REKLAMA

Białołęka

różne

 

Inwalidka na wózku uwięziona w Płudach

  9 listopada 2012

Inwalidka na wózku uwięziona w Płudach

- Wydawałoby się, że w XXI wieku, w stolicy kraju należącym do Unii Europejskiej nie powinno być barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. Niestety, jednak są i to tak duże, że wielu osobom niemal zupełnie uniemożliwiają samodzielne życie - mówi ze smutkiem mieszkanka osiedla przy Kiersnowskiego, która od lat porusza się na wózku inwalidzkim.

REKLAMA

Po zbudowaniu kanalizacji ulica Fletniowa przeszła małą renowację i wydawać by się mogło, że jest już dobrze. Niestety, tylko pozornie, bo o ile kierowcy nie mają już zbyt wielu powodów do narzekań, to gorzej z pieszymi, o matkach z wózkami czy niepełnosprawnych nie wspominając.

- Przeprowadziłam się tutaj 10 lat temu. Przy wyborze osiedla i mieszkania kierowaliśmy się tym, by nie było schodów i innych utrudnień - opowiada mieszkanka bloku przy Kiersnowskiego, która od lat porusza się na wózku inwalidzkim. Niestety, chociaż wybór osiedla okazał się jak najbardziej trafny, to w jego okolicy są przeszkody, które kobiecie trudno jest pokonać.

- Wygodnie było kiedy przez krótki czas mieliśmy "pod nosem" przystanek autobusowy. Niestety wszystko wróciło do "normy" i najbliższy przystanek - tak jak wcześniej - jest niemal kilometr stąd - na ul. Klasyków. Wszystko byłoby dobrze, gdyby można było do niego dojechać na wózku inwalidzkim. Ktoś kto budował chodnik, nie zwrócił uwagi, że brakuje na nim podjazdów dla wózków - mówi kobieta. Tłumaczy też, że w kilku miejscach są jeszcze lepsze niespodzianki - np. słup na środku chodnika, który uniemożliwia przejazd wózka.

- Żeby ruszyć się do sklepu, muszę czekać na męża. Jedziemy samochodem, bo innej możliwości nie mam. Gdyby nie on, utknęłabym na osiedlu na amen - skarży się inwalidka. Podkreśla też, że nieprzemyślane chodniki są wielką przeszkodą nie tylko dla niej.

Chociaż wybór osiedla okazał się jak najbardziej trafny, to w jego okolicy są przeszkody, które kobiecie trudno jest pokonać.
Podobne problemy mają matki z dziećmi w wózkach. Są dwa wyjścia - iść ulicą, albo zostać w domu.

- Jakiś czas temu byłam w Kowlu. Ze zdumieniem i wielką radością poruszałam się sama po całym mieście. Tam nie ma niepotrzebnych krawężników, wszystko jest robione "z głową". Dlaczego u nas tak nie może być? - pyta rozżalona.

Kobieta poprosiła o pomoc, niezwykle ostatnio aktywnego i coraz bardziej popularnego, radnego Marcina Korowaja.

Radny: byłem głęboko poruszony

- Odwiedziłem tę kobietę. To, co zobaczyłem na miejscu, bardzo mnie poruszyło i zszokowało. To niedopuszczalne, żeby mieszkańcy poruszający się na wózkach byli dosłownie uwięzieni w domu i na osiedlu! W tej sprawie zamierzam w najbliższym czasie zorganizować konferencję w ratuszu mającą na celu uwrażliwienie społeczne na problemy wynikające z barier architektonicznych występujących w przestrzeni miejskiej. Będę również w szczególny sposób lustrować wszystkie nowe inwestycje pod kątem barier architektonicznych - obiecuje radny Korowaj.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Dzielnica: zmiany będą, ale...

- Plan remontów i utrzymania dróg na rok 2013 zawiera propozycję poszerzenia chodnika z do dwóch metrów na długości 130 m, od posesji 27 - do ul. Karnickiej. Jednak realizacja tej inwestycji uzależniona jest od tego, czy zostaną na nią przyznane pieniądze - mówi Agata Włodarczyk z białołęckiego ratusza. Dodaje też, że na dalszym odcinku - od ul. Karnickej do Fletniowej konieczny jest wykup gruntów i odlesienie, co wymagałoby utworzenia tytułu inwestycyjnego, który nie figuruje w Wieloletniej Prognozie Finansowej do 2015 r.

Anna Sadowska

 

Komentarze (5)

# Darek z Odkrytej

09.11.2012 16:26

Problem dotyczy wielu ludzi, dobrze, ze radny Korowaj dostrzegł ten problem. Kibicuję! :)

# pieski

09.11.2012 22:27

Dobrze ze o tym mówimy, ludzie na wózkach mają ciężko każdego dnia... :-(

# Tridlle

13.11.2012 07:44

To teraz Panie Radny Korowaj niech Pan powie tej Pani, że dzielnica nie ma pieniędzy, bo jest kryzys i nic się nie da zrobić.
Niech Pan nie zapomni też powiedzieć, że Pan razem z innymi kolegami z PO wydał 150 tys na zmianę nazwy mostu i dzięki temu ta Pani będzie musiała poczekać kilka lat na poprawę sytuacji.
Można również przypomnieć o kosztach budowy wieży dla jerzyków i parkingów dla prywatnych aut, uchwalonych przez radnych PO.
Proszę to tej Pani przekazać. Jak nie Pan to może Redakcja się podejmie?
Stojący na środku słup to sprawa do zarządcy drogi. Istnienie takiego słupa na chodniku (o ile nie musi tam stać) jest niezgodne z przepisami.
Niestety ZDM na takowe zgłoszenia nie reaguje (w tym moje), bo ma mieszkańców w głębokim poważaniu. W ZDM siedzą przecież mianowani przez partię, więc mieszkaniec nie ma tu nic do gadania.
Czemu ZDM nie reaguje na takie zgłoszenia? Może Radny Korowaj lub Redakcja się ich zapyta?
Tak na marginesie.
Wydaje mi się, że lepszy efekt daje zrobienie czegoś niż mówienie, że się zrobi. Z artykułów gdzie "przypadkowo" występuje Pan Korowaj kompletnie nic nie wynika.
Wszyscy ubolewamy nad losem tej Pani i innych osób w podobnej sytuacji.
Zrobimy coś czy będziemy ubolewać w nieskończoność?

REKLAMA

# mieszkaniec Płud

15.11.2012 11:44

Pooszę autora o zainteresowanie się windami zainstalowanymi na wiadukcie na Płudach. Od momentu oddania do uzytku wiaduktu windy te nie funkcjonują. Starsze osoby muszą sie wspinać bardzo stromymi schodami. dala osoby w średnim wiku jaka jestem też to jest nie lada wysiłek szkoda mi patrzeć na osoby 60-70 letnie ile czasu im to zajmuje i jakim kosztem zdrowia to przypłacają. Na razie windy to tylko eksponat do oglądania i marzenia że kiedyś zostaną uruchomione.

 tarantula01

16.11.2012 17:58

Dziękuję za zgłoszenie - napisałem ponownie w tej sprawie do dyrektorów: Jana Teleckiego i Krzysztofa Pietrasa w PKP-PLK S.A.

 tarantula01

16.11.2012 17:58

Dziękuję za zgłoszenie - napisałem ponownie w tej sprawie do dyrektorów: Jana Teleckiego i Krzysztofa Pietrasa w PKP-PLK S.A.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy