REKLAMA

Bielany

Dwanaście miesięcy na Bielanach

 

Jesień: mamy punkt paszportowy, budujemy żłobek

  31 grudnia 2012

alt='Jesień: mamy punkt paszportowy, budujemy żłobek'

Ostatnia część podsumowania roku na Bielanach. Jesienią nie kryliśmy rozczarowania rezygnacją z budowy lewoskrętu z Wólczyńskiej w Nocznickiego, a także zastanawialiśmy się - co z parkowaniem na Marymonckiej?

REKLAMA

Październik

Wodociągowcy przygotowują się do rozpoczęcia prac nad budową nowego kolektora ściekowego na Bielanach. "Burakowski-Bis" zostanie poprowadzony pod Marymoncką. Prace mają się zacząć w przyszłym roku. Ulica najprawdopodobniej będzie zamknięta dla ruchu - przynajmniej częściowo.

Skrzyżowanie Wólczyńskiej z Nocznickiego straszy na Bielanach od lat. - Koniecznie trzeba postawić tam światła. Wypadki w tym miejscu są normą - sygnalizuje nasz czytelnik. - Zapadła decyzja, że w najbliższych tygodniach zostanie zbudowane rondo przy Arkuszowej. Przy Nocznickiego na razie niczego nie planujemy - informuje rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka. O planach wobec Wólczyńskiej pisaliśmy w tym roku wielokrotnie. Budowa ruszyła ostatecznie 8 listopada.

W żłobku na Przybyszewskiego kończą się prace związane z modernizacją budynku po siedzibie urzędu dzielnicy Bielany, trwają odbiory techniczne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, by uzyskać wpis do rejestru żłobków i rozpocząć działalność z dniem 1 stycznia 2013 r.

Na ukończeniu są już prace, które pozwolą na uruchomienie na ul. Marymonckiej tzw. priorytetu dla tramwajów.
Nowa placówka będzie działała w ramach programu unijnego "Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka", na który miasto otrzymało dofinansowanie na dwa lata. Program zakłada pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego, bowiem przyjęcie pociechy oznacza obowiązek podjęcia pracy na opuszczonym na czas macierzyństwa stanowisku, bądź znalezienia nowej - w ciągu pół roku od zapisania malucha. Zapisy ruszyły w grudniu.

Zapraszamy na zakupy

Listopad

Na ukończeniu są już prace, które pozwolą na uruchomienie na ul. Marymonckiej tzw. priorytetu dla tramwajów. Rzecz polega na odpowiednim ustawieniu sygnalizacji świetlnej, tak by tramwaj nie czekał na skrzyżowaniu na zielone światło.

Po wielu latach starań, obietnic, sporów i dyskusji można już oficjalnie ogłosić, że mieszkańcy Bielan nie będą musieli po paszport jeździć do centrum - 5 listopada w ratuszu na Bielanach otwarto punkt paszportowy.

Hutnik Warszawa, najskuteczniejszy zespół piłkarski świata (bilans Hutnika na półmetku sezonu to same wygrane i 119:0 w bramkach) został postawiony w stan likwidacji, a zamiast niego powstał klub Hutnik spółka z o.o. Bez szans na dotację z miasta, bo te dostają tylko kluby młodzieżowe.

Prawie 30 dzieci uczy się w pierwszej klasie w Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Samogłoska 9. Rodzice obawiają się, że ich pociechy nie skorzystają zbyt wiele z nauki w takim tłumie. - W zwykłych klasach normą jest dwadzieścioro kilkoro dzieci - tłumaczy dyrektorka.

Arkuszowa jest nieprzejezdna, wąska i niebezpieczna. Kierowcy pędzą tam z niedozwoloną prędkością. Wyprzedzają, chociaż nie wolno. - Trzeba tam postawić znaki albo radary - uważa radna Joanna Radziejewska, przewodnicząca dzielnicowej komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego. - Ulica jest tak wąska, że nie można tam postawić urządzeń. Możemy tylko dawać mandaty - twierdzi Dariusz Skalski, zastępca szefa wydziału prewencji komendy na Bielanach.

Po otwarciu mostu Północnego ruch samochodowy na terenie Bielan zwiększył się zdecydowanie. Wiele małych uliczek jest obecnie całkiem zakorkowanych. Jednak nawet Marymoncka - jedna z większych ulic dzielnicy - nie wytrzymuje już natężenia ruchu. - Urząd nie dysponuje odpowiednimi funduszami oraz terenem pod budowę parkingu w tej okolicy - informuje Tadeusz Olechowski, rzecznik dzielnicy.

REKLAMA

Grudzień

W czterech miejscach Bielan zawisną kamery monitoringu miejskiego. Mieszkańcy chcieliby jednak kamer także wewnątrz osiedli. Koszt takiego wewnętrznego monitoringu to 8 tys. zł, ale do sieci miejskiej nie można go podłączyć.

Betonowymi słupkami zastawiono plac na tyłach bazaru Wolumen, gdzie samochody zostawiali nie tylko użytkownicy targowiska, ale także osoby przesiadające się do metra na Wawrzyszewie. - Przez to zrobił się bałagan - żalą się okoliczni mieszkańcy. Inni twierdzą, że to bardzo dobry pomysł, bo samochody nie niszczą okolicy.

Wiktor Tomoń

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025