących pierwszeństwo pieszych. To nie jest miejsce na organizację wyścigów kolarstwa górskiego. Rejony, które upatrzyli sobie rowerzyści są wyłączone z ruchu rowerowego i bardzo dobrze!

#marcinz napisał(a) 13.10.2021 20:44

tak z ciekawości - w jaki sposób kolarze jadąc ścieżką pieszą bardziej 'bezdusznie niszczą najcenniejsze skarby przyrody" niż zwykli spacerowicze wyprowadzający psy?
może tak wydzielić ścieżki dla rowerzystów górskich, żeby każdy był zadowolony ?
tak chociaż 1 raz przestańmy zastanawiać się komu co wolno... tylko spróbujmy się dogadać?
14.10.2021 11:19 #Rafał
Zobacz jak wygląda skarpa wiślana wzdłuż Wisłostrady, jak jest zniszczona przez rowerzystów górskich. Poza tym jeżdżą zazwyczaj po tych "ścieżkach i traskach", które są wyłączone z ruchu rowerowego. W lesie są ustawione mapy szlaków, tylko ci egoiści udają, że ich nie widzą.

#1234 napisał(a) 14.10.2021 10:28

Co za bzdura. I co przez te około 10 lat jeszcze nie zniszczyli tego lasu ? Rower to jest ekologiczny pojazd. Rowerzyści jezdzą po ścieżkach i traskach nie włażą w las i nie śmiecą ani nie zostawiają gówien jak psy - ktorych tez tam być nei powinno.
14.10.2021 11:19 #Rafał
Do rezerwatu psów się nie wprowadza!

#jondrek napisał(a) 14.10.2021 10:13

a co psy przeszkadzaja i komu ?
14.10.2021 18:38 #ekolog
Psy nie rozjeżdżają bezdusznie ścieżek !
15.10.2021 11:15 #Hajduk
#jondrek napisał(a) 14.10.2021 10:13

a co psy przeszkadzaja i komu ?
Przeszkadzają zwierzętom, które są tego rezerwatu prawowitymi mieszkańcami. Wyszukaj sobie w google artykuły o regularnie zagryzanych sarnach. Wychodzi statystycznie jedna taka sytuacja dziennie.
REKLAMA
17.10.2021 00:10 #KUTASIARZ
#ekolog napisał(a) 14.10.2021 18:38

Psy nie rozjeżdżają bezdusznie ścieżek !
ALE SRAJĄ GDZIE POPADNIE
18.10.2021 09:34 #je is
koalarze idą szpalerem, z rowerami w rękach i przeganiają spacerowiczów xDDD
mijają 2-3metry od spacerowiczów xDDD
skoro ścieżki w większości mają taką właśnie szerokość i mniejszą - jest to raczej pochwała a nie zarzut...
co do piesków i psiarzy - oczywiście nikt się nie czepia, a bez smyczy
stanowią one zagrożenie dla fauny...
nie mówię już o puszczaniu psów w samopas, żeby się wysrały i nie trzeba było sprzątać gówien - bo "się przegapiło"...
mnie osobiście psiarze przeszkadzają bardziej niż pedalarze...
19.10.2021 11:33 #Henrykos
Polska jest przeraźliwie, patologicznie zapsiona.
19.10.2021 14:30 #leśny dziadek
#jondrek napisał(a) 14.10.2021 10:13

a co psy przeszkadzaja i komu ?
Dzikiej przyrodzie. Należy pamiętać, że las to nie nasz dom, tylko jest to enklawa do życia dla dzikiej przyrody. Psy poprzez swoje zachowanie (często są puszczane luzem) i swój zapach płoszą dziką zwierzynę, a ta, często w panice ucieka przerażona i wpada pod koła samochodów lub na jakieś ostre ogrodzenia (często kończąc na nich swój żywot).
Niestety psiarze uważają, że jak posiadają czworonoga, to oznacza, że są miłośnikami przyrody zapominając przy tym, że przez swoje głupie zachowanie (wchodzenie z psem do lasu) przyczyniają się do tragicznego losu pozostałych dzikich braci. Zatem psiarze postępują egoistycznie, myśląc: - mój pies ma prawo do wszystkiego a dzika przyroda niech spada na... drzewa.
23.10.2021 04:51 #szypki
Profilaktycznie, zaaresztowac wszystkich; psiarzy, pedalarzy i spacerowiczów. Wpuszczać tylko procesje.
25.10.2021 00:28 #Ciekawostki
Same pedały w tym lesie ostatnio. Pedały rowerowe, żeby ktoś o dyskryminację - nie jąkał się pochopnie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA