REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Figi jak szklanka mleka

  27 marca 2003

Suszone figi są najlepszym spośród produktów roślinnych źródłem wapnia. Ich szczególne walory odżywcze i lecznicze rekomendują dietetycy SGGW. Niech nie odstrasza nas biały nalot - to oznaka najlepszej jakości.

REKLAMA

W 100 g suszonych fig jest tyle wapnia ile w szklance mleka. Ich dodatkowym atutem, który szczególnie podkreśla Dr Wojciech Kolanowski z Katedry Dietetyki i Żywności Funkcjonalnej SGGW, jest właściwy stosunek wapnia do fosforu, umożliwiający optymalne wykorzystanie obu pierwiastków przez organizm.

Dr Kolanowski wyjaśnia: "W wielu spożywa-nych produktach stosunek ten jest często niekorzystny, tzn. przeważa fosfor, a jego nadmiar w diecie może prowadzić m.in. do nieprawidłowej mineralizacji kości i nadmiernego zakwaszenia organizmu. W przypadku fig jest inaczej". Figi poleca się jako uzupełniające źródło tego składnika dla dzieci i kobiet w okresie menopauzy. Wówczas zapotrzebowania organizmu na wapń jest największe. Warto, zatem rozważyć, czy nie zastąpić suszonymi figami ciasteczek i batonów.

Zdrowe, dorodne, soczyste figi pokrywa biały nalot. Często nie zdając sobie sprawy z jego pochodzenia rezygnujemy z kupna fig. Nic bardziej błędnego. Biały nalot na suszonych figach to wytrącający się cukier. Jego obecność świadczy tylko o tym, że owoc ma optymalnie wysoką wilgotność, czyli jest doskonałej jakości, a przede wszystkim jest miękki i smaczny.

Jest wiele argumentów, które powinny przekonać do tego, iż warto uzupełniać codzienną dietę o suszone figi. Charakteryzują się one najwyższą, wśród suszonych owoców, zawartością błonnika pokarmowego, dzięki czemu mogą poprawiać perystaltykę jelit zapobiegając zaparciom. Odgrywa to ważną rolę w zapobieganiu nowotworom jelita grubego.

Suszone figi mogą także przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Tę ostatnią właściwość potwierdziły badania prowadzone na uniwersytecie Rutgera w New Jersey, które pozwoliły na ustalenie, że figi zawierają fitosterole. Dzięki tym związkom figi posiadają one zdolność obniżania syntezy cholesterolu w organizmie, dzięki czemu wpływają na spadek jego ogólnego poziomu we krwi.

Figi są pomocne przy niestrawnościach. Pomagają w prawidłowym trawieniu białek i łagodzą tym samym niekorzystne objawy żołądkowo-jelitowe. Natomiast m.in. dzięki niskiej zawartości fosforu figi ułatwiają utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Ma to bardzo istotny wpływ na organizm, gdyż niestety przeciętna dieta oparta na mięsie, zbożach i ziemniakach raczej zakwasza organizm. Sugeruje się, iż figi mogą też ułatwić "rzucanie palenia". Pociąg do papierosa jest silniejszy w stanie zakwaszenia organizmu, a zneutralizowanie tego stanu zmniejsza chęć palenia, czemu właśnie mogą sprzyjać figi.

źródło: On Board Public Relations

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Mikolej

02.06.2021 13:29

Sam zajadam figi regularnie, aby doprowadzić mój https://www.biotrendy.pl/cholesterol/najczesciej-wybierane-cholesterol/ do normy. Rozmiawiałem o tym również ze swoim lekarzem i powiedziałem, że mogą być one pomocne, jeśli się je spożywa w umiarkowanych ilościach, bo trzeba uważać na cukier, których jest w nich zawarty, aby nie przesadzić w drugą stronę.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024