REKLAMA

Wawer

bezpieczeństwo »

 

Giną auta. Szef policji o metodach złodziei i na złodziei

  11 maja 2017

alt='Giną auta. Szef policji o metodach złodziei i na złodziei'

Dokładnie 128 aut ukradziono w Wawrze w zeszłym roku. To oznacza, że co trzeci dzień z naszych ulic ginie jeden pojazd.

REKLAMA

Kradzieże samochodów, mimo że dziś nie są już taką plagą, jak choćby dwie dekady temu, przyprawiają o ból głowy policję, ale przede wszystkim pechowych kierowców. Wawer walczy z tym zjawiskiem ze zmiennym szczęściem, acz konsekwentnie. Zeszłoroczne statystyki pokazują, że złodzieje ponownie próbowali przejść do ofensywy. Ich łupem padło w Wawrze aż 128 aut, o 39 więcej niż w roku 2015. Jak sprawy mają się obecnie?

- Przez trzy miesiące odnotowaliśmy 17 kradzieży pojazdów. Rok wcześniej było ich w tym okresie 23 - mówi podkomisarz Robert Matusik, komendant wawerskiej policji. Tendencja może więc skłaniać do niewielkiego optymizmu. Zwłaszcza, że kilka aut, które padły w tym roku łupem złodziei, udało się już odzyskać.

Metoda niczym z filmu

Różne historie stoją za tymi statystykami. Jedna z głośniejszych w skali dzielnicy rozegrała się na przełomie lat 2015/ 16. Na terenie Wawra doszło wtedy do serii kradzieży o stałym schemacie. Przestępca wybrał sobie dość prostą, ale skuteczną metodę. Przed bramą wjazdową pozostawiał przeszkodę i przyczajał się w oczekiwaniu na samochód. Kierowca podjeżdżał i wysiadał, by usunąć zawalidrogę. Wówczas złodziej wskakiwał do samochodu i odjeżdżał w siną dal. Często nie tylko z kluczykiem w stacyjce, ale i dokumentami, które mogły ułatwić późniejsze puszczenie auta "w obieg". Kilku kierowców próbujących bronić pojazdu zostało wówczas mocno poturbowanych. Sytuacje się powtarzały. Wszystko to skłoniło policję do wystąpienia z szerszym apelem do mieszkańców. O rzezimieszku i jego metodach usłyszeli uczestnicy osiedlowych zebrań, lokalnych forów internetowych a nawet wierni podczas mszy. Celem było między innymi przekonanie kierowców, by wysiadając z wozu nawet na krótko, wyjmowali ze stacyjki kluczyki i zabierali dokumenty. Apele plus praca policji w terenie przyniosły skutek - przestępca został ujęty.

Wstąp do księgarni

To kwestia sekund

Ale samochody w Wawrze giną też w innych okolicznościach. Zdarzały się kradzieże, gdy sprawcy korzystali ze skradzionych kluczyków. Zdobytych np. podczas zakupów. To mało wyrafinowane metody. Bardziej zaawansowane to domena zawodowych złodziei aut, grupy żyjącej głównie z tego procederu. To przestępcy, którzy świetnie znają systemy zabezpieczeń. Wiedzą, gdzie auta mają zainstalowane alarmy, immobilisery czy komputery odpowiadające za uruchomienie pojazdu. Pracę ułatwia im seryjność urządzeń i ich stałe umiejscowienie w aucie. Skuteczne podpięcie się pod system elektroniczny nie jest tu wyzwaniem. Wszystko trwa krótko.

- Kiedyś kradzież samochodu zajmowała złodziejom kilka minut. Dziś to kwestia sekund - mówi podkomisarz Matusik. Jak tłumaczy, stało się tak między innymi dzięki elektronice, którą coraz bardziej naszpikowane są pojazdy. Jak przeszkodzić złodziejom? - Najlepszym antykradzieżowym zabezpieczeniem w dzisiejszych czasach są względnie proste, niestandardowe i nieseryjne urządzenia - mówi policjant. Dobrym sposobem może być zamontowanie mechanizmu odłączającego zasilanie czy też rozłączającego dostarczanie energii do rozrusznika. Warunek: musi być zlokalizowany w miejscu znanym tylko właścicielowi pojazdu.

- Dla złodzieja samochodów kwestią priorytetową jest czas. Im dłużej trwa kradzież, tym większe ryzyko, że zostanie zauważona, ktoś zadzwoni na policję i sprawca wpadnie. Wszelkie działania spowalniające zniechęcają go - tłumaczy Matusik. Z innych metod, które mogą okazać się przydatne w walce ze złodziejami warto wymienić systemy elektronicznego namierzania GPS. Muszą być jednak wysokiej jakości, by nie zostały unieszkodliwione przez złodziei.

REKLAMA

Szlaban nie jest przeszkodą

Wiele jednak zależy od miejsca, gdzie zostawiamy samochód i od sposobu, w jaki jest ono zabezpieczone. W grę wchodzi szereg czynników. Tak częsty widok ogrodzonych osiedli nie oznacza, że problem mamy z głowy, a auto nam nie zginie. Sam szlaban nie musi być przeszkodą dla przestępców. Mogą dostać się na teren osiedla uszkadzając mechanizm zapory czy bramy na pilota. - Ochrona na odległość czy monitoring też są mało skuteczne. Kradzież samochodu trwa chwilę. Zanim dojedzie załoga interwencyjna, jest już po sprawie - tłumaczy szef wawerskiej policji przyznając, że rzadko zdarzają się kradzieże z osiedli, gdzie jest szlaban i budka, w której siedzi pan z ochrony. To jednak już decyzja wspólnot, czy na taką formę zapewnienia bezpieczeństwa się zdecydują. Wiadomo - koszty. Z drugiej strony i tak najtaniej wychodzi zwykła sąsiedzka pomoc. Osoby, które są na miejscu, znają teren i potrafią zareagować, najskuteczniej psują złodziejskie szyki.

(AS)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Nie kradnij

11.05.2017 22:02

Bo trzeba przywrócić karę obcięcia ręki za kradzież. Tylko co na to powiedzieliby frajerzy nazywający się obrońcami praw człowieka?

# Gość

12.05.2017 09:12

Powinna być publiczna chłosta. Raz w miesiącu organizowana impreza na stadionie narodowym z publiczną chłostą. Impreza oczywiście transmitowana na żywo w tv. Baty za napaść, porwanie, kradzież, szantaż i rozbój.

# swojak

12.05.2017 10:56

Można wzorem niektórych stanów w USA zmusić takiego złodzieja, aby przez miesiąc w godzinach szczytu przechadzał się z tabliczką - JESTEM ZŁODZIEJEM, UKRADŁEM SAMOCHÓD. Oczywiście na głównej ulicy. Takie upokorzenie jest najlepszą metodą. Można tez podawać pełne dane złodzieja, tzn. imię, nazwisko i adres zamieszkania. Takie rzeczy najbardziej powstrzymać przyszłych złodziei.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni