Cypryjski metal na Ulrychowie. Przymierzają wystrój stacji metra
8 czerwca 2021
Perony stacji Ulrychów i Bemowo nabierają docelowego kształtu. Od kilku dni trwa montaż próbnych modeli elementów wystroju.
Miedź, nazywana w czasach starożytnych "metalem cypryjskim", towarzyszy ludziom od 11 tysięcy lat jako drugi - obok złota - metal będący najdłużej w użyciu. Zanim nastała epoka brązu, broń, narzędzia i ozdoby powszechnie wykonywano właśnie z miedzi. Dziś jest używana przy produkcji kabli i rur, a także do ozdabiania stacji metra.
Miedziane metro
Wykorzystanie miedzi przyniosło rewelacyjne efekty na stacji metra Płocka, zaprojektowanej przez Metroprojekt i otwartej w ubiegłym roku. Metal o charakterystycznej barwie spotkamy także na Ulrychowie, gdzie podziemny przystanek powstaje według projektu pracowni ILF, na podstawie koncepcji Andrzeja Chołdzyńskiego i Metroprojektu.
- Próbne panele pojawiły się na stacjach wprawdzie na kilka dni, jako próbka i odwzorowanie materiału przedstawionego przez projektanta, jednak rozbudzają wyobraźnię i pokazują elementy docelowe stacji - donosi warszawski ratusz. - Strop stacji pokryją kasetony akustyczne. Skośne względem osi peronu na stacji Bemowo i równoległe do osi peronu na stacji Ulrychów. Ściany zatorowe pokryte zostaną blachą kortenowską (Bemowo) i patynowanej miedzi (Ulrychów). Elementami charakterystycznymi będą szklane, podświetlane słupy w rejonie wyjść z peronów.
Metro na Bemowo - montują schody ruchome
Oprócz paneli, na stacjach montowane są schody ruchome i wyposażenie szybów windowych. Układane są także kolejne metry posadzek na poziomie antresoli i peronu. Niemal gotowe są już słupy peronowe; przybywa też tras kablowych na ścianie zatorowej stacji i w tunelach.
Prace na budowie stacji Ulrychów i Bemowo zakończą się w lipcu przyszłego roku. Ostatni odcinek drugiej linii metra ze stacjami Lazurowa, Chrzanów i Karolin wciąż nie ma pozwolenia na budowę.
(dg)