REKLAMA

Bielany

różne »

 

Jak długo jeszcze przetrwa bazar na Conrada?

  27 stycznia 2014

alt='Jak długo jeszcze przetrwa bazar na Conrada?'

Od wielu lat kupcy nielegalnie prowadzą tam działalność gospodarczą i wciąż mają nadzieję na zakończenie sporu z właścicielem terenu. - Na bazarku coraz mniej się dzieje - twierdzą mieszkańcy. Czy da się jeszcze uratować to miejsce?

REKLAMA

Teren bazarku należy do Warszawskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Chomiczówka". Został jej przekazany przez dzielnicę 16 lat temu. Spółdzielnia ma jednak nieco inne plany wobec niego i już jakiś czas temu targowisko chciała zlikwidować. Na razie jednak kupcy nie godzą się na to i walczą o pracę, którą mają od wielu lat. Uważają, że dzielnica bezprawnie oddała ten teren spółdzielni i niejednokrotnie próbowali to udowodnić.

- Obecnie toczy się sprawa o eksmitowanie kupców z terenu targowiska. Złożyliśmy wniosek o ustalenie własności tej nieruchomości, ale cały czas odmawia się nam interesu prawnego - mówi Piotr Rzeźnicki, przewodniczący zarządu Związku Pracodawców Małego Biznesu "Conrada". - Uważamy, że teren bazaru został przekazany spółdzielni nielegalnie. Nikt nie chce merytorycznie rozpatrzeć tego sporu. Obecnie pomaga nam stowarzyszenie "Niepokonani" - dodaje.

O co jest spór?

Tadeusz Olechowski, rzecznik urzędu dzielnicy Bielany, tłumaczy podstawy konfilktu.

- Grunt został oddany spółdzielni w użytkowanie wieczyste w 1997 r. W 2005 r. wygasła dziesięcioletnia umowa dzierżawy pomiędzy dzielnicą Bielany a Związkiem Pracodawców Małego Biznesu "Conrada". To chyba znak czasu. Myślę, że wszystkie bazarki tego typu kiedyś znikną z powierzchni ziemi. Ich miejsce zajmą duże sklepy i hipermarkety, w których można wszystko kupić taniej - twierdzi czytelnik. Po wygaśnięciu ww. umowy dzierżawy kupcy nie wydali spółdzielni gruntu i starają się udowodnić, że Spółdzielnia nie ma prawa do tych terenów.

- Do końca 1997 roku obowiązywała ustawa z 1985 roku o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, która zezwalała w szczególnych przypadkach na przekazanie w użytkowanie wieczyste gruntów należących do samorządów, o ile podmioty te w dniu 1 sierpnia 1988 roku były posiadaczami tych gruntów. 1 sierpnia 1988 roku Spółdzielnia nie istniała (powstała dopiero w 1990 roku), wobec czego gmina nie mogła przekazać jej nieruchomości w tym trybie - udowadniają kupcy, wskazując także inne błędy proceduralne.

Kup bilet

Kupcy, won z targowiska!

Pracownicy Spółdzielni twierdzą, że próbowali rozmawiać z kupcami i prosili ich o dobrowolne przeniesienie. Oni jednak są uparci i wciąż handlują na tym terenie. Sprawa trafiła więc do sądu. Jak informują niektórzy mieszkańcy, targowisko jednak zamiera. - Połowa pawilonów jest nieczynna, a bazar zamykany wcześniej - mówi jeden z nich. - To chyba znak czasu. Myślę, że wszystkie bazarki tego typu kiedyś znikną z powierzchni ziemi. Ich miejsce zajmą duże sklepy i hipermarkety, w których można wszystko kupić taniej - twierdzi inny.

- Jest kilka zamkniętych pawilonów, ale większość z nich prosperuje, bo mieszkańcy chcą tego bazarku. Kupcy nie mogą się jednak rozwijać, bo nie mają prawa do gruntów i nie mogą nic modernizować na tym terenie - mówi Piotr Rzeźnicki.

- Mieszkańcy i tak jeżdżą we wtorek i piątek po zakupy na Wolumen - pisze nasz czytelnik. Obrońcy bazarów, takich jak na Conrada, twierdzą jednak, że tego typu miejsca mają swój niepowtarzalny klimat. Ponadto bardzo ułatwiają życie starszym ludziom, którzy są ich najczęstszymi klientami.

DZ

 

REKLAMA

Komentarze (28)

# michal

27.01.2014 20:16

Chyba wolę tam bazar, niż kolejny "klocek" ufundowany przez WSBM...

# awat

28.01.2014 10:13

A może Chomiczówka pomyślałaby jak ułatwić życie mieszkańcom a nie szuka tylko działek aby zarobić i wybudować kolejne bloki.
Może jakiś plac zabaw, boisko, cokolwiek dla ludzi??

# MrOlymp

28.01.2014 10:17

Ceny na tym bałaganie są tak astronomiczne, że trzeba mieć nie pokolei w głowie, żeby tam cokolwiek kupować.

REKLAMA

# eRDe

29.01.2014 12:58

Pewnie WSBM ma chęć postawić kolejne śliczne bloczki:(

# bielanka

29.01.2014 13:54

Pewnie ma chęć, ale czemu nie?
Bazarek to obraz nędzy i rozpaczy, a ceny nie z tej ziemi.
Kupcy teraz za wszelką cenę, która nijak się ma do logicznego rozumowania, będą chcieli udowodnić, jak bardzo są potrzebni okolicznym mieszkańcom.
A Spółdzielnia powinna po prostu zapytać o to swoich członków rozsyłając (np. razem ze stawkami komornego) krótką ankietę na ten temat ...

# pawel

29.01.2014 15:30

jestem za likwidacją tego bazarku bo nie dośc że jest drogi i większośc bud zamykana bardzo szybko to utrudnia przejście do Koloni VI...ustalenia kiedyś były takie że miał być otwarty do zmroku..osobiście z ojcem kiedyś w ramach "czynu społecznego" kładliśmy tam płyty chodnikowe żeby nie chodzić po błocie...i juz od lat trzeba nadkładać drogi ponieważ jest bardzo wcześnie zamykany...nie mówiąc o tym że sytuacja robi się taka że ten bazar blokuje możliwośc budowy kolejnych budynków a Spółdzielnia wciska na siłę nowe budynki w różne miejsca które do tej pory służyły rekreacji jak chociażby nowy budynek przy Osikowej w miejscu górki czy też osiedle Żółwia/Melioracyjna w miejscu boisk dla dzieciaków...jak dla mnie likwidacja tego bazarku będzie minimalną stratą dla mieszkańców Chomiczówki

REKLAMA

# obcy

05.10.2014 13:04

Ten bazarek jest dużo droższy niż małe sklepiki w innych dzielnicach, brak higieny-gdzie sanepid.

# PanJawełDrugi

10.12.2014 23:53

Generalnie to mam w odbycie wszelkie małe sklepiki i bazarki, oraz inne tego typu barachło. Dyskonty, markety i hipermarkety to też smród, ale jednak porównując z tego rodzaju bazarkami są o niebo wyżej. Małe sklepy i bazarki zawsze kojarzą mi się z drożyzną, marnym wyborem towarów i ogólnym brudem.

# Konrada

05.02.2015 12:33

Ja czekam aż zaczną tam budować blok mieszkalny, a bazar niech przenoszą gdzie indziej. Ten bazarek wygląda jak skrawek bazaru w Bangladeszu w centrum ładnego osiedla

REKLAMA

# Send Veto

06.03.2015 20:45

Dlaczego nie można pogodzić interesu obu stron?!
Na dzień dzisiejszy pozostało nie tak dużo budek więc co za problem postawić je wzdłuż ulicy a na pozostałym terenie wybudować co tam kto chce. To jest niegodne pozbawiać źródła utrzymania ludzi kiedy wystarczy dobra wola, żeby załatwić tą sprawę polubownie.

