REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Kanał Bródnowski: nie rzucim ziemi!

  15 kwietnia 2013

alt='Kanał Bródnowski: nie rzucim ziemi!'

Na rewitalizację Kanału Bródnowskiego przeznaczono 33 mln zł. Prace miałyby zostać wykonane do końca przyszłego roku. Jest jednak problem z właścicielami działek zagradzającymi drogę planowanym ścieżkom rowerowym. - Nie rzucim ziemi - mówią właściciele od strony Zacisza. Czy uda się ten problem pokonać?

REKLAMA

Pierwszy projekt rewitalizacji Kanału sięga jeszcze 2009 roku. Po kilkuletnim opóźnieniu zostały w końcu podjęte pierwsze prace, ze sztandarową budową skweru w pobliżu urzędu dzielnicy. Rewitalizacja przewiduje budowę ścieżek i mostków na odcinku 7 km. Do tego skwery, fontanny, ciąg pieszo-spacerowy.

Władze samorządowe początkowo przedstawiły plan, by ścieżki rowerowe poprowadzić tylko jedną stroną kanałku. Jednak nie po to wdrażano pomysł, by zadowolić się w sumie namiastką.

- Byłoby tak jak nad morzem, gdzie ścieżki rowerowe często dochodzą do plaży i tam już się kończą. Tu mielibyśmy problem, że dojechawszy do pewnego punktu rowerzysta musiałby przechodzić przez mostek z rowerem na drugą stronę, zawracać. Komplikować sobie życie. Trzeba dogadać się z właścicielami działek - mówi Maciej Jankiewicz, wiceprzewodniczący dzielnicowej komisji inwestycji.

Największym problemem jest tzw. czynnik sentymentalny, przywiązanie do ziemi. Jak ktoś ogrodził teren, uważa go za swój, niechętnie godzi się, by przez jego ziemię przejeżdżali rowerzyści.

- Trzeba znaleźć rozwiązanie. Jednym z pomysłów są tzw. by-passy, czyli obejścia drażliwych miejsc. Pieniądze przeznaczone na rewitalizację Kanału Bródnowskiego są "znaczone". Jeżeli odpowiednio ich nie wykorzystamy, trzeba będzie je zwrócić - tłumaczy radny Jankiewicz. Trasy zostałyby w ten sposób poprowadzone nie bezpośrednio przy Kanale Bródnowskim, ale zaprzecza to idei jego rewitalizacji - dodaje Maciej Jankiewicz.

Oprócz ścieżek rewitalizacja obejmuje także oczyszczenie kanałku, budowę skwerów, fontann, placów zabaw. Realizacja tych planów nie jest zagrożona.

- Gdyby coś poszło nie tak, to mamy kłopot. Pieniądze przeznaczone na rewitalizację są "znaczone", to znaczy, że nie możemy przekazać ich na inny cel, jak np. renowacja ulic Targówka. Jeżeli odpowiednio ich nie wykorzystamy, trzeba będzie je zwrócić - tłumaczy Jankiewicz.

- Działania związane z Kanałem Bródnowskim zostały przewidziane na trzy lata. Prace mają zostać zakończone w roku 2014. Systematycznie pozyskujemy kolejne grunty. Cztery sprawy mamy już całkowicie uregulowane, decyzje w sprawie dwóch kolejnych są w trakcie wydawania. Prace opóźnia pogoda. Niestety, w zimie się nie muruje. W ostatnich dniach pozyskaliśmy grunt przy ul. Skorpiona, przeznaczony na zbiornik powodziowy - mówi rzecznik urzędu Rafał Lasota.

mac

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# onion

15.04.2013 11:19

Platforma w tej dzielnicy jak zwykle z niczym nie umie sobie poradzic, to samo z pisem. Ehhhh

# wisła

16.04.2013 08:10

a co ma czołgami tą ziemie od ludzi wyrwać?

# apsik

16.04.2013 11:54

Jak zwykle grupa egoistów z Zacisza blokuje sensowny projekt w imię własnej wygody.
A potem narzekania, że "niczego nie ma". Ehh...

REKLAMA

# Zbyszek

21.04.2013 20:44

Trzeba było wpierw się dogadać z użytkownikami terenów przy kanale a dopiero później zaczynać inwestycje. Jakiś baran z urzędu się pospieszył i wyszło jak wyszło. Na pewno nie zapłaci za to urzędas ale my z własnych podatków.

# faat

07.07.2013 11:35

A co z siedliskiem bobrów na Elsnerowie??? Już dziś za drobne pieniądze wysyła się bezdomnych do niszczenia żeremi !
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni