REKLAMA

Żoliborz

samorząd »

 

Czym jest inicjatywa lokalna i czy warto z niej skorzystać?

  3 listopada 2023

alt='Czym jest inicjatywa lokalna i czy warto z niej skorzystać?'
Warsztaty malarskie dla seniorów, źródło: Dzielnica Żoliborz

Wymiana połamanej ławki, postawienie latarni w ciemnym miejscu, dorzucenie zabawek na mało atrakcyjnym placu zabaw, czy po prostu sfinansowanie obiadów dla biednych i potrzebujących mieszkańców - tym jest tzw. inicjatywa lokalna. Żoliborski magistrat zachęca do składania wniosków. Jak to zrobić i czym to się różni od budżetu obywatelskiego?

REKLAMA

Budżetu obywatelskiego - z grubsza - nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jest wszak mocno rozreklamowany, zaś pomysły z nim związane dotyczą dużo większych pieniędzy, niż w przypadku inicjatyw lokalnych i są realizowane w porozumieniu z autorem pomysłu przez poszczególne jednostki samorządu. Na przestrzeni lat budżet obywatelski zyskał olbrzymią popularność, ale nie da się też ukryć, że sporo z tych pieniędzy zostało zmarnowanych, zaś po wielu projektach pozostał jedynie niesmak. Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych? Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
Nie jest to wina samorządowych urzędników, wszak głównym założeniem budżetu obywatelskiego jest realizacja wszystkich propozycji mieszkańców, jeśli są zgodne z prawem i dostaną wystarczającą liczbą głosów. Urzędnicy mogą próbować doradzać, ale nie mają prawa weta.

Inicjatywy lokalne raczkują na Żoliborzu

- Przy budżecie obywatelskim zgłaszany jest pomysł, ale w przypadku jego wygranej w głosowaniu mieszkańców, to urząd go realizuje. W inicjatywie lokalnej zgłaszany jest pomysł, ale także jego współrealizacja. W przypadku inicjatywy sąsiedzkiej wsparcie finansowe urzędu jest ograniczone do kwoty 2 tys. zł, nabór organizowany jest raz lub dwa razy w roku, a projekty muszą być zrealizowane najpóźniej do 20 listopada danego roku - wyjaśniają urzędnicy.

- Na Żoliborzu projekty z inicjatywy lokalnej dopiero "raczkują". W 2023 roku Urząd Dzielnicy podpisał trzy umowy na realizację takich projektów. Mamy nadzieję, że aktywność mieszkańców będzie rosła i w kolejnych latach będzie ich więcej - mówi radna Dorota Klejn, przewodnicząca komisji spraw społecznych, zdrowia i kultury.

Zrealizowane projekty to: 26 warsztatów malarskich dla seniorów dla grupy 20 osób w Centrum Lokalnym Żoliborz (kwota dofinansowania - 10 tys. zł); piknik integracyjny dla mieszkańców, głównie seniorów z Żoliborza (kwota dofinansowania - 7,5 tys. zł) oraz warsztaty muzyczne dla grupy około 15 dzieci zakończone występem w Żoliborskim Domu Kultury (kwota dofinansowania - 6750 zł).

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Ratusz zachęca do aktywności

Żoliborscy urzędnicy namawiają mieszkańców do większej aktywności w zakresie inicjatyw lokalnych. Wnioski o realizację zadania publicznego dotyczyć mogą np. budowy, rozbudowy lub remontu dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność miasta; działalności charytatywnej; podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego; kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; promocji i organizacji wolontariatu; nauki, oświaty i wychowania; wspierania i upowszechniania kultury fizycznej; turystyki i krajoznawstwa; ochrony przyrody; porządku i bezpieczeństwa publicznego; rewitalizacji.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek?

Z wnioskiem o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej może wystąpić każdy mieszkaniec, a złożyć go można bezpośrednio w kancelarii Urzędu Dzielnicy Żoliborz, wysłać pocztą lub za pośrednictwem e-PUAP. Wniosek musi zawierać projekt i deklarację udziału w jego realizacji (praca społeczna, wkład rzeczowy i finansowy). Przy ocenie wniosków urzędnicy każdorazowo weryfikują możliwość wykorzystania środków budżetowych wskazanych przez wnioskodawców projektu. Limit środków, które żoliborski ratusz może przeznaczyć na jedną zgłoszoną inicjatywę - wynosi 10 tys. zł. Według zasad inicjatywy lokalnej urząd nie przekazuje bezpośrednio pieniędzy na realizację projektu, ale może zlecić i sfinansować jego elementy (np. zapłacić za wynajem sprzętu, kupić materiały, itd.).

JR

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni