Jeden rok, dwie edycje budżetu obywatelskiego
16 grudnia 2019
Choć dopiero co, bo we wrześniu, głosowaliśmy na projekty złożone do budżetu obywatelskiego na 2020 rok, to już na początku grudnia rozpoczęła się nowa, siódma edycja. Projekty w niej składane będą realizowane w 2021 roku. Zasady jednak nie ulegną zmianie. Kwota do wydania to 3,9 tys. zł.
Swoje propozycje do budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać tylko mieszkańcy Warszawy (według adresu zamieszkania, a nie zameldowania). Wiek nie ma znaczenia, przyjmowane będą również projekty osób, które nie skończyły 18. roku życia.
Każdy mieszkaniec może złożyć dowolną liczbę projektów w dowolnej dzielnicy lub dzielnicach. Jeśli zasięg projektu będzie obejmował więcej dzielnic, wówczas można zgłosić projekt na poziomie ogólnomiejskim. Jeśli tylko jedną dzielnicę - wówczas projekt należy zgłosić na poziomie dzielnicowym. Pomysły zgłaszane w projektach muszą się mieścić w zadaniach wykonywanych przez samorządy, choć nie wszystkie z nich realizowane są przez urzędy dzielnic. Jeśli tak się zdarzy, wówczas taki projekt powinien być zgłoszony na poziomie ogólnomiejskim. Podział na zadania można sprawdzić na stronie www.bialoleka.waw.pl w zakładce "Budżet Obywatelski" lub u dzielnicowego koordynatora ds. budżetu obywatelskiego.
Poziom projektu - ogólnomiejski lub dzielnicowy - determinuje liczbę podpisów, które trzeba zebrać od mieszkańców Warszawy jako poparcie dla swojego pomysłu. W przypadku projektu ogólnomiejskiego będzie to 40 podpisów mieszkańców Warszawy (bez względu na wiek). W przypadku projektu dzielnicowego będzie to 20 podpisów mieszkańców dzielnicy (bez względu na wiek), w której projekt jest zlokalizowany. Autor nie może poprzeć swojego projektu.
Każdy projekt musi mieć oszacowany koszt realizacji, który nie może przekroczyć limitu 781 tys. zł. Korzystanie z projektu musi być bezpłatne, a jego minimalna dostępność powinna wynosić 25 godzin tygodniowo pomiędzy godz. 6:00-22:00 z uwzględnieniem sobót i niedziel (dot. projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu). Jeśli projekt skierowany jest do ograniczonej grupy odbiorców, wówczas zasady informowania o terminie, sposobie i zasadach rekrutacji muszą być wyraźnie wskazane.
W projekcie nie można wskazywać potencjalnych wykonawców, a zdjęcia przykładowych elementów niezbędnych do zrealizowania projektu muszą być wolne od nazw firm czy organizacji. Projekty, których realizacja oparta jest na wykorzystaniu utworu artystycznego, muszą mieć dołączoną zgodę autora (pozytywna weryfikacja projektu uzależniona będzie od zgody na bezpłatne przeniesienie na Urząd m.st. Warszawy autorskich praw majątkowych i praw zależnych do utworu). Zgłaszane projekty muszą być wykonalne w jeden rok budżetowy liczony od 1 stycznia do 31 grudnia i zlokalizowane na terenach, do których m.st. Warszawy posiada tytuł prawny. Nie mogą być dzielone na etapy ani zakładać wykonania jedynie dokumentacji projektowej.
Projekty można zgłaszać do 21 stycznia 2020 roku:
1) przez internet korzystając z aplikacji dostępnej pod adresem https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl , gdzie należy wypełnić formularz i wszelkie niezbędne załączniki;
2) osobiście w Urzędzie Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 czynnym w poniedziałki w godz. 8:00-18:00, a we wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-16:00, stanowiska nr 20-25;
3) przesyłając projekt pocztą tradycyjną na adres:
UWAGA!!! O przyjęciu projektu decyduje data wpływu do urzędu.
Urząd Dzielnicy Białołęka oferuje wsparcie dla mieszkańców w postaci:
Informacja przygotowana przez Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy