REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski »

 

Fotowoltaika dla białołęckiego ratusza? Obniżyłaby rachunki za prąd

  21 marca 2022

alt='Fotowoltaika dla białołęckiego ratusza? Obniżyłaby rachunki za prąd'
źródło: Pixabay

Obok niezliczonych pomysłów na wydawanie pieniędzy podatników znaleźliśmy w budżecie obywatelskim propozycję ich zainwestowania w instalację, która zwróciłaby się w krótkim czasie. Zwycięży jednak biurokracja.

REKLAMA

Na przełomie ubiegłego i bieżącego roku najgorętszym tematem były w warszawskich mediach rosnące ceny prądu, uderzające nie tylko bezpośrednio w mieszkańców.

Ceny prądu rosną

Ogromne podatki nakładane na elektrownie węglowe skutkują wyższymi kosztami oświetlenia ulic, utrzymania komunikacji miejskiej (metra, SKM i autobusów elektrycznych) i innych usług publicznych. Obecnie uwaga mediów jest skupiona na wojnie rosyjsko-ukraińskiej i uchodźcach, ale nie oznacza to, że temat zniknął. W budżecie obywatelskim pojawiła się propozycja montażu paneli fotowoltaicznych, które pozwoliłyby obniżyć rachunki za prąd białołęckiego ratusza. Pomysłodawca Dariusz Olszewski dołączył do projektu wyliczenia, z których wynika, że montaż paneli zwróciłby się już po pięciu latach.

- Analiza rentowności uwzględnia 10-procentowy wzrost kosztów energii elektrycznej w skali roku - zaznacza. - Dodatkowo przyjąłem założenia, że produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej pokryje się jeden do jednego z zapotrzebowaniem budynku Urzędu Dzielnicy Białołęka. Dodatkowo założyłem 50-procentowe obniżenie kosztów związanych z dystrybucją energii. Doświadczenie istniejących instalacji pozwolą przyjąć bezpieczne założenia, że te koszty spadną o około 50%.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Dotacje na fotowoltaikę

Pomysł zakłada przeznaczenie na montaż paneli 116 tys. zł, co pokryłoby 20% kosztów. Skąd wziąć resztę pieniędzy? Dariusz Olszewski zauważył, że Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m.st. Warszawy może przyznać urzędowi dzielnicy 80-procentową dotację. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, działające w mieście instytucje na razie w małym stopniu wykorzystują pulę pieniędzy przeznaczoną na inwestycje w odnawialne źródła energii. Problem w tym, że regulamin budżetu obywatelskiego nie przewiduje skorzystania z dodatkowej dotacji i nie ma żadnych szans na dopuszczenie pomysłu Dariusza Olszewskiego do głosowania. Co ciekawe, już po zgłoszeniu projektu Rada Warszawy zdecydowała się uruchomić program rozwoju miejskiej fotowoltaiki. W czwartek 17 marca przyznano na ten cel aż 33 mln zł.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Polina

15.04.2022 19:46

A przecież podobno nie mają na nic kasy

 szegi

03.01.2024 13:44

Zobacz http://bedziecieplo.pl/czy-warto-zainwestowac-w-fotowoltaike/ gorąco polecam.

 Vernera

03.01.2024 15:58

Cześć, dzięki za udostępnienie

REKLAMA

 zewi

22.01.2024 14:11

Sprawdź https://dorozka-napoleona.pl/swietne-baterie-sloneczne/ dobra opcja.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA