REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja »

 

Kierowcy masowo odchodzą z MZA. Warszawa ma ogromny problem

  16 lutego 2023

alt='Kierowcy masowo odchodzą z MZA. Warszawa ma ogromny problem'
źródło: ZTM

Pracują po 11 godzin dziennie, ograniczono im dostęp do wody, podczas przerwy mogą skorzystać najwyżej w plastikowej przenośnej toalety, tracą dodatki do pensji pod błahymi pretekstami. Warszawscy kierowcy Miejskich Zakładów Autobusowych masowo rozwiązują umowy o pracę.

REKLAMA

Przedstawiciele związków zawodowych działających w Miejskich Zakładach Autobusowych ostrzegają, że zagrożone jest przez to bezpieczeństwo pasażerów, punktualność rozkładów jazdy, jak i liczba uruchamianych kursów. Jak powiedział pracownik MZA Dariusz Szczepański, można się obawiać, że wkrótce "nie będzie autobusów na naszych drogach".

W Warszawie brakuje kierowców

Jak tłumaczyli kierowcy zatrudnieni w firmie należącej do warszawskiego ratusza, na każdym kroku można znaleźć wiele przykładów bałaganu i nieudolności zarządzania w MZA. Trzaskowski obiecuje pięć linii metra. Tym razem inne trasy Trzaskowski obiecuje pięć linii metra. Tym razem inne trasy
Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po pięciu latach znów obiecuje trzy nowe linie metra, tym razem na zmienionych trasach i z bardziej realistycznym terminem otwarcia. Budowa sieci miałaby trwać aż do roku 2050.
Wskazywali też na brak kontroli, jaką ich zdaniem powinien sprawować bezpośrednio prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Kierowca z kilkudziesięcioletnim stażem Grzegorz Kulanty podał przykład odrzucenia jego wniosku o awans.

Zapraszamy na zakupy

"Za dużo chorowałem"

- Mój przełożony uargumentował odmowę tym, że chorowałem przez 10 dni - opisywał dodając, że być może awansuje w przyszłym roku pod warunkiem, że nie będzie na zwolnieniu lekarskim dłużej, niż siedem dni.

Przedstawiciele kierowców zarzucają także prezydentowi Trzaskowskiemu złą politykę drogową w Warszawie. Ich zdaniem zwężanie jezdni powoduje, że kierowcy autobusów tkwią w korkach i przyjeżdżają na zmianę już z 40-minutowym opóźnieniem. Podawali przykład linii 167, na której zdarzają się nawet godzinne opóźnienia.

REKLAMA

Ile zarabiają kierowcy?

Zdaniem kierowców polityka płacowa MZA nie tylko może naruszać prawo pracy, ale też bezpośrednio zmniejsza bezpieczeństwo pasażerów.

- Większość z nas, zmuszona ciężką sytuacją finansową, prowadzi autobusy podczas choroby, nierzadko na silnych lekach - tłumaczą.

Kierowcy zwrócili uwagę również na konieczność poświęcania wolnego czasu (około 30 minut dziennie) w celu koniecznych rozruchów i obsługi autobusów na pierwszych, porannych zmianach. MZA opłaca tylko 15 minut, ale praktyka pokazuje, że takie działanie wymaga nieraz nawet 45 minut. Szczególnie dotyczy to pojazdów z silnikami zasilanymi gazem. Kierowcy wezwali zarząd MZA do płacenia tych nadgodzin lub uwzględniania ich w grafiku.

- Realna wypłata, już po procederze ucinania premii np. za brak krawata lub rozpiętą koszulę to 4100 zł, a nie podawane w mediach przez ratusz 6700 zł - mówią kierowcy.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (21)

# nnn

16.02.2023 10:54

Po co autobusy w Warszawie? Przecież są w Berlinie.

# gwa

16.02.2023 11:21

Więcej drogich elektrycznych autobusów, mniej na pensje dla kierowców. Czego nie rozumiecie?

# Madbutcher

16.02.2023 11:42

Zostawmy wszyscy pod domem nasze paskudne blachosmrody i przesiądźmy się do komunikacji miejskiej - zobaczycie, będzie super. Albo na rower - zwłaszcza, jak chwycą jakieś konkretne mrozy.

REKLAMA

# Marian

16.02.2023 12:37

Pomysł Czajkoskiego na rozwój Polski - Tempo30.
Tak będzie się rozwijać Polska. Jednak trzeba wybrać PIS.

# Tubylec

16.02.2023 12:42

Polityka ratusza jest taka, aby zachęcać do korzystania z komunikacji miejskiej. A rzeczywistość jest taka, że nawet kierowcy autobustów nie chcą z niej krozystać. Pewnie dlatego Czajkowski nie jeździ komunikacją miejską, bo musiałby się skonfrontować osobiście z kierowcami.

# Niki

16.02.2023 14:13

4100 i mu mało? Zarobas wstrętny. Jako samotna matka mam tę samą kwotę z zasiłków ale muszę utrzymać dwoje dzieci

REKLAMA

# pytanie

16.02.2023 14:21

#Niki napisał(a) 16.02.2023 14:13
4100 i mu mało? Zarobas wstrętny. Jako samotna matka mam tę samą kwotę z zasiłków ale muszę utrzymać dwoje dzieci

Dlaczego uważasz, że kierowca autobusu nie ma dzieci na utrzymaniu?

# Tak

16.02.2023 20:24

Dlaczego uważasz że ona uważa że kierowca nie ma dzieci?

# Nie

17.02.2023 08:04

Przeczytał ze zrozumieniem jej komentarz.

REKLAMA

# pZz

17.02.2023 08:16

Przeciez to od dawna wiadomo, ze rozklad jazdy jest ograniczany z powodu braku kierowcow. W artykule zabraklo info, ze podatnik doplaci w 2023 r. w Warszawie prawie 1 mld zl do komunikacji zbiorowej, nawet ten ktory nie korzysta. Jako ciekawostke jeszcze dodam, ze pewien radny warwsioki brak zgoduly na podwyzke ceny taxi argumentowal tym, ze... miasto nie podnioslo cen biletow komunikacji miejskiej. Zapomnial biedaczek o doplacie

# BsS

17.02.2023 08:46

#pZz napisał(a) 17.02.2023 08:16
podatnik doplaci w 2023 r. w Warszawie prawie 1 mld zl do komunikacji zbiorowej, nawet ten ktory nie korzysta
Większość podatników nigdy w życiu nie ma okazji bezpośrednio skorzystać z usług straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego, a mimo to wszyscy oni płacąc podatki finansują te służby.

# Warszawa warszawa

18.02.2023 16:56

A ja powiem krótko od czego jest kierownik , Pisać do kierownika ,że rozkład jest zły i ,ze trzeba go poprawic ,a po za tym kto ci każe przychodzić 30 lub 40 minut przez czasem do pracy.

REKLAMA

# PasażerDw.Wil

18.02.2023 18:29

Nie jestem kierowcą ale ze słyszenia wiem, że np. za brak krawata odbierają premię kierowcy. Widocznie klient w krawacie jest mniej awanturujący się. Ludzi wożą krawaty, czy kierowcy? Komedia na kołach. Jak tak dalej pójdzie to z braku pracowników posadzą wojskowych z poboru za kółko. Pamiętam jak w latach 90tych spotykało się ludzi w mundurze za kierownicą autobusu w Warszawie, ma się to powtórzyć? Chyba tego chcą tam na górze. Trzeba się będzie przesiąść na rower i taniej I ekologiczniej a autobusy będą grzały zajezdnie

# nnn

18.02.2023 20:23

Bo władcy warszawskiej komunikacji miejskiej dbają o tzw. wizerunek firmy. Nie potrafią zrozumieć, że lepiej wizerunek firmy poprawia przyzwoity rozkład jazdy oraz sprawny, czysty i punktualny autobus niż kierowca w krawacie. Nie twierdzę, że kierowca powinien wyglądać jak łachmyta, ale nie zawsze jest tak, że krawat czyni człowieka eleganckim. Ubranie na tyle godzin pracy powinno być przede wszystkim wygodne. Marynarka i krawat to się nadają do turystyki gdzie kierowca przez cały dzień pracy wykonuje kilka zakrętów, a nie do komunikacji miejskiej.

# nnn

18.02.2023 20:35

#Warszawa warszawa napisał(a) 18.02.2023 16:56
A ja powiem krótko od czego jest kierownik , Pisać do kierownika ,że rozkład jest zły i ,ze trzeba go poprawic ,a po za tym kto ci każe przychodzić 30 lub 40 minut przez czasem do pracy.
A ja powiem krótko, to jakby pisać na Berdyczów. Każdy autobus w Warszawie ma GPS, z ekspedycji (jeśli są) spływa tony papieru z codziennego kursowania. Tam gdzie wprowadzane jest ręczne sterowanie rozkładem tzw,. tryb SB ekspedytor sporządza oddzielne zestawienie. Na niektórych liniach jest to wprowadzane regularnie a ZTM udaje, że nic nie wie. Tłumaczenie: bo kierowcy się nie skarżą. To ja się pytam: komu płacą za poprawianie rozkładu kierowcom czy urzędasom z ZTM?

# Filmowiec97

18.02.2023 20:55

An innovative platform with access to a legal database of links to movies and series.
All movies and series in one place
checked page.
https://bit.ly/3k1m4O1
http://bit.ly/3EghySk
http://bit.ly/3lEQnKx

# Mat

19.02.2023 00:26

#BsS napisał(a) 17.02.2023 08:46
Większość podatników nigdy w życiu nie ma okazji bezpośrednio skorzystać z usług straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego, a mimo to wszyscy oni płacąc podatki finansują te służby.
Dlatego ważna jest, aby państwo zajmowało się jedynie tymi sprawami, które nie mogą być zorganizaowanie oddolnie. Trasport jest towarem, który powinien być organizowany przez prywatne firmy i wyceniany przez wolny rynek a nie przez chorych ideowców.

# nnn

19.02.2023 11:49

Jak się prywaciarze wezmą za transport, to będzie on tylko tam gdzie się opłaca. Wszystkie nierentowne linie znikną, czego przykłady są w całej Polsce. Miejscowości odcięte od świata albo jeden autobus rano a drugi po południu. Jednocześnie płacz o zbyt dużą liczbę samochodów prywatnych i próby odgórnego narzucania ograniczeń, bo smog. Chcieliście barany wolnego rynku, to macie efekty. Człowieka raz wysadzonego ze zbiorkomu trudno jest wsadzić tam z powrotem.

# Tam

10.04.2023 13:49

Transport jest dla ludzi i ludziom powinien służyć - tak jak nasi politycy. Chore idee, wpędzanie miasta w koszty z transportem, na który ludzie jeżdżący samochodami i tak się nie przesiądą jest teraz prawdziwą plagą. Kierowcom autobusów tez się nie dziwie, bo jeśli funkcjonuje to na zasadzie takiej psychozy to może lepiej jak znajda sobie coś lepszego

# Gość

08.05.2023 17:22

Właśnie zakończyłem pracę w mza, ponieważ jest tam coraz gorzej. Coraz bardziej wyśrubowane rozkłady, coraz więcej czepiania się kierowcy o bzdury, niestabilny grafik, wciskanie nadgodzin na siłę. Poza tym wg. polityki firmy, 15 minut rano i 20 minut po zjeździe na obsługę codzienną jest ok, ale nikt nie patrzy na to że jest to czas niewystarczający, bo nieraz kolejka do tankowania jest tak długa że w tym czasie nawet nie pojedziesz do pomp, a gdzie sprzątanie, mycie i odstawienie autobusu na placu. Robisz nadgodziny ale charytatywnie, tego nie widzi kierownictwo mza, ale ostatnio zaczęli karać nawet za to, że kierowca już na pusto zjedzie parę minut wcześniej do zakładu!!! Paranoja. Chłopaki z mza, zróbcie parę razy tak że po tych 20 płatnych minutach zostawcie autobus tam gdzie stoi, na stacji, w kolejce OC, albo na kanale i good bye. Kilka razy zablokują jedną czy drugą zajezdnię to może w końcu coś się poruszy w tym temacie.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy