Jak wymeldować osobę niepożądaną?
4 października 2006
W związku z dużym zainteresowaniem tematyką meldunku i prośbami Czytelników, w tym numerze kontynuuję temat.
Postępowanie właściciela lokalu, który chce dokonać wymeldowania, zależało będzie od tego, czy osoba zameldowana przebywa w lokalu czy nie. Jeśli zamel-dowany mieszka gdzie indziej - sprawa jest dość prosta. Wystarczy zgłosić ten fakt do wydziału ewidencji ludności we właściwym urzędzie dzielnicy.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.) osoba, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego może być wymeldowana przez organ gminy. Najlepiej jest od razu podać imiona i nazwiska oraz adresy świadków, którzy fakt ten potwierdzą. Wów-czas już po kilku miesiącach - prowadzone przez organ gminy postępowanie admi-nistracyjne trwa - mamy decyzję o wymeldowaniu.
Inna sytuacja powstaje, kiedy osoba, którą chcielibyśmy wymeldować z naszego lokalu, w lokalu tym zamieszkuje. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia najczęściej wówczas, gdy kiedyś kogoś zameldowaliśmy, a teraz nie chcemy, by osoba ta dalej z nami zamieszkiwała.
W takim przypadku organ administracji nie dokona wymeldowania. Nie ma bowiem takiej możliwości, skoro meldunek jest potwierdzeniem faktu przebywania danej osoby w danym lokalu, a w takim przypadku osoba ta w lokalu przebywa.
Jedyną możliwą drogą jest skierowanie sprawy do sądu cywilnego. Szcze-gółowy sposób postępowania zależy już od konkretnej sytuacji. Nie ma jednak możliwości ominięcia drogi sądowej, co znacznie wydłuża postępowanie w takiej sprawie. Nie oznacza to jednak, że nie ma sensu wszczynać sprawy sądowej: właściciele nieruchomości takie procesy wygrywają, co umożliwia im później wymeldowanie niechcianego mieszkańca i swobodne dysponowanie lokalem.
Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawną