Królowa Węgier zostanie patronką wawerskiego odcinka trasy S2?
22 listopada 2022
Mimo sprzeciwu Zespołu Nazewnictwa Miejskiego oraz rad osiedla Falenica i Aleksandrów warszawski samorząd forsuje nazwanie wawerskiego odcinka południowej obwodnicy Warszawy imieniem Elżbiety Łokietkówny. Żyjąca w późnym średniowieczu królowa Węgier nie była w żaden sposób związana z dzisiejszą stolicą Polski.
Przypomnijmy: otwarty w 2020 roku most w ciągu południowej obwodnicy Warszawy czekał na nazwę pół roku. Wśród propozycji patronów można było znaleźć marszałka Józefa Piłsudskiego, którego imieniem nazwano już plac w Śródmieściu i ulicę w Wesołej oraz Czesława Niemena, mającego plac na Żoliborzu Artystycznym. W marcu ubiegłego roku prezydent Rafał Trzaskowski zaproponował nazwanie mostu imieniem Anny Jagiellonki, z inicjatywy której dokończono pierwszy w dziejach Warszawy most przez Wisłę.
Mostu Na Zaporze nie będzie. Studium wykonalności do kosza
Most Anny Jagiellonki w ciągu trasy S2 na długie lata pozostanie jedyną przeprawą w południowej części Warszawy. Na budowę drugiej nie ma pieniędzy ani woli politycznej.
Południowa obwodnica Warszawy: głośny problem mieszkańców Wawra
Od blisko roku wawerczykom mieszkającym w sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu S2 towarzyszy uporczywy hałas. Po otwarciu tunelu pod Ursynowem ruch zdecydowanie wzrośnie.
To właśnie ta nazwa została ostatecznie nadana przez Radę Warszawy. Samorządowcy kompletnie zignorowali przy tym fakt, że królowa z epoki renesansu patronuje już ulicy na Młocinach a dublowanie nazw jest formalnie zabronione.
Jak nazywa się trasa S2?
Wawerski odcinek trasy S2, znajdujący się pomiędzy mostem Anny Jagiellonki a gminą Wiązowna, pozostaje bezimienny do dziś. Procedura nadania nazwy jest już rozpoczęta i tradycyjnie towarzyszą jej spory.
- Na ostatniej sesji rady dzielnicy radni głosowali projekt uchwały Rady Warszawy w sprawie nadania nazwy "aleja Elżbiety Łokietkówny". Projekt nazwy przegłosowano stosunkiem głosów 10 za - relacjonuje wawerski radny Piotr Grzegorczyk. - Rady osiedli Aleksandrów i Falenica były przeciwko nadaniu tej nazwy. Negatywna była też opinia Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Czy akurat ta królowa węgierska zamieszkała w naszych sercach i umysłach jakoś szczególnie? Poważnie?
Kim była Elżbieta Łokietkówna?
Elżbieta Łokietkówna (1305-1380) była córką polskiego króla Władysława Łokietka z dynastii Piastów. W wieku 15 lat została wydana za Karola Roberta, króla Węgier wywodzącego się z francuskiej dynastii Andegawenów. Elżbieta i Karol Robert przeżyli w małżeństwie dwadzieścia dwa lata, w trakcie którego doczekali się pięciu synów. Pierwsi dwaj zmarli w dzieciństwie. Trzecim był Ludwik Wielki, znany u nas jako Ludwik Węgierski - król Węgier i Polski. Czwarty syn Elżbiety, Andrzej, został zamordowany w wyniku sporów dynastycznych a piąty, Stefan, zginął młodo po upadku z konia.
Elżbieta Łokietkówna odegrała pewną rolę w węgierskiej polityce (jako protektorka polskiego rycerstwa) oraz sztuce (jako fundatorka katolickich kościołów). Pod koniec życia pełniła funkcję polskiej regentki, rządzącej w imieniu swojego syna, króla Ludwika. Nigdy nie była związana z Mazowszem, którym w jej czasach rządzili niezależni książęta z dynastii Piastów. Nie miała także nic wspólnego z młodą jeszcze Warszawą. Elżbieta Łokietkówna zmarła w 1380 roku. Została pochowana w klasztorze klarysek w dzisiejszym Budapeszcie.
Dominik Gadomski
.