REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

środowisko

 

Szlam w Kanale Bródnowskim. Urzędnicy nie znaleźli winnego

  2 stycznia 2023

Szlam w Kanale Bródnowskim. Urzędnicy nie znaleźli winnego
zdjęcie poglądowe, fot. DB

Jedna z mieszkanek zgłosiła że do Kanału Bródnowskiego wypływa brunatna substancja wyglądem przypominającą szlam. Straż miejska niczego nie stwierdziła. Powiadomiony został też Urząd Dzielnicy Targówek, który z kolei o tym zdarzeniu poinformował Zarząd Zieleni.

REKLAMA

1 grudnia jedna z mieszkanek zauważyła wypływającą z rury do Kanału Bródnowskiego brunatną substancję, wyglądem przypominającą szlam. Jak dodała, sprawę zgłosiła na miejski numer kontaktowy 19115 i po jakimś czasie otrzymała informację, że straż miejska będąca na miejscu nie potwierdziła takiej sytuacji.

Szlam w Kanale Bródnowskim

Powiadomiony został też Urząd Dzielnicy Targówek, który przekazał informację właściwej jednostce, czyli Zarządowi Zieleni. 52 dziki zabito na Targówku. Czy odstrzał to jedyne rozwiązanie? 52 dziki zabito na Targówku. Czy odstrzał to jedyne rozwiązanie?
Mieszkańcy, a za nimi samorządowcy, uskarżają się na nadmierną populację dzików niszczących ogródki działkowców. Zwierzęta są widywane na chodnikach i w altankach śmietnikowych, a nawet w okolicach placów zabaw i mniejszych skwerów. Ogólna narracja brzmi: "Dzik jest dziki, dzik jest zły". Brzmi znajomo? Sprawdzamy, ile tych zwierząt w ostatnim czasie zostało odstrzelonych na Targówku.
Mieszkańcy Bródna i Zacisza są oburzeni i dodają, że Kanał Bródnowski często ktoś zanieczyszcza. Ich zdaniem nikt z tym nic nie robi, a zrzuty nielegalnych substancji rzekomo są dziełem działających w okolicy deweloperów.

- Jak zwykle ktoś zanieczyszczoną wodę spuszcza do kanału. Czy wiadomo już, kto to robi? Przecież to nie pierwszy raz i na pewno już ustalono sprawcę. Myślę, że nam, mieszkańcom, należy się wyjaśnienie - komentuje mieszkanka.

- Chyba trzeba Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska powiadomić i policję w celu zabezpieczenia śladów. Ale kaczki na razie żyją i ryby brzuchami do góry nie pływają, więc może to jeszcze nie katastrofa. Niemniej obywatel dziś czujny, jak pies podwójny i płazem tego nie puści - dodaje mieszkaniec.

REKLAMA

Kontrola po pięciu dniach

Jak się okazuje, urzędnicy nie wiedzą, do kogo należy rura zrzucająca ciecz do Kanału Bródnowskiego w rejonie Malborskiej.

- Zwróciliśmy się do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z prośbą o informację, czy w tej sprawie było wydane pozwolenie wodnoprawne. Z przebiegu kanalizacji uchodzącej tym wylotem wynika, że został on wykonany w celu odwodnienia pobliskiego układu drogowego - informuje Adam Przegaliński z Zarządu Zieleni.

Jak się dowiadujemy, dopiero pięć dni po zdarzeniu przeprowadzona została kontrola przez Wody Polskie. Wykazała zamulenie kanału w rejonie wylotu. Woda w dniu kontroli była przejrzysta i bez przykrego zapachu.

Winni deweloperzy?

- Z analizy przekazanych zdjęć wynika, że do kanalizacji deszczowej uchodzącej do kanału zostały wprowadzone wody z odwodnienia wykopów budowlanych. Wody te charakteryzują się dużymi ilościami związków żelaza, które utleniając się nadają wodzie rdzawy kolor. Jest to pierwszy zgłoszony Zarządowi Zieleni przypadek odprowadzania wód z odwodnienia tym wylotem - wyjaśnia Adam Przegaliński.

Zarząd Zieleni ma podjąć dalsze działania po ustaleniu, kto eksploatuje kanalizację uchodzącą do kanału pechowym wylotem.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA