REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

31.03.2021 08:38 #Tubylec
Skandal. Policjanci powinni mówić koniecznie po angielsku, a najlepiej jeszcze po ukraińsku, w końcu to jest Polska. Jak można wymagać aby ludzie pracujący w Polsce komunikowali się po Polsku. Skandal i okropny faszyzm.
31.03.2021 10:57 #pasażer
"Kontrola prawdopodobnie była rutynowa, ponieważ mój kierowca jechał zgodnie z przepisami a samochód był w pełni sprawny" - w Uberze ? Niemożliwe
"Po powrocie do domu dowiedziałem się, że ze względu na długotrwały postój przejazd kosztował więcej niż planowano" - w Uberze ? Niemożliwe
"Dane do wiadomości redakcji" - ha, ha - może zamiast puszczać taki fake od razu wystawić banner "J***Ć POLICJE" ?
31.03.2021 11:21 #.m.
osoba pracująca na ulicy, w stolicy europejskiego kraju, powinna znać angielski na poziomie choćby podstawowym. "Tubylec" myli profesjonalizm i uprzejmość z "okropnym faszyzmem". co do ukraińskiego: skoro w Polsce mamy parę milionów pracowników z Ukrainy, to skandalem można uznać brak znajomości tego języka na podstawowym poziomie przez policjantów patrolowych.
31.03.2021 12:37 #Piotrunio
Bosze... ile błędów i literówek. SZOK!
31.03.2021 12:42 #pZz
Uber to taksowka i obowiazkiem osoby swiadczacej usluge przewozu osob jest znajomosc jezyka polskiego. Niby w jaki sposob mam sie porozumiec z takim uslugodawca? Wsiadam do jego taksowki na postoju podaje adres, mowie, ze ma tam zaczekac, potem jedziemy dalej, ale jeszcze tam nie konczymy, bo docelowo wracamy na ten sam postoj. Mundrych od ubera uprzedze, ze w Polsce taksowkarz nie moze odmowic kursu, tlumaczac, ze ja ni panimaju i niet bo ty zamowic tylko przez aplikacja, ja nie miec kasa i cennika, szybko szybko.
31.03.2021 13:04 #marcin_f
Brak elementarnego pomyślunku i arogancja u funkcjonariuszy są bezdyskusyjne, ale co do żądania okazania krajowego prawa jazdy wraz z międzynarodowym to jest na to mało znany przepis w
Ustawie o kierujących pojazdami art. 5 ust. 3: [...] Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne łącznie z krajowym prawem jazdy. W innych krajach obowiązują analogiczne przepisy.
31.03.2021 15:43 #wwa
Uprzejmie proszę o nie zamieszczanie idiotycznych wpisów na poziomie rodaków kretynów spotkanych w USA w tzw. Jackowie. Ten sam skowyt, że za wyjątkiem polskiego getta nikt nie mówi po naszemu. Bez znajomości języka to tylko robota na czarno za marne pieniądze u rodaków wyzyskiwaczy. Skandal.
31.03.2021 16:27 #Pioter
Nie mam dobrego zdania o kierowcach ubera...
31.03.2021 16:45 #Marian
Jak się przyjeżdża do obcego państwa to trzeba znać język.
Czy policja w UK zwraca się do was po polsku?
31.03.2021 16:58 #.m.
#Marian napisał(a) 31.03.2021 16:45

Jak się przyjeżdża do obcego państwa to trzeba znać język.
Czy policja w UK zwraca się do was po polsku?
Jakie "trzeba"? To w interesie policji jest podstawowa znajomość języka angielskiego, czy jak u nas ukraińskiego. Nie traci wówczas czasu podczas kontroli. Przełożony powinien mieć w d.. to, że patrol nie wyrobił planu kontroli bo trafił na cudzoziemca, który zajął mu czas. Poza tym, skoro to jest służba i pomagają innym, to do licha powinni znać podstawowe zwroty po angielsku. A tak w ogóle to co za problem się dogadać z pomocą smartfona. Po prostu policji się nie chce, tym bardziej że zawsze znajdzie się mundry który nosa nie wyściubił z wioski i który usprawiedliwi, twierdząc, że "jak się przyjeżdża do obcego państwa to trzeba znać język".
REKLAMA
31.03.2021 21:35 #Grabos
Drodzy hejtujący specjaliści od wszystkiego.
A teraz postawcie się w po drugiej stronie - PRZEJEŻDŻACIE przez jakiś kraj i zatrzymuje was lokalna policja. Ciąg dalszy jak w scenariuszu powyżej.
I co? Nadal uważacie że bezczelny kierowca powinien znać język? Nadal uważacie że policja może sobie drzeć ryja bez powodu? Pewnie nie, bo to WY bylibyście po drugiej stronie, a więc, klasyczne polaczkowe, "ale to co innego". Otóż nie, nie co innego. To dokładnie taka sama sytuacja.
I nie plećcie bzdur, że to dlatego że to kierowca Ubera czy innego Bolta. Nie było NIC w tej kontroli, przynajmniej wg opisu, co dotyczyłoby przewozu osób jako takiego - sprawdzenia licencji, pozwoleń, itp, itd. Nie. Zwykłe chamskie okazywanie wyższości przez tępawego debila w mundurze policyjnym.
31.03.2021 22:49 #rib
W belgii by siedział
31.03.2021 22:53 #Pio
Być może jedynie podniesiony ton jest tu dla mnie oburzający. Reszta to norma. Opisujący sytuację pasażer Ubera jakby trochę oderwany był i chyba nigdy kontroli policyjnej nie przechodził. Generalnie wydźwięk jest taki, że dzięki jego wkładowi i znajomości angielskiego udało się biednemu kierowcy Ubera ujść z życiem.
A tak serio to i Polaka trzymają co najmniej kilkanaście minut. i też jest niezbyt przyjemnie.
I nie przypominam sobie, aby zdarzyło się mi porozmawiać z policjantem za granicą po angielsku. W Niemczech to dopiero jest ciężko się dogadać. Tak samo we Włoszech i Hiszpanii. Jedynie w Anglii można. Ale co gdy wykształcony Polak, mówi po hiszpańsku, niemiecku i francusku, a nie mówi po Angielsku? Dogada się?
31.03.2021 23:09 #zyga
Drogi, oderwany od rzeczywistosci, czytelniku skarzacy sie na nasze ukochane sluzby. Go fu.c.k yourself.
31.03.2021 23:38 #Fiesta 2003
Przejeżdżając przez Niemcy zostałem zatrzymany przez POLIZAJE usłyszałem;nie znając niemieckiego;jeśli po niemiecku wytłumaczę się z przewinienia to nie dostanę mandatu ,to był warunek polsko-Niemieckiej Policjantki
31.03.2021 23:52 #sensowny
Nie wiem o co Wam chodzi że nie rozmawia po angielsku... i co z tego?
Jeżdżę po całej europie i nie tylko, w żadnym kraju nie ma wymogu znania obcego języka. Wjeżdżając do kraju to Ty masz obowiązek znania języka urzędowego!
Francja - nawet jak znają ang to i tak go nie użyją w większości przypadków..
Niemcy - nie jedna kontrola - tylko niemiecki...
Ukraina - ukraiński lub w większości rosyjski - lub ogólny - $
i tak mogę wymieniać dalej...
01.04.2021 01:59 #zenek123
#sensowny napisał(a) 31.03.2021 23:52

Jeżdżę po całej europie i nie tylko, w żadnym kraju nie ma wymogu znania obcego języka. Wjeżdżając do kraju to Ty masz obowiązek znania języka urzędowego!
Haha dobre czyli jak jedziesz na wakacje do Tunezji to zanasz arabski? Język angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie. Uczą go już w przedszkolu. Trzeba być na prawdę dużym tumanem żeby nie znać podstawowych zwrotów. Piękne świadectwo wystawili sobie nasi policjanci.
01.04.2021 02:41 #Archaeologist
#sensowny napisał(a) 31.03.2021 23:52

O kurde, jaka bzdura...
Rzecz pierwsza - jak wyjeżdżasz (na stałe) do jakiegoś kraju, to NIE MASZ "obowiązku" znajomości języka urzędowego. Nikt takiego obowiązku jeszcze nie wprowadził. Zazwyczaj migranci uczą się języka w trakcie pobytu (jak np. Polacy w Anglii czy Niemczech).

Rzecz druga - miałem wiele kontroli w Niemczech, gdy tam podróżowałem. Po niemiecku potrafię się tylko przywitać i podziękować... i NIGDY nie miałem problemu z dogadaniem się po angielsku - tak z policją, jak i z dowolną, inną osobą (np. ekspedientką w małym sklepiku we wsi pod Berlinem, czy kelnerką w barze w jakiejś małej miejscowości na południu Niemiec). Także przykład bardzo nietrafiony, bo Niemcy mówią świetnie po angielsku (co też nie dziwi, bo niemiecki i angielski, to podobne języki - łatwo im się nauczyć).

Rzecz trzecia - miałem (nie)przyjemność załatwiać pewną sprawę z policją we Francji (co prawda nie drogówka, ale jednak policja). Oczywiście - jak to Francuzi - próbowali najpierw wymusić na mnie francuski, jednak gdy już upewnili się, że się z nimi w tym języku nie dogadam (znam go na poziomie baaardzo podstawowym, a tu doszedł stres i poziom ten spadł jeszcze bardziej), to bezproblemowo przeszli na angielski. Bo Francuzi faktycznie nie chcą mówić w obcych językach, ale JE ZNAJĄ (angielski w większości, ludzie na południu często mówią po hiszpańsku lub włosku, a na wschodzie po niemiecku).

Nie wiem jak z Ukrainą, bo tam nie byłem... ale w "cywilizowanych" krajach problemu z angielskim nie ma, SZCZEGÓLNIE w przypadku policjantów. Nie miałem nigdy problemów z angielskim m.in. we Włoszech, Holandii (gdzie dla wielu ludzi ang. jest jak drugi język ojczysty), Grecji, Bułgarii, Austrii czy Szwacjarii. Oczywiście nie wszędzie miałem do czynienia z policją, ale w przypadku spraw urzędowych nigdy nie było problemu.
Żeby było zabawniej, w takiej Hiszpanii (gdzie akurat miałem kontrolę drogową), gdy panowie policjanci mnie zobaczyli (jasna skóra, włosy i oczy), to sami naciskali na angielski na początku rozmowy (dopóki nie zorientowali się, że mówię po hiszp.).
Chyba jedyne miejsce, gdzie miałem problem z angielskim, to Belgia, chociaż tam załatwiałem sprawę z mechanikami samochodowymi, a nie policją :P

Także podsumowując - nie istnieje obowiązek znajomości lokalnego języka urzędowego po przeprowadzce (to raz) i w OGROMNEJ większości krajów Europy przęcietny policjant/lekarz/urzędnik zna angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym. Brak takiej umiejętności u młodego policjanta w stolicy Polski, to - lekko mówiąc - wstyd i brak kompetencji
01.04.2021 04:19 #Zdzichu
Czyli polski policjant pracujący we własnym kraju ma "obowiązek" znać język obcy, a cudzoziemiec przyjeżdżający do pracy w Polsce już nie ma obowiązku znać języka polskiego? Czy my jesteśmy czyjąś kolonią? Policjant to funkcjonariusz publiczny i w ramach wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku posługiwania się językiem innym niż urzędowy.
01.04.2021 05:19 #Ellen
#Zdzichu napisał(a) 01.04.2021 04:19

Czyli polski policjant pracujący we własnym kraju ma "obowiązek" znać język obcy, a cudzoziemiec przyjeżdżający do pracy w Polsce już nie ma obowiązku znać języka polskiego? Czy my jesteśmy czyjąś kolonią? Policjant to funkcjonariusz publiczny i w ramach wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku posługiwania się językiem innym niż urzędowy.
Panie kochany żyjemy w dużej Europejskiej stolicy a nie w Pcimiu Dolnym. Od przedszkola w każdej kolejnej szkole jest nauczany j(wymagany )język angielski. Jakim to trzeba być tłukiem żeby się podstawowych zwrotów nie nauczyć. Jak Ci panowie policjanci zdali szkołę policyjną? Tam j.angielski jest wymagany.
REKLAMA
01.04.2021 06:38 #Paweł
Jadę do Niemiec czy Austrii muszę znać podstawy języka niemieckiego, jadę do Francji żaden Francuz nie chce ze mną rozmawiać w języku innym niż francuski, nawet Czesi wymagają żeby znać choć podstawy ich języka... U nas w stolicy kraju masz znać angielski, rosyjski no i może tak na wszelki wypadek jeszcze jakiś inny język? Szanujmy się trochę to kierowca przyjechał do Polski a nie na odwrót i to kierowca powinien znać choć ta kilka słów typu "prawo jazdy" czy "dokumenty"
01.04.2021 07:03 #Jak zwykle
Sami znawcy prawa, specjaliści, anglisci, językoznawcy, mieszkańcy wielkiej europejskiej stolicy. Najpierw nauczcie się poprawnej polszczyzny, bo oprócz znajomości języków obcych dobrze byłoby się posługiwać poprawnie językiem ojczystym.
01.04.2021 08:26 #Chłopak z Bielan
Jestem Polakiem i mówię z swoim języku Polskim. Jeżeli przyjeżdża ktoś do mojego kraju to powinien umieć komunikować się po Polsku.Dziwie się że połowa obcokrajowców nie stosuje się do przepisów i nie wymieniają podczas długo planowanego pobytu w Polsce dokumentów na Polskie. Taki jest obowiązek i nie było by problemów, wieczne tłumaczenie jest takie że ja wyjeżdżam co 3 miesiące a w paszporcie nie ma nawet takiej daty. Wizy są nie ważne i tak się rodzą problemy. Oni doskonale rozumieją, tylko udają. Potem czytamy w wiadomościach czy postach że stało się to czy tamto. Jeszcze bardziej najeżdżajcie na policję i inne służby a jak się coś stanie to cudów oczekujecie. Na sam koniec nawet dziękuje nie powiecie.
01.04.2021 09:37 #jakichcesz
Kilkukrotnie jeździłem uberem, chłopaki są w porządku. Faktycznie często to inna kultura, są obowiązkowi i mówią wprost nie mogę poczekać na coś..... mam następny kurs, to jedyna niedogodność jeżdżą na minuty :)

Pozdrawiam kierowców ubera
01.04.2021 10:07 #majaj
Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie z prawem jazdy "krajowym". Słusznie policjant się domagał prawa jazdy. A nie ma obowiązku znać język angielski. W Polsce - zgodnie z Konstytucją RP - językiem urzędowym jest język polski.
01.04.2021 10:45 #lrx
#Tubylec napisał(a) 31.03.2021 08:38

Skandal. Policjanci powinni mówić koniecznie po angielsku, a najlepiej jeszcze po ukraińsku, w końcu to jest Polska. Jak można wymagać aby ludzie pracujący w Polsce komunikowali się po Polsku. Skandal i okropny faszyzm.
Rozumiem, że jadąc do Chorwacji na wakacje znasz na tyle dobrze chorwacki, żeby w razie czego sprawnie porozumiewać się z tamtejszymi policjantami, bo przecież tam jest Chorwacja, prawda?
01.04.2021 10:48 #Autor
W niniejszym artykule są braki: Braki myślenia po stronie piszącego te wypociny oraz brak nagłówka o treści " Artykuł sponsorowany " Toż to zwykły ściek myśli mający pokazać że z Uberem i Bolcem jest wszystko w porządku tylko się Policja czepia i szuka problemu przecież ON pasażer jadący kursem w cenie biletu autobusowego z poziomu tylnej kanapy jest w stanie jednoznacznie ocenić iż samochód jest w 100% sprawny, przecież jest Internetowym Diagnostą, słowem Dzban do potęgi. Idąc dalej. Jesteśmy w Polsce, urzędowy język jest polski a nie angielski, ukraiński ale redakorzyna piszący te wypociny nie ogarnął.
01.04.2021 10:50 #wwa
O widzę mnóstwo mentalnych polaczków z Jackowa. Hello . Wykonując pracę w usługach jakim jest przewóz osób znajomość języka w kraju gdzi się pracuje jest niezbędna. Tłumaczenie dlaczego jest zbędne.
01.04.2021 10:56 #Polak
W Polsce językiem urzędowym jest język polski. We Francji żaden z policjantów nie mówi po angielsku i jest dobrze.
01.04.2021 10:59 #Rew
Nie chodzi o znajomość przez policję języka obcego ale o profesjonalizm i kulturę, a tego jak widać ciągle policjantom brakuje. Niestety do Policji w większości idą prostacy, których nie uczy się savoir vivre. Więc z kulturą i obyciem są na bakier. Wiem co piszę. Od tych ludzie nie wymaga się inteligencji, kultury, bystrości, wiedzy. MAJĄ BYĆ POSŁUSZNI !. Niestety ciągle praca w Policji jest postrzegana jako ostateczność dla zdesperowanych ludzi.
REKLAMA
01.04.2021 13:10 #mmm
Oczywiście że policja powinna znać angielski. Śmieszy mnie że w komentarzach ludzie piszą że to kierowca powinien znać polski. Czy jadąc na wakacje do Chorwacji czy Francji znacie te języki? Oczywiście że nie, bo nawet kelner w McDonaldzie mówi po angielsku.
01.04.2021 13:43 #Karolek
#pZz napisał(a) 31.03.2021 12:42

Uber to taksowka i obowiazkiem osoby swiadczacej usluge przewozu osob jest znajomosc jezyka polskiego. Niby w jaki sposob mam sie porozumiec z takim uslugodawca? Wsiadam do jego taksowki na postoju podaje adres, mowie, ze ma tam zaczekac, potem jedziemy dalej, ale jeszcze tam nie konczymy, bo docelowo wracamy na ten sam postoj. Mundrych od ubera uprzedze, ze w Polsce taksowkarz nie moze odmowic kursu, tlumaczac, ze ja ni panimaju i niet bo ty zamowic tylko przez aplikacja, ja nie miec kasa i cennika, szybko szybko.
Chyba ktoś tu jest z głębokiej wsi i nigdy uberem nie jechał? nie mówisz kierowcy gdzie ma jechać, punkt startu/zakończenia, ewentualne przystanki ustala się w aplikacji. Jeżeli chcesz zmienić trasę, dodać przystanek itp, robisz to w aplikacji xD
01.04.2021 15:25 #wwa
Widzę, że płatne trolle wynajęte. Uber i inne ponadnarodowe firmy stać na wynajęcie płatnych pisarczyków. Czekam na chwalców sprowadzania konowałów spoza Unii bez nostryfikacji dyplomów i znajomości języka polskiego.
01.04.2021 15:50 #dolreska30
Jak się jedzie do innego Państwa i chce się pracować w zawodzie gdzie ma się bezpośredni kontakt z klientem to trzeba znać język obowiązujący w tym Kraju.
No trudno jesteśmy w Polsce i taki język mamy znać a reszta to jak ktoś chce.
Kto by myślał że wszyscy teraz muszą znać inne języki bez przesady ,autor tego artykułu piszę bzdury nikt nic nie musi jesteśmy u siebie.
Jak jadę do innego kraju to mój problem jak się dogadać .
Policja ani nikt nie musi znać języka obcego.
Kto tu przyjeżdża niech się uczy języka Polskiego.
01.04.2021 16:41 #Ktosik
#Grabos napisał(a) 31.03.2021 21:35

A teraz postawcie się w po drugiej stronie - PRZEJEŻDŻACIE przez jakiś kraj i zatrzymuje was lokalna policja. Ciąg dalszy jak w scenariuszu powyżej.
I co? Nadal uważacie że bezczelny kierowca powinien znać język? Nadal uważacie że policja może sobie drzeć ryja bez powodu? Pewnie nie, bo to WY bylibyście po drugiej stronie, a więc, klasyczne polaczkowe, "ale to co innego". Otóż nie, nie co innego. To dokładnie taka sama sytuacja.
I nie plećcie bzdur, że to dlatego że to kierowca Ubera czy innego Bolta. Nie było NIC w tej kontroli, przynajmniej wg opisu, co dotyczyłoby przewozu osób jako takiego - sprawdzenia licencji, pozwoleń, itp, itd. Nie. Zwykłe chamskie okazywanie wyższości przez tępawego debila w mundurze policyjnym.
Nie zrozumiałeś artykułu. Kierowca UBERA nie przejeżdża przez Polskę, on tu zarabia. Więc jak podjął pracę w Polsce podstawy polskiego powinien znać. Gdyby Jechał Ahmet przez Polskę w siną dal zapewne by machnęli ręką.
01.04.2021 16:43 #pZz
Karolek nie obrazaj wsi, bonza cienki w uszach jestes. Ja z kolei widze, ze ktos tu nie zna przepisow w zakresie przewozu osob taksowka osobowa. Aplikacje wsadz se w dpe, bo w Polsce jezdzi sie na legalizowane urzadzenie pomiarowe, a poki co jedyne takie to taksometr. Masz pole do opisu i mozesz wymyslic inne. Jak dbilowi powtorze, ze uber to taksowka i ma psi obowiazek ruszyc z klientem z postoju taxi, a klient nie ma obowiazku posiadac apki, a nawet telefonu komorkowego. Do realizacji zlecenia potrzebna jest podstawowa znajomosc jezyka polskiego.
01.04.2021 16:47 #flu
#Grabos napisał(a) 31.03.2021 21:35

nie przesadzaj - suweren swym golfem w tdiku nie dojedzie do granicy (chyba, że ościennej gminy), więc obce są mu takie problemy :)
01.04.2021 17:08 #ixi
niestety prawo jazdy międzynarodowe nie zwalnia z posiadania ważnego prawa jazdy z kraju, z którego pochodzi kierowca, a jest jedynie podpórką i translacją na język angielski, także proszę nie mieć pretensji do policjanta o to, lecz tylko o to, że nie zna angielskiego
01.04.2021 17:18 #AssiKa
Jak się jedzie do obcego kraju to człowiek powinien nauczyć się kilku podstawowych słów. Policjant mówi językiem urzędowym danego państwa (w innych państwach czasami może mówić w kilku, w innych - jak w Polsce - jest jeden język urzędowy i w tym jednym mówi policjant czy urzędnik). To oczywiste, a a więc wracając do tematu, jak jedzie się do obcego państwa, trzeba się nauczyć paru słówek - na wypadek kontroli drogowej, pójścia do lekarza czy zameldowania w hotelu. To jasne jak słońce. Jak ja jeżdżę też nie oczekuję, że zawsze dogadam się po polsku czy angielsku. To jest moj problem jako przyjezdnego, a nie policjanta czy urzędnika. Oni mówią w języku urzędowym danego państwa i to wystarczające.
01.04.2021 17:33 #Janek55
Ja mieszkam co prawda w Warszawie, ale samochód mam w wynajmie długoterminowym, więc nie jestem jego właścicielem. Rejestracja zaczynająca się na W. Kiedyś pojechałem sobie do Ełku. Znam to miasto bardzo dobrze. Stanąłem sobie na plaży miejskiej, nad jeziorem. Podjeżdża radiowóz. Wychodzi dwóch policjantów i podchodzą do mnie. Ja sobie spokojnie stoję na parkingu i czytam coś w necie. "Dzień dobry, zgubił się Pan?" pada pierwsze pytanie ni z gruchy ni z pietruchy. "A czemu Pan pyta czy się zgubiłem? Stoję sobie na parkingu publicznym więc o co chodzi?" odpowiadam w miarę łagodnym tonem bez kozakowania. "No to dowodzik rejestracyjny poproszę" (jeszcze wtedy trzeba było mieć przy sobie). Daję ten dowód a tam firma X z dopiskiem Lease, czy Leasing adres siedziby firmy Puławska. Ooo Puławska, byłem w szkole w Piasecznie, często jeździliśmy na bombach. I uderza ze mną w jakąś gadkę, a ja chcę żeby sobie poszedł. Dowodu głupek nawet nie sprawdził, tylko opierał się na adresie z dowodu rejestracyjnego samochodu w wynajmie :). Popierdzielił jeszcze coś, wsiedli i pojechali sobie.
REKLAMA
01.04.2021 21:10 #beee
i uber i bolt w regulaminach maja wpisany obowiazek znajomosci jezyka polskiego w stopniu komunikatywnym, pasazer powinien zglosic takiego kierowce przez aplikacje i kierowca mialby zablokowane konto, i tyle, tylko ze skapiec jadac pewnie za miasto , w nocy , za zlotoweczke od kilometra ( wykorzystujac w zasadzie tego cudzoziemca pracujacego na glodowej stawce po 16 godzin) zlego slowa nie powie , za to kierowca bedzie musial za darmo na pusto z zad.upi.a wracac.
01.04.2021 22:41 #Fgg
Międzynarodowe prawo jazdy nie uprawnia do jazdy za granicą, zawsze trzeba je okazywać razem z prawem jazdy z danego kraju, także tutaj nie ma żadnego ustępstwa
02.04.2021 09:44 #legalny
Jeżdżąc Uberem, narażasz się na utratę zdrowia lub życia!
02.04.2021 11:44 #Kjt
#.m. napisał(a) 31.03.2021 11:21

osoba pracująca na ulicy, w stolicy europejskiego kraju, powinna znać angielski na poziomie choćby podstawowym. "Tubylec" myli profesjonalizm i uprzejmość z "okropnym faszyzmem". co do ukraińskiego: skoro w Polsce mamy parę milionów pracowników z Ukrainy, to skandalem można uznać brak znajomości tego języka na podstawowym poziomie przez policjantów patrolowych.
Różnica jest taka, że z Ukraińcem po polsku się dogadasz - jeśli jest wola z obu stron.
02.04.2021 12:11 #Zwykły obywatel
Najgłupszy artykuł jaki czytałem.

Ten 'kierowca' powinien znać podstawy języka w kraju w którym przebywa, chociażby żeby móc skomunikować się w przypadku kontroli drogowej czy wypadku.

Naprawdę trzeba być upośledzonym żeby wsiadać do samochodu z terrorystą Al-kaidy czy innym bandziorem z Donbasu do samochodu.
Potem płacz że wypadki czy porwania.

Trochę wyobraźni i szacunku do samego siebie.
02.04.2021 12:30 #michu91

Przecież to jest norma nie tylko u nas, w Hiszpanii nie ma mowy żeby dogadać się z kimkolwiek w innym języku niż hiszpański, z policją włącznie.
02.04.2021 13:29 #twój ojciec chrzestny
J***BAC PISOWSKĄ POLICJE ZATRUDNIONĄ PRZED ZADYMAMI W STOLICY BEZ PODSTAW ANGIELSKIEGO HAHAHAHAHAHAH
02.04.2021 17:27 #Walpurgia
Tak sie sklada ze mieszkalem troche w Szwajcarii, no kurde nikt tam polskiego nie znal ,ba nawet angielskiego ni w ząb wiekszosc a tylko po niemiecku (niemieckojezyczny kanton ) a starsi w ich narzeczu schwyzerdütsch ktorego nawet rodowity niemiec czy austriak za cholere nie rozumie . I innych kantonach byl jeszcze wloski i francuski w obiegu . tak wiec moja angielszczyzne moglem sobie wsadzic w buty i zakuwac pilnie niemiecki bo w jezyku Szekspira dalo sie porozumiec z co najwyzej 1 osoba na 10. Co innego urzednicy wyzszych szczebli w Genewie . Tam byl na porzadku dziennym jako tez urzedowy , ale przy kontaktach z polizei z drogówki musialem sie gimnastykowac z moim kulawym niemieckim wywolujac nieraz salwy smiechu . Sorry ale jak ktos pracuje w Polsce to powinien chociaz w stopniu podstawowym znac nasz jezyk .I obojetnym mi jest kraj i status spoleczny takiej osoby. Ba...na komfort nieznajomosci naszego jezyka moze sobie pozwolic ktos piastujacy wyzsze stanowisko w korpo czy w dowolnej obcej firmie . Bo ma tłumacza . Ale taksowkarz ??? bez zartow prosze .
02.04.2021 19:33 #antyfan
I dobrze pytał. Jeśli ktoś prowadzi działalność w Polsce, to powinien znać język polski, który jest językiem urzędowym w tym pięknym kraju. Powinno być, tak jak w USA, czy innych krajach, że przed przyznaniem obywatelstwa każdy musi zdać egzamin ze znajomości języka. Nie zna, nie ma. W związku z tym nie prowadzi działalności. Jak on się dogada z kimś, kto np. uczył się niemieckiego i rosyjskiego? Nie ma dla mnie wyjaśnienia, że ktoś ma jakikolwiek oficjalny polski dokument i nie umie po polsku.
02.04.2021 20:25 #lotka
ciekawe dlaczego niby polski policjant ma mowic po angielsku? jest w swoim kraju wiec uzywa jezyka ojczystego i ma takie prawo,nie ma zadnego obowiazku mowic po angielsku,hiszpansku,wlosku itd.tylko jego dobra wola i chec nauczyc sie i korzystac,polacy jadacy do innych krajow pracowac niestety musza sie nauczyc jezyka uzywanego w danym kraju,bo sa do tego zmuszeni,bo tlumacza zaden z nich nie ma i do tego musza sami zalatwiac swoje sprawy urzedowe ,a obcokrajowcy przyjezdzajacy do naszego kraju nie musza,nie potrafia i nie chca uczyc sie bo po co,to my ich zdaniem powinnismy uczyc sie ich jezykow ,zeby sie z nimi dogadac.Naszego jezyka nie chca sie uczyc bo im jest nie potrzebny,bo co to jest ta polska,malo znaczacy kraj na mapie,nie slyszany ,ze wogole taki jest na mapie,kim sa polacy? wogole sie z nami nie licza,lekcewaza i wysmiewaja sie z nas. Policbjant postapil slusznie i niech sie odwala od niego,nasz kraj nasz obyczaj,polacy nie gesi.b
REKLAMA
02.04.2021 20:28 #jaś
zatrudniają debili bez szkoły. Ostatnio będąc na komisariacie jako świadek. Po chwili rozmowy Policjant z dochodzeniówki pyta czy nie chciałbym pracować w Policji bo coraz więcej debili im przysyłają na służbę. Ja mu na to, że dziękuję ale mam ukończoną szkołę i że nawet jakbym nie miał to bym się do policji nie pchał a jego kolega na to "- Nie dziwię się". Wróciliśmy więc do rozmowy na temat w sprawie którego zostałem wezwany.
02.04.2021 21:00 #***** ***
8 nieuki pier*olone sie przy*ieprzają do gościa co chce sobie po prostu dorobić w Polsce. Pewnie większość z was sama wyjeżdżała za granice w celach zarobkowych, ale wtedy to niby spoko? Mamy 21 wiek, znajomość międzynarodowego to podstawa, nawet policja powinna mieć jakieś wymogi, a nie tylko biorą każdego, bo normalnych chętnych brak. Żal mi was ludzie bo sracie sie do niczemu winnemu facetowi. ***** ***
02.04.2021 21:12 #Damian

jakos jak ja jade za granice to za kazdym razem policjant umiał cos wydukac... zreszta angielskiego ucza sie w szkole...
02.04.2021 21:14 #Damian

a czy turysci musza znac jezyk polski zeby przyjechac do polski? co za idiotyzmy... oni nic nie potrafia... ale adres domu kaczora to kazdy policjant zna na pamiec :D
02.04.2021 21:17 #normalny polak
A co się spodziewać po takich osobach jak mają tylko 3 miesięczny kursu na pisolicjanta i od razu stająsię panami świata ŻENADA!!!
03.04.2021 02:45 #Rolling
Powinien się spytać o licencję i kasę fiskalna ale tego tacy złodzieje przewozowi nie mają ...
03.04.2021 07:36 #Damian
Ja znam Czeski i Słowacki a Angielskiego nie umiem si nauczyć bo mam wrażenie ż seplenię i się śmieją ci co go znają . W Szwajcarii do mnie Policja mówiła albo po Włosku albo po Francusku i też się nie dogadałem. Jeżeli podniecacie się tym Angielskim to znaczy że nie znacie dobrych zasad kultury bo nie każdy ma dar nauczenia danego języka. Każdy kto wybiera się zagranicę jest zobowiązany liczyć się z tym że może mieć utrudnienia z porozumieniem się gdy nie nauczy się podstawowych zwrotów. Cwaniaczki z Angielskim , jedzcie sobie na Węgry na prowincję i próbujcie się dogadać. Tu jest Polska i językiem urzędowym jest Polski i nie trzeba się uczyć języków tylko wystarczy zaopatrzyć się w mobilne cyfrowe translatory do mowy w różnych językach .
03.04.2021 09:57 #Belus
Nie dziwi w ogóle fakt, że tzw. polski policjant jest analfabetą w rozumieniu znajomości języków obcych. Do służby przyjmowani sa na szybko ludzie przypadkowi, absolwenci szkół rolniczych, gastronomicznych, często z głębokiej prowincji, itp... Absolwent szkoły w której była prowadzona nauka jezyków na wysokim poziomie nie sądzę, że ląduje na krawężniku zaraz po jej ukończeniu.. Widocznie władze tej "firmy" czy władze polityczne na szczeblu ministerstwa, nie mają ambicji, żeby funkcjonariusz z dobrą znajomością operowania pałką służbową do tych umiejętności dorzucał jeszcze znajomość języka obcego. Wstyd ob. Szymczyk !
03.04.2021 12:12 #Jonnn
Policjant powinien znać podstawy angielskiego a kierowca podstawy polskiego.
03.04.2021 12:57 #Alonzo
Ale za to nie wzieli go na zakładnika, a w jego podobna przygoda jest wielce prawdopodobna.
REKLAMA
03.04.2021 14:33 #polak
Jesteśmy w PL i urzędowy język to POLSKI, równie dobrze owy kierowca mógł nauczyć się kilku słów w naszym języku. Policjant nie ma obowiązku znać angielskiego !
03.04.2021 14:37 #Rys
Przecież to są nieuki i nieroby!!!!?
03.04.2021 14:39 #Czarny
Proszę Państwa Akurat jestem kierowcę zawodowym i jeżdżę po całej Europie i za każdym razem policja zwraca się do mnie w swoim języku .Wyjątkowo używają angielskiego ,a Niemcy to często mówią mi że to są Niemcy i tu mówi się po Niemiecku .Pozdrawiam TIR
03.04.2021 15:01 #lele
#pZz napisał(a) 31.03.2021 12:42

Adres podajesz w aplikacji którą masz po polsku do klasycznych taksówek nie masz aplikacji więc adres musisz podać w tej sytuacji jest inaczej.
03.04.2021 15:49 #Vancouver
Nie robcie z siebie stada dzikich baranow Czlowiek nie znajacy polskiego Nie powinien pracowac jako kierowca. Mieszkam w Vancouver Na poczatku polacy mieli takie problemy i powdy do nie zdania egzaminu Zwleszcza jaslipo miescie Warszawa Bez zadnych oznaczen
03.04.2021 21:18 #Lech
Jak to przeczytałem to stwierdzam, że oprócz znajomości języka angielskiego potrzebna jest nawet minimalna znajomość prawa. Po pierwsze prawo jazdy międzynarodowe jest ważne tylko z prawem jazdy krajowym. Art. 5 ust. 3 Ustawy o kierujących pojazdami. I z tego co mi wiadomo jest tak na całym świecie.Po drugie Ustawa o języku polskim w art. 7 stwierdza "Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w obrocie z udziałem konsumentów... używa się języka polskiego". Jeżeli nie, to popełnia się wykroczenie z art. 15 tej ustawy. Sprawcą wykroczenia z art. 15 ust. 1 ustawy może być osoba uczestnicząca w obrocie z udziałem konsumentów (np. sprzedawca, hurtownik, producent, usługodawca.Czyli kierowca Ubera, który świadczy usługę.
03.04.2021 23:25 #Kloss
Odpowiedź na pytanie dlaczego milicja nie zna angielskiego jest banalnie prosta wystarczy zobaczyć na jakich numerach rejestracyjnych wyjeżdżają i wyjeżdżają samochody z wylegarni psów na Puławskiej w Piasecznie 90% to tablice tak egzotyczne że dobrze jak po polsku poprawnie mówią
04.04.2021 00:38 #yem
Sporo tu demagogii w tych komentarzach. nie należy mylić to sytuacji kiedy cudzoziemiec jest w PL np. jako turysta i trudno wymagać od niego aby uczył się z tego powodu polskiego. Ale jak się tu pracuje to wypadałoby , szczególnie w takiej profesji jak taksówkarz , znać przynajmniej podstawy polskiego. Choćby po to aby porozumieć się z pasażerem czy tak jak tu z policjantem w czasie kontroli. Policjant nie ma obowiązku znać angielskiego. I nie tylko w PL tak jest. W wielu krajach. Kompetencje kier. ubera , czasami właśnie z Azji , są mierne. Słabo się porozumiewają , nie znają topografii miejsca gdzie pracują, liczą że wszystko załatwi gps. Raz zatrzymał mnie taki gościu i pyta się gdzie jest Warszawianka stadion. A staliśmy właśnie przed nim. Dlatego nie jeżdżę uberem.
04.04.2021 02:04 #pirat555
Zjezdzilem cala Europe i nigdy nie mialem pronlemu z jezykiem-albo to bylo po polsku albo po rosyjsku albo po niemiecku! Przy czym rosyjski stawial bym na pierwszym miejscu-ostatecznie pozostawal konglomeraz jezykowy czyli mieszanka wszystkich I o dziwo nikr na mnie nie krzyczal ani tez gleby nie zaliczalem! Ze co,ze Policja nie musi bo jest u siebie-a to do lopaty za miche ryzu wtedy nie bedzie wstyd!
04.04.2021 08:48 #Przem
A może imigrant jeżdżący taxi nauczy się podstaw naszego języka?
04.04.2021 09:01 #Przem
A czy ktoś weryfikuje w uberze kto tam pracuje? Czy to nie żałosne, że na taxi pracuje ktoś kto nie potrafi się przedstawić? Powinien być prawny zakaz podejmowania pracy bez znajomości języka na stanowiskach gdzie interakcja z klientami jest oczywista. Wyobrażajcie sobie taką sytuację w Berlinie? W w moim przypadku pewnego razu w Niemczech podczas kontroli policjanci nie potrafili złożyć najprostszego zdania więc nie widzę nic nadzwyczajnego.
04.04.2021 12:28 #miki2323
precz z arabami w warszawskim żydowskim polin
04.04.2021 12:49 #Karol12345678
Czyli kierowca TIR-a jadący z Kijowa do Lisbony powinien znać jezyk:
1. Ukraiński,
2. Polski,
3. Niemiecki,
4. Holendreski,
5. Belgijski,
6. Francuski,
7. Hiszpański
8. Portugalski
Tak???
04.04.2021 14:16 #marcin_f
#Karol12345678 napisał(a) 04.04.2021 12:49

Czyli kierowca TIR-a jadący z Kijowa do Lisbony powinien znać jezyk:
[...]
4. Holendreski,
5. Belgijski,
[...]Tak???
A pilot latający do Ameryki Pd. powinien znać języki: argentyński, boliwijski, chilijski, paragwajski, peruwiański, urugwajski i wenezuelski.
Zaś polski policjant oprócz angielskiego powinien znać jeszcze: amerykański, australijski, kanadyjski, nowozelandzki i południowoafrykański.
Ha ha ha! HAAA HAAA HAAA!!! :-D
04.04.2021 15:13 #Amaru

Policjant to funkcjonariusz publiczny, czyli zatrudniany za nasze pieniądze, wiec fajnie by było, gdyby spełniał wymagania podobne jak te stawiane przed np. przeciętnym sprzedawcą, a nie był kmiotem który ledwie podstawówkę zdołał ukończyć.
07.04.2021 12:00 #po44
To niech się bambus języka uczy! cytat psy
25.05.2021 16:25 #brudek
Prawo jazdy od roku i to w dodatku arabskie i już "mój kierowca" na uberze, nieźle - oszczędzić kilka złotych, kosztem bezpieczeństwa. Uprzedzając komentarze, tak, wielu taksówkarzy też nie ma pojęcia o prowadzeniu pojazdu
25.06.2021 08:33 #tomek v
osoba pracująca w Polsce, w wielkim mieście, powinna znać podstawy j. polskiego, tym bardziej że osoba ta chce trudnić się przewozem osób
27.06.2021 01:41 #Amma
Do wszystkich tłukow komentujących tu. Kierowca ubera to nie turysta przejezdzajacy przez Polskę. To pracownik wiozący pasażerów, powinien znać polski.

40/2407 

• Poleć
  • Polub Tu Bielany
  • Udostępnij

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

treść: 

Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
REKLAMA

Forum

Lista forów dyskusyjnych:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA