REKLAMA

Legionowo

komunikacja »

 

Fortuna na fotoradarze?

  23 października 2009

Fotoradar od kilku lat przestał być domeną policji. Stał się źródłem dochodów dla gmin, którym, pomimo sporego kosztu zakupu, legalizacji i utrzymania sprzętu, nadal opłaca się zaopatrzyć w takie urządzenie.

REKLAMA

Koszty są niebagatelne - cena przenośnego, homologowanego fotoradaru to ponad 150 tysięcy złotych. Do tego trzeba doli-czyć koszty uzyskania zezwoleń na korzystanie z bazy Cen-tralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, utrzymania sprzętu i konserwacji. Mimo tego gminy fotoradary kupują - te bowiem są cennym źródłem wpływów do gminnego budżetu. Pieniądze z mandatów "ustrzelonych" przez taki sprzęt, najczęściej ob-sługiwany przez straż gminną, trafiają nie do budżetu pańs-twowego - jak dzieje się w przypadku opłat karnych wystawia-nych przez policję - tylko właśnie do gminy.

Gminy powiatu legionowskiego jednak za fotoradarami nie przepadają. Tylko stolica powiatu ma własny foto- i wideore-jestrator. Oba znajdują się na wyposażeniu straży miejskiej. Jabłonna dopiero planuje zakup takiego sprzętu i przekazania go w użytkowanie policji.

Nieporęt ustawia maszty

Bardziej przyszłościowo patrzy na kwestię fotoradarów Nieporęt. - Gmina nie posia-da fotoradaru, ale ustawimy jeszcze w tym roku dwa maszty, które mają służyć ograniczeniu prędkości - na drodze 633 Warszawa - Nieporęt przy gimnazjum oraz przy ulicy Wolskiej - mówi wójt Sławomir Mazur. - Policja wyposaży oba punkty w radary, które będzie nadzorowała. W przyszłym roku planujemy zakup mobilnego fotoradaru, który obsługiwałaby straż gminna. Jednak gmina nie posiada lokalu, w którym mogłyby być obrabiane zdjęcia. Jeśli uda się rozwiązać problemy lokalowe, to w przyszłym roku będziemy chcieli zakupić radar. Jeśli się nie uda, będziemy starali się zwiększyć liczbę masztów z radarami, które będzie obsługiwała policja - dodaje.

Kup bilet

Legionowo: już się zwrócił

Koszt fotoradaru i wideoradaru Iskra to 200 tys. zł - mówi Tamara Prusak z urzędu miasta w Legionowie. - Niewymiernym "dochodem" miasta jest niewątpliwie popra-wa bezpieczeństwa, szczególnie w okolicach szkół i przedszkoli, gdzie kierowcy jeż-dżą znacznie wolniej. W ciągu półtora roku nie było w Legionowie żadnego poważ-nego wypadku z udziałem nieletnich. Jeśli chodzi o sprawy finansowe - koszt zaku-pu fotoradarów zwrócił się po półtora roku - dochody z mandatów "fotoradarowych" w tym okresie wyniosły ok. 200 tys zł.
Biały Bór zarabia na fotorada-rze dwa miliony złotych rocznie.

REKLAMA

Biały Bór: fotoradar to świetna inwestycja

Biały Bór na Pomorzu to pierwsza gmina w Polsce, która na własne potrzeby zakupiła i wykorzystuje fotoradar, czerpiąc z tego zyski. Rocznie zarabia na nim ponad dwa miliony złotych.

Fotoradar to bat na kierowców. Ale ten sam bat jest żyłą złota dla gmin. A kie-dy gmina się wzbogaca, są szanse na to, że jej mieszkańcom będzie się żyło lepiej.

(wt), bk

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni