REKLAMA

Puls Warszawy

zdrowie »

 

Kleszcze już atakują. Gdzie należy uważać?

  2 marca 2019

alt='Kleszcze już atakują. Gdzie należy uważać?'
W okolice miasta i siedzib ludzkich kleszcze przenoszą się głównie za sprawą zwierząt, na których żerują.
źródło: Wikipedia/Stiopa

Łagodna zima i coraz liczniejsza populacja dzikich zwierząt bytujących blisko miasta sprawia, że kleszczy jest coraz więcej. Gdzie można paść ich ofiarą?

REKLAMA

Pierwsze sygnały o ukąszeniach przez kleszcze już się pojawiają. - Borelioza to główne schorzenie zawodowe leśniczych, niestety bardzo wiele moich koleżanek i kolegów przechodzi tę chorobę - mówi Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora Lasów Miejskich.

Już są

- W tym roku kleszcze pojawiły już się pod koniec stycznia. Są to owady zmienno-cieplne, których aktywność jest proporcjonalnie uzależniona od temperatury. Jeżeli temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej zera, to kleszcze wychodzą ze swoich zimowisk i próbują złapać żywiciela - wyjaśnia Andżelika Gackowska. Co ważne, pasożyty bytują bliżej ziemi, najczęściej w trawie lub na krzewach. Pracownicy Lasów Miejskich po każdej wizycie w lesie, a zwłaszcza na nieużytkach rolnych w stolicy, mają spodnie pełne kleszczy. Jakiś czas temu Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przedstawiła dane z ostatnich lat dotyczące zachorowań na dwie najczęstsze choroby odkleszczowe, a wyniki te są niepokojące. W samej tylko Warszawie boreliozą zaraziły się w 2017 roku aż 473 osoby, rok później nastąpił spadek - odnotowano 252 przypadki. Na kleszczowe zapalenie mózgu cierpiało w 2017 dziewięć osób, w 2018 roku - siedem.

Zapraszamy na zakupy

Dobre warunki dla kleszczy

Dlaczego kleszczy jest tak dużo? - Po pierwsze, mamy coraz łagodniejsze zimy. Po drugie, choć nie pochwalam wypalania traw, to jednak kiedyś było ono nagminne i ta praktyka powodowała spalanie ogromnej populacji tego pajęczaka. Po trzecie, zmienił się też sposób zagospodarowania terenów rolnych. Mamy sporo nieużytków rolnych, tereny te zamieniają się w polany, na których bytują kleszcze. Znajdują tam przeróżnych żywicieli jak dziki, sarny, jeże, czy nawet psy wypuszczane przez właścicieli, żeby mogły się wybiegać - wylicza Gackowska.

REKLAMA

Gdzie uważać?

Wedle wyników badań przedstawionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie kleszcze występują praktycznie wszędzie zarówno w lasach, jak i parkach miejskich czy ogrodach. Według badań Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie ponad 10% kleszczy roznosi boreliozę. Tereny o największym ryzyku ukąszenia to: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy. Nieco niższe ryzyko "złapania" kleszcza występuje w takich miejscach jak: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański (w okolicy placu zabaw), Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie i Ogród Krasińskich. W okolice miasta i siedzib ludzkich kleszcze przenoszą się głównie za sprawą zwierząt, na których żerują - np. gołębi, kun domowych, lisów, saren, a nawet zwykłych psów czy kotów. Samice tych pajęczaków mogą składać za jednym razem po kilka tysięcy jaj, z których szybko rozwijają się młode i głodne osobniki.

REKLAMA

Jak się go pozbyć?

Ukłucie kleszcza jest bezbolesne, gdyż wydziela on substancję znieczulającą skórę. Kleszcz w postaci dojrzałej ma kilka milimetrów długości, jednakże w postaci larwalnej czy nimfy ma wielkość główki od szpilki. Dlatego czasami tak trudno go znaleźć. Jeśli już zauważymy kleszcza w naszym ciele i nie jesteśmy w stanie sami go wyjąć, udajmy się do najbliższej przychodni. Im szybciej tym lepiej. Przede wszystkim jednak nigdy nie wolno łapać pajęczaka za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśnie się do swojego organizmu zainfekowany boreliozą płyn. Nie należy też przekręcać kleszcza, ponieważ jego głowa pozostanie wtedy w ciele ofiary, ani dusić go wazeliną, masłem, czy inną substancją, gdyż wówczas pajęczak zwymiotuje zawartość a wraz z nią krętki boreliozy.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Leria

12.05.2019 22:53

Dramat jest z ilością kleszczy w tym roku. Ja zawsze miałam problem z wyjęciem - obawiałam się, że część kleszcza zostanie po prostu w ciele, ale w aptece polecono mi Kick the Tick expert, zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy. Fajnie się sprawdza, bo działa z różnych stron, zamraża kleszcza, więc ten nie wydziela toksycznej śliny, pokrywa go specjalną powłoką, więc nie ma opcji, że kleszcz się urwie w trakcie wyciągania, a dodatkowo w zestawie jest też probówka, dzięki której można oddać kleszcza do badania.

# adrr

21.06.2019 10:53

Jeżeli już Wam się zdarzy, że ugryzie was kleszcz to usuwanie jego najlepiej zrobić w sposób profesjonalny. Nie ma sensu wyciągać jego na siłę. Warto użyć Kleszcz Expert i spokojnie usunąć kleszcza.

# kiii

17.09.2019 14:08

Po problemach z kleszczami zdecydowałem się jakiś czas temu zdecydować się na zestaw Kleszcz Expert i ogólnie jestem zadowolony, bo zestaw do usuwania kleszczy fajnie się sprawdza, można szybko pozbyć się niechcianego w ciele robaka i dodatkowo mamy pewność, że jest on usuwany w całości.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA