Kibicuj dzieciom. Czy powstanie Karta Dużej Rodziny?
22 czerwca 2012
Na Białołęce powstała koalicja, która mocno kibicuje rodzinie. Na ostatniej sesji rada dzielnicy przyjęła stanowisko w sprawie wsparcia rodzin wielodzietnych w Warszawie poprzez wprowadzenie Karty Dużej Rodziny. Stanowisko zostało zgłoszone przez grupę radnych. Udało mi się przekonać do jego poparcia wszystkich radnych, niezależnie od barw politycznych.
Zaproponowaliśmy, aby objąć wsparciem wszystkie rodziny posiadające troje i więcej dzieci, a nie tylko te, które mają przynajmniej czworo maluchów.
Program Karty Dużej Rodziny powinien być otwarty dla podmiotów komercyjnych (takich jak kina, restauracje, miejsca rozrywki, szkoły językowe i inne), które mogłyby swoją ofertą powiększać katalog wszelkich ulg. System zachęt może pozytywnie wpłynąć na rozwój rynku usług, gdyż zwiększy się liczba rodzin, które stać czy to na kino, czy na rodzinny obiad w restauracji.
Celem programu wsparcia rodzin wielodzietnych powinno być:
Program adresowany jest do wszystkich warszawskich rodzin. Z jego oferty mogą korzystać rodziny wielodzietne posiadające na utrzymaniu troje i więcej dzieci.
Ważnym elementem programu jest kształtowanie pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej, przełamanie niekorzystnego stereotypu wiążącego wielodzietność z ubóstwem i patologią.
Program wspierania rodzin wielodzietnych może być lekarstwem na niekorzystną sytuację demograficzną kraju (być może zachęci małżeństwa do powiększenia liczby potomstwa), słabą kondycję materialną rodzin wielodzietnych, a w związku z tym utrudniony dla nich dostęp do usług społecznych, oświatowych, kulturalnych, sportu i rekreacji. Na Białołęce nie odczuwamy katastrofy demograficznej - szkoły pękają w szwach i pełną parą pracują na dwie zmiany - ale struktura demograficzna Białołęki jest nietypowa i bardzo specyficzna. Polska w światowym rankingu "dzietności" zajmuje 209 miejsce na 222 kraje, w których prowadzone są takie statystyki.
Wśród rodzin, które posiadają większą liczbę dzieci (i które są bardzo potrzebne naszej gospodarce, systemowi emerytalnemu itd.) coraz częściej występuje zjawisko rezygnacji z usług instytucji kultury, sportu czy innych podmiotów świadczących usługi dla dziecka i rodziny, ze względu na znaczne koszty związane z odpłatnością za usługi. Skutkiem takiego zjawiska jest marginalizacja tych rodzin. Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pogarsza się kondycja finansowa polskich rodzin, które coraz częściej muszą ograniczać podstawowe wydatki. Najdotkliwiej odczuwają to rodziny wielodzietne.
Godnym przypomnienia jest fakt, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 71 zapewnia rodzinom wielodzietnym szczególną opiekę: "Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych". W polskim ustawodawstwie rodzina wielodzietna definiowana jest jako rodzina wychowująca troje i więcej dzieci.
Mam nadzieję, że nasze stanowisko zachęci inne rady dzielnic do podjęcia podobnych działań i zmobilizuje władze Warszawy do stworzenia takich mechanizmów, które naprawdę pomogą rodzinom.
Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka