REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Kino na b(l)oku

  31 lipca 2003

"Kino na b(l)oku" to projekt, w którym przestrzeń budynku bloku i jego otoczenie wykorzystuje się do działań funkcjonalno-rekreacyjnych dla potrzeb i animacji społeczności lokalnej. Podwórko staje się widownią, blok ekranem, a zmierzch naturalnym zaciemnieniem.

REKLAMA


29 sierpnia 2003
ul. Hieronima 6
osiedle Bródno, Warszawa

Wyjątkowy, niepowtarzalny charakter zdarzenia mógłby mieszkańcom dostarczyć wrażeń estetycznych, a take pomóc rozwinąć więzi sąsiedzkie oraz identyfikację z miejscem zamieszkania.

Inspiracją do powstania pomysłu projekcji filmowej na jednej ze ścian bloku jest kino plenerowe "Cinema Baku" w Suwalskim Parku Krajobrazowym oraz częste spacery po osiedlowych podwórkach.

Bródno jest osiedlem na peryferiach Warszawy, które powstawało od połowy lat 60. XX wieku. Jest osiedlem, jakich wiele w Polsce. Występują tu zjawiska charakterystyczne dla tych rozwiązań przestrzennych, między innymi anonimowość, masowość, obojętność, oddalenie od życia kulturalnego miasta. Próbą przełamania tych zjawisk był na przykład projekt Pawła Althamera "Bródno 2000" przy ulicy Krasnobrodzkiej 13. Blok ten 27 lutego 2000 roku na 30 minut stał się największym plakatem na świecie - wyświetlał napis "2000". Chętny udział mieszkańców w projekcie, duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy i relacje medialne udawadniają, że takie działania mają sens. Projekt "Bródno 2000" stał się wizytówką naszej gminy. Od tego momentu minęło trzy i pół roku...

Okolica ulicy Hieronima w znaczący sposób odbiega od potocznego wyobrażenia osiedla z wielkiej płyty. Niska architektura (3-5 kondygnacji), bogactwo terenów zielonych, starodrzew sprzyja realizacji pomysłu. Najlepszym miejscem w tej okolicy do projekcji filmu jest północna elewacja bloku przy ulicy Hieronima 6, a podwórko do niej przylegające, dość szerokie i niezadrzewione umożliwiają swobodne oglądanie filmu dużej liczbie osób.

Repertuar "Kina na B(l)oku" jest jeszcze opracowywany. Jednak chciałbym, aby seans składał się z kilku krótkometrażowych filmów dokumentalnych z lat 50. i 60. XX wieku, aby chociaż na moment przywrócić ducha i atmosferę czasów, kiedy to zaprojektowano i rozpoczęto budowę osiedla Bródno, a także z filmu fabularnego - najlepiej polskiej komedii.

Do realizacji pomysłu włączył się już Dom Kultury "Świt" z Bródna, Spółdzielnia Mieszkaniowa "Bródno" oraz Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, pomysł popiera także Fundacja Promocji m.st. Warszawy.

"Kino na b(l)oku" to twórcze zdarzenie na boku życia kulturalnego miasta.

Paweł Czekalski
pawel_sky@poczta.onet.pl
www.nabloku.independent.pl
www.jawsieci.pl/nabloku

* * *


* * *

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni