REKLAMA

Wawer

wypoczynek »

 

Joga w Aninie: dla ciała i umysłu

  2 kwietnia 2014

alt='Joga w Aninie: dla ciała i umysłu'

Spotykają się w Klubie Kultury Anin w poniedziałkowe i czwartkowe wieczory. W wygodnych ubraniach, na karimatach ćwiczą Jogę Kundalini pod czujnym okiem Agnieszki Ziobrowskiej-Mosak.

REKLAMA

Ćwiczenia rozciągające, mantry, w czasie których bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie. W trakcie wykonywania ćwiczeń szybko można zorientować się, które części naszego ciała są najsłabsze, które wymagają poświęcenia większej uwagi. - Jeśli czujemy dzięki ćwiczeniu rosnący nacisk, czasem ciągnący ból, to warto ten moment przejść z głębokim oddychaniem. Nasze ciało się właśnie rozciąga, a układ nerwowy uczy nowych dostosowań. Jeśli jednak coś nas zakłuje w środku, należy przerwać ćwiczenie i położyć się spokojnie - tłumaczy Agnieszka Ziobrowska-Mosak.

Dlaczego warto ćwiczyć? Joga pomaga na wiele dolegliwości. - Na przykład ćwiczenie "młynek" pomaga przy kłopotach trawiennych. Gdyby każda osoba mająca taki problem ćwiczyła codziennie przez kilka minut, dolegliwości zapewne by przeszły - tłumaczy prowadząca.

- Joga nie tylko pozytywnie wpływa na ciało, ale i umysł. Niesamowicie koi nerwy! - dodają uczestniczki zajęć.

Co robimy na zajęciach?

Każde zajęcia różnią się od siebie tematycznie, ale mają podobną strukturę, na którą zawsze składa się zestaw ćwiczeń, medytacja i relaks. Podstawowym pojęciem ćwiczeń jogi jest Asana, czyli pozycja ciała, ćwiczenie. W Jodze Kundalini jest 50 podstawowych pozycji ciała, na przykład pług, trójkąt, kobra, łuk. Ważne jest, by wykonywać je prawidłowo i w sposób skoncentrowany. Zwiększają one elastyczność ciała, jego naturalną dynamikę i uważną świadomość. Kolejny ważny element jogi to Pranayama, czyli ćwiczenia oddechowe. - Wiele osób na co dzień oddycha nieprawidłowo, płytko wciąga brzuch przy wdechu (nieświadomie) i unieruchamia tym samym przeponę, zamiast wypchnąć brzuch do przodu i stworzyć przestrzeń przeponie podczas wdechu - mówi instruktorka zajęć. - Wielu z nich odczuwa duże zmiany, gdy poprawi swój płytki i niepełny oddech.

Trzeci ważny element Kundalini Jogi to Dhyana, czyli medytacja, która pomaga wyciszyć umysł, przestać myśleć o codziennych troskach. - Myśli nie można zatrzymać na rozkaz i "wrzucić" jałowego biegu (proszę to wypróbować). Za pomocą medytacji relaksujemy umysł poprzez koncentrację na pewnych punktach i słowach, które dodatkowo mają działanie energetyzujące - tłumaczy Agnieszka Hari Kartar. - Jest to na przykład punkt między brwiami, na czubku głowy lub punkt pępka. Słowa, które pomagają w skoncentrowaniu się, nazywane są mantrami. "Man" oznacza umysł, "Tra" projekcję. Przykład? "Ong Namo Gurudev Namo" - jest to mantra powitalna, od niej zaczynamy każdą lekcję, zwana jest Adi-mantrą (początek). Jej znaczenie to: "Skłaniam się (Namo) kosmicznej, twórczej energii (Ong) oraz wzniosłej drodze (dev) z ciemności do światła (Gu - ciemność, Ru - światło)". Kiedy mówimy o "guru", mamy na myśli taką część siebie, która nas od środka prowadzi. Tu chodzi o "wewnętrzne przewodnictwo".

Wstąp do księgarni

Czym jest Kundalini Joga?

Kundalini Joga jest kompleksową wiedzą o człowieku, o jego ciele i umyśle. Można ją poznać i odczuć tylko poprzez praktykę. Kundalini pochodzi od słowa "kundal" oznaczającego "kosmyk włosów ukochanego". Co ciekawe, przez wieki Kundalini Joga nie była dostępna dla wszystkich. Tajemnicy tej techniki strzegli mistrzowie. Dopiero w 1969 roku Yogi Bhajan rozpoczął publiczne nauczanie Kundalini Jogi, która szybko stała się popularna na całym świecie.

Agnieszka Ziobrowska-Mosak (Hari Kartar Kaur) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zanim trafiła na jogę zajmowała się malarstwem, projektowaniem i realizacją witraży, nauką rysunku i malarstwa. Prowadziła autorskie warsztaty wewnętrznej wizji w oparciu o ruch, wyobraźnię i działania twórcze, oraz uczestniczyła przez wiele lat w warsztatach z zakresu tradycji Indian Cherokee, w treningach interpersonalnych i innych. Od 2008 r. posiada certyfikat Kundalini Research Institute (USA) i prowadzi regularne zajęcia jogi, indywidualne sesje i warsztaty. W swojej pracy korzysta też z dorobku C.G. Junga i kultur starożytnych. M.in. zgłębia tajniki ajurwedyjskiego leczenia dietą, ziołami i oferuje konsultacje oraz masaże i zabiegi dla ciała. Zobacz na www.ovskastudio.art.pl.

Zajęcia Kundalini Jogi odbywają się w Aninie w poniedziałki i czwartki w godz. 20.00-21.30. Są dla osób w każdym wieku i o różnej kondycji psychofizycznej - w poniedziałki intensywniejsze, a w czwartki spokojne i medytacyjne.

Klub Kultury Anin zaprasza także na Sri Sri Yogę prowadzoną przez Małgorzatę Majchrzak. Zajęcia odbywają się w każdą środę o godz. 18.

Koszt: 25 zł za pojedyncze zajęcia, pakiet czterech zajęć - 75 zł.

Kontakt: ul. V Poprzeczna 13, tel. 22 815-41-40, e-mail: anin@met.pl

kz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA