REKLAMA

Legionowo

środowisko »

 

Ekologiczne ciepło, nowe miejsca pracy?

  14 grudnia 2007

Ekologiczną elektrociepłownię chce stworzyć na terenie legionowskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej firