REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Jak skutecznie pozbawić spadku

  21 września 2009

Chcę zrobić testament i wykluczyć z niego syna. Jak to zrobić, aby było skutecznie (formalnie i jaka musi być treść).

REKLAMA


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
Nawet jeśli sporządzi Pan testament, w którym syn nie będzie uwzględniony, to w dalszym ciągu synowi będzie przysługiwało tzw. prawo do zachowku. Rozu-miem, że chciałby Pan całkowicie pozbawić syna pra-wa do dziedziczenia. Prawo polskie umożliwia spad-kodawcy pozbawienie osób uprawnionych ich prawa do zachowku (tak zwane wydziedziczenie) w sytuac-jach gdy:
  1. wbrew woli spadkodawcy postępują uporczy-wie w sposób sprzeczny z zasadami współ-życia społecznego (przykładem może być tu-taj alkoholizm czy przestępczy tryb życia uprawnionego do zachowku)
  2. dopuściły się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  3. uporczywie nie dopełniają względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (tj. obowiązek opieki, pomocy).
Dla ważności wydziedziczenia konieczne jest, aby jego przyczyna wskazana była w testamencie. (przykładowo: ... Wydziedziczam syna Adama, syna Elżbiety i Mie-czysława, urodzonego dnia ... w ... z powodu tego, że pomimo moich wielokrotnych próśb nie zaprzestał nadużywania alkoholu...). Pragnę dodać, iż istnieje możliwość zawarcia umowy z synem, zgodnie z którą na własne życzenie pozbawi się on pra-wa do spadku. Umowa taka musi być podpisana przez spadkodawcę i spadkobiercę oraz musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Najprostszą do sporządzenia i najpewniejszą formą testamentu jest tak zwany testament holograficzny. Aby wywołał on skutki prawne, koniecznie spełnione muszą być zaledwie trzy warunki formalne. Mianowicie testament należy:
  1. sporządzić własnoręcznie - wykluczone jest sporządzenie go za pomocą ma-szyny do pisania czy też przy użyciu komputera chociażby dla oceny auten-tyczności pisma.
  2. opatrzyć podpisem - powinien być to podpis składający się z imienia i naz-wiska spadkodawcy. Bardzo ważne jest, aby podpis znajdował się tuż pod pismem zawierającym rozporządzenia testamentowe.
  3. opatrzyć datą - co prawda jej brak nie zawsze powodował będzie nieważ-ność testamentu, ale posłużenie się datą umożliwi późniejsze rozwianie wielu wątpliwości.
Jeżeli któryś z warunków formalnych testamentu nie zostanie spełniony (w przy-padku warunku podania daty tylko, gdy okaże się, że jej podanie było konieczne), testament będzie nieważny. Proszę też pamiętać, że w jednym testamencie mogą być zawarte rozporządzenia tylko jednej osoby. Warto zaznaczyć, że testament można sporządzić również w formie aktu notarialnego. Oznacza to co prawda do-datkowe koszty, ale zminimalizujemy w ten sposób ryzyko nieważności testamentu, bowiem nad jego treścią i formą czuwał będzie notariusz. Ponadto egzemplarz tes-tamentu sporządzonego u notariusza pozostaje w jego kancelarii

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 022 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa"

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break