Od 20 września obowiązuje znowelizowana ustawa o policji. Zgodnie z jej zapisami, stanie się możliwe m.in. odbieranie mieszkań służbowych funkcjonariuszom skazanym za współpracę z przestępcami lub za przestępstwa korupcyjne. Ustawa będzie miała też wpływ na wynagrodzenia - pozwoli zwiększać pensje policjantom.
Dzięki zmianie przepisów dzieci policjantów poległych na służbie będą otrzymywały stypendia na czas kształcenia, maksymalnie do ukończenia 25 roku życia. Nowe przepisy pozwolą także na zwolnienie policjanta, przeciwko któremu toczy się pos-tępowanie karne, po 12 miesiącach od zawieszenia go w obowiązkach służbowych.
Zmiany dotyczą też kontroli operacyjnej i prowokacji. Katalog przestępstw, w których możliwe będzie ich stosowanie został rozszerzony. Nowelizacja umożliwia także lepiej dobierać policjantów do służby w takich formacjach jak Centralne Biuro Śledcze czy Biuro Spraw Wewnętrznych. Ci, którzy będą chcieli pracować w tych elitarnych formacjach, będą poddawani badaniu z zastosowaniem wykrywacza kłamstw, a także będzie można przeprowadzić wobec nich badanie na zawartość narkotyków w organiźmie. Celem kolejnej zmiany jest ograniczanie korupcji w policji. Polega to na wprowadzeniu obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez wszystkich policjantów do 31 marca każdego roku. Dotychczas policjanci składali oświadczenia tylko na polecenie przełożonego.
Kp, mz