REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Jak się ustrzec długów spadkowych?

  6 października 2006

Trzy miesiące temu zmarła moja mama. Mama była osobą o wielkim sercu, ale niestety przy tym nieroztropną. Wiem, że podżyrowała pożyczki co najmniej dwóm osobom, które ich nie spłacają! Nie mam nawet pewności, czy wiem o wszystkich długach mamy.

REKLAMA

Po mamie został w spadku majątek o bardzo niewielkiej wartości. Czy ja, jako syn, muszę spłacać długi, które zaciągnęła przed śmiercią moja mama? Proszę mi po-wiedzieć, w jaki sposób mogę się ustrzec od płacenia długów po mamie?


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"
Spadek kojarzy się powszechnie ze wzbogaceniem. Kto dostał spadek, ten ma dodatkowy majątek - taki jest stereotyp! Jednak w życiu bywa niestety i tak, że zmarły, po którym mamy prawo do spadku miał więcej długów, niż jest wart cały pozostawiony przez niego majątek. Trzeba pamiętać, że długi to też cześć spadku np. dług wynikający z niezapłaconego czynszu za mieszkanie, niezapłaconej faktury za telefon komórkowy, niespłacony kredyt, czy długi związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji, jeżeli nie zadbamy w porę o swój interes, grozi nam, że będziemy musieli spłacać długi, które pozostawił zmarły. Długi dziedziczy się na takich samych zasadach jak pozostały majątek. Za długi spadkowe spadkobiercy odpowiadają ca-łością swojego majątku. Jednak jest możliwość unik-nięcia przykrej konieczności spłaty długów zmarłego. Jeszcze za życia osoby, po której będziemy dziedziczyć można z nią zawrzeć specjalną umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Umowę taką zawiera się w formie aktu notarialnego.

Jeżeli nie zawarliśmy umowy o zrzeczeniu się spadku, to po śmierci spadko-dawcy mamy dwie możliwości uniknięcia konieczności spłaty długów spadkowych. Możemy spadek odrzucić całkowicie. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem.

Możliwe jest też przyjęcie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. W przy-padku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza za długi spadkowe będzie-my odpowiadać tylko do wysokości aktywów spadku, tzn. długi spadkowe spłacamy tylko do takiej wysokości, do jakiej mają one pokrycie w samym spadku. Jeżeli majątek jest większy niż długi, to nadwyżka przypadnie nam, a jeżeli długi prze-kraczają wartość pozostawionego majątku, to nie będziemy musieli pokrywać ich z własnego majątku. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest szczególnie wskazane w sytuacji, gdy nie wiemy, jaki majątek pozostawił zmarły i jak duże są jego długi.

Co szczególnie ważne - oświadczenie o odrzuceniu, bądź o przyjęciu (w całości lub z dobrodziejstwem inwentarza) spadku można złożyć w terminie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Jeżeli w tym terminie nie złożymy żadnego oświadczenia, to dziedziczenie odbywa się na ogólnych zasadach ustawowych, a wówczas odpo-wiadamy za wszystkie długi spadkowe całym swoim majątkiem.

Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024