# AlojzyChomicz

17.03.2015 08:23

Czy ktoś z Państwa orientuje się kiedy bazar na Conrada zostanie zamkni
#awat napisał(a) 28.01.2014 10:13
A może Chomiczówka pomyślałaby jak ułatwić życie mieszkańcom a nie szuka tylko działek aby zarobić i wybudować kolejne bloki.
Może jakiś plac zabaw, boisko, cokolwiek dla ludzi??
1. placów zabaw jest kilka co najmniej i bardzo zadbanych
2. dla ludzi jest basen, boisko do kosza na M. Dąbrowskiej.
Chomiczówka dla dobra ludzi buduje kolejne inwestycje i chwała im za to.
Ludzie zamiast nabijać kiese developerce kupią mieszkania po kosztach własnych.
WSBM nie buduje na placach zabaw tylko na niewykorzystanych terenach.
Robią bardzo dobrą robotę.

# Bielanka

26.03.2015 10:38

Byłam wczoraj na bazarku, puchy i 3/4 budek zamkniętych.
Właściciele budek dorobili się ogromnych majątków ale to chyba powolny koniec tego miejsca.

REKLAMA

# Bielanczyk

26.03.2015 13:23

WSBM Chomiczówka dużo robi ale jest jeszcze więcej do zrobienia.
Wejścia do budynków - bloków są różne na np. Bogusławskiego piękne wejścia do klatek z PCV .Conrada , M Dąbrowskiej metalowe ciężkie skorodowane z blachy obrzydliwe wejścia.

# AlojzyChomicz

26.03.2015 14:11

Idź tym tropem: zajrzyj na listę dłużników, zobaczysz że "spłacalność czynszów" jest bardziej przestrzegana przez lokatorów z Bogusławskiego.
Dlatego płacą to mają ;)

# Olaaaaaaaa

14.01.2017 22:49

wielkich majątków? Ci ludzie zostali i zostają wyrzucani na bruk po ponad 20 latach pracy...kolejne blokowiska, biedronki? tego naprawde chcecie? dawno temu byly plany aby bazarek ocieplić, zmienić na lepszy... niestety prawo w polsce to jedna wielka pomylka. Ludzie marzną od rana do nocy, ciekawe jak Wy byscie stali w tym mrozie -15 to czy byscie zostawali do tej 18 :). Pozdrowienia dla humanizmu

REKLAMA

# szczupak

27.03.2017 09:41

Bazar na Conrada już rozbierają. Demontują budy od Kwitnącej. Myjnia samochodowa już zamknięta. Podobno jakieś budy mają postawić przed Pocztą Polską i Carrefourem. Wycinka drzew za bazarkiem...
Czyżby nowe bloki na miejscu bazarku ? Tak ludzie słyszą na osiedlu...

# Cycu5

28.03.2017 18:56

Coś zaczyna się dziać. Rozbiórka bazarku, wycinka drzew.....nowe osiedle ???

# Bielanczyk

29.03.2017 10:31

Panie Chochoł, wie Pan coś o bazarku i przyszłych inwestycjach ?

REKLAMA

# Chochoł

29.03.2017 11:48

Wiem, że kilometr jazdy autobusu to kaszt według taryfikatora ZTM rzędu 9 zł. Nasz ulubiony redaktor Dominik Gadomski, mógłby zebrać się w sobie i zdobyć na odwagę, żeby zapytać kogo trzeba jaki autobus trafi na pętle autobusową Chomiczówka. Może tak zarząd dzielnicy odrestauruje 520 na Chomiczówkę, albo wydłużą chociaż 171 z Nowego Bemowa. Spółdzielnia Chomiczówka pewnie znowu dogadała się ze spadkobiercami Chomiczów i jakiś piórnik walną. Nasza największa bolączka na dziś to komunikacja miejska. Nawet pan trener Andrzej Strejlau popiera powrót 520 na Chomiczówkę. Przywróćmy naszemu pięknemu osiedlu wreszcie należną godność. Czas najwyższy przerwać to dziadostwo, człowiek ma prawo jechać do Śródmieścia w godziwych warunkach, a nie w jakiś świniobusach. Nie ma tramwaju na Chomiczówce i na razie nie będzie, także linia przyśpieszona nam się po prostu należy według rozdzielnika. Deweloperzy i spółdzielnia będą zadowoleni, czas zawężać ruchy.

# Bielanczyk

29.03.2017 12:07

Chyba Pan pisze nie na temat....
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni