REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Meldunek a prawo do mieszkania

  19 września 2006

Wbrew potocznemu rozumieniu meldunek nie jest tym samym co prawo do mieszkania: meldunek to tylko potwierdzenie, że dana osoba w danym mieszkaniu przebywa. Meldunek ma charakter administracyjny i nie daje osobie zameldowanej uprawnień właścicielskich ani jakichkolwiek innych do mieszkania.

REKLAMA

Uprawnienia do mieszkania dają: prawo własności, spółdzielcze własnościowe pra-wo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, umowa najmu. Z tym, że o ile osoba będąca właścicielem może sama zawierać umowy najmu i dowolnie "nadawać" uprawnienia do przebywania w swoim lokalu innym osobom, to najemca już takich praw nie ma. Najemca lokalu może korzystać z lokalu wyłącznie w sposób określony w zawartej umowie najmu.

Ponieważ w Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, to każda osoba przeby-wająca w danym lokalu dłużej niż trzy doby zobowiązana jest do zgłoszenia tego faktu urzędowi, czyli do zameldowania się w danym lokalu. Również w przypadku opuszczenia miejsca stałego lub czasowego pobytu, w którym byliśmy zamel-dowani, jesteśmy zobowiązani poinformować o tym fakcie urząd, tj. wymeldować się.

Niewykonanie obowiązku meldunkowego - a więc zarówno brak meldunku, jak i niewymeldowanie się z miejsca, w którym jest się zameldowanym - zagrożone jest karą grzywny do 5.000 zł, nagany lub ograniczenia wolności. Kara ograniczenia wolności to trwający 1 miesiąc obowiązek wykonywania pracy wskazanej przez sąd wraz z zakazem zmiany miejsca pobytu w tym okresie.

Kary za niezameldowanie się są więc dość surowe.

Wciąż jednak istnieją obawy właścicieli przed wyrażaniem zgody na zamel-dowanie się innych osób, ponieważ urzędy, w tym także policja, traktują meldunek jak prawo do lokalu. Chociaż przepisy jasno mówią, że zameldowanie żadnych praw do lokalu nie nadaje, urzędnicze przyzwyczajenia skutecznie zniechęcają właścicieli przed wyrażaniem zgód na zameldowanie się najemcy. Dodatkową przy-czyną są dość duże trudności z wymeldowaniem osoby, która lokal opuściła, a sama się nie wymeldowała. A mieszkania, w którym ktoś jest zameldowany prak-tycznie nie można sprzedać.

Meldunek jest więc obowiązkiem i nie ma żadnego wpływu na prawo do zajmo-wanego lokalu. Jednak w powszechnej świadomości oraz w praktyce urzędów oso-ba zameldowana nabywa jednak prawo do przebywania w lokalu. I ponieważ, aby dowieść, że jest inaczej właściciel lokalu musi iść do sądu, na wszelki wypadek właściciele po prostu nie chcą meldować osób przebywających w ich mieszkaniach.

Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawną

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# Znafca

25.04.2015 09:12

Nie chodzi o prawo do lokalu tylko żeby w nim przebywać.

# jarecka123

20.03.2016 01:59

Sporo informacji na temat meldowania w wynajętym mieszkaniu jest tutaj http://umowanajmu.info/category/umowa-najmu-mieszkania/.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy