REKLAMA

Wawer

wypoczynek »

 

Joga w Aninie: dla ciała i umysłu

  2 kwietnia 2014

alt='Joga w Aninie: dla ciała i umysłu'

Spotykają się w Klubie Kultury Anin w poniedziałkowe i czwartkowe wieczory. W wygodnych ubraniach, na karimatach ćwiczą Jogę Kundalini pod czujnym okiem Agnieszki Ziobrowskiej-Mosak.

REKLAMA

Ćwiczenia rozciągające, mantry, w czasie których bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie. W trakcie wykonywania ćwiczeń szybko można zorientować się, które części naszego ciała są najsłabsze, które wymagają poświęcenia większej uwagi. - Jeśli czujemy dzięki ćwiczeniu rosnący nacisk, czasem ciągnący ból, to warto ten moment przejść z głębokim oddychaniem. Nasze ciało się właśnie rozciąga, a układ nerwowy uczy nowych dostosowań. Jeśli jednak coś nas zakłuje w środku, należy przerwać ćwiczenie i położyć się spokojnie - tłumaczy Agnieszka Ziobrowska-Mosak.

Dlaczego warto ćwiczyć? Joga pomaga na wiele dolegliwości. - Na przykład ćwiczenie "młynek" pomaga przy kłopotach trawiennych. Gdyby każda osoba mająca taki problem ćwiczyła codziennie przez kilka minut, dolegliwości zapewne by przeszły - tłumaczy prowadząca.

- Joga nie tylko pozytywnie wpływa na ciało, ale i umysł. Niesamowicie koi nerwy! - dodają uczestniczki zajęć.

Co robimy na zajęciach?

Każde zajęcia różnią się od siebie tematycznie, ale mają podobną strukturę, na którą zawsze składa się zestaw ćwiczeń, medytacja i relaks. Podstawowym pojęciem ćwiczeń jogi jest Asana, czyli pozycja ciała, ćwiczenie. W Jodze Kundalini jest 50 podstawowych pozycji ciała, na przykład pług, trójkąt, kobra, łuk. Ważne jest, by wykonywać je prawidłowo i w sposób skoncentrowany. Zwiększają one elastyczność ciała, jego naturalną dynamikę i uważną świadomość. Kolejny ważny element jogi to Pranayama, czyli ćwiczenia oddechowe. - Wiele osób na co dzień oddycha nieprawidłowo, płytko wciąga brzuch przy wdechu (nieświadomie) i unieruchamia tym samym przeponę, zamiast wypchnąć brzuch do przodu i stworzyć przestrzeń przeponie podczas wdechu - mówi instruktorka zajęć. - Wielu z nich odczuwa duże zmiany, gdy poprawi swój płytki i niepełny oddech.

Trzeci ważny element Kundalini Jogi to Dhyana, czyli medytacja, która pomaga wyciszyć umysł, przestać myśleć o codziennych troskach. - Myśli nie można zatrzymać na rozkaz i "wrzucić" jałowego biegu (proszę to wypróbować). Za pomocą medytacji relaksujemy umysł poprzez koncentrację na pewnych punktach i słowach, które dodatkowo mają działanie energetyzujące - tłumaczy Agnieszka Hari Kartar. - Jest to na przykład punkt między brwiami, na czubku głowy lub punkt pępka. Słowa, które pomagają w skoncentrowaniu się, nazywane są mantrami. "Man" oznacza umysł, "Tra" projekcję. Przykład? "Ong Namo Gurudev Namo" - jest to mantra powitalna, od niej zaczynamy każdą lekcję, zwana jest Adi-mantrą (początek). Jej znaczenie to: "Skłaniam się (Namo) kosmicznej, twórczej energii (Ong) oraz wzniosłej drodze (dev) z ciemności do światła (Gu - ciemność, Ru - światło)". Kiedy mówimy o "guru", mamy na myśli taką część siebie, która nas od środka prowadzi. Tu chodzi o "wewnętrzne przewodnictwo".

Zapraszamy na zakupy

Czym jest Kundalini Joga?

Kundalini Joga jest kompleksową wiedzą o człowieku, o jego ciele i umyśle. Można ją poznać i odczuć tylko poprzez praktykę. Kundalini pochodzi od słowa "kundal" oznaczającego "kosmyk włosów ukochanego". Co ciekawe, przez wieki Kundalini Joga nie była dostępna dla wszystkich. Tajemnicy tej techniki strzegli mistrzowie. Dopiero w 1969 roku Yogi Bhajan rozpoczął publiczne nauczanie Kundalini Jogi, która szybko stała się popularna na całym świecie.

Agnieszka Ziobrowska-Mosak (Hari Kartar Kaur) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zanim trafiła na jogę zajmowała się malarstwem, projektowaniem i realizacją witraży, nauką rysunku i malarstwa. Prowadziła autorskie warsztaty wewnętrznej wizji w oparciu o ruch, wyobraźnię i działania twórcze, oraz uczestniczyła przez wiele lat w warsztatach z zakresu tradycji Indian Cherokee, w treningach interpersonalnych i innych. Od 2008 r. posiada certyfikat Kundalini Research Institute (USA) i prowadzi regularne zajęcia jogi, indywidualne sesje i warsztaty. W swojej pracy korzysta też z dorobku C.G. Junga i kultur starożytnych. M.in. zgłębia tajniki ajurwedyjskiego leczenia dietą, ziołami i oferuje konsultacje oraz masaże i zabiegi dla ciała. Zobacz na www.ovskastudio.art.pl.

Zajęcia Kundalini Jogi odbywają się w Aninie w poniedziałki i czwartki w godz. 20.00-21.30. Są dla osób w każdym wieku i o różnej kondycji psychofizycznej - w poniedziałki intensywniejsze, a w czwartki spokojne i medytacyjne.

Klub Kultury Anin zaprasza także na Sri Sri Yogę prowadzoną przez Małgorzatę Majchrzak. Zajęcia odbywają się w każdą środę o godz. 18.

Koszt: 25 zł za pojedyncze zajęcia, pakiet czterech zajęć - 75 zł.

Kontakt: ul. V Poprzeczna 13, tel. 22 815-41-40, e-mail: anin@met.pl

kz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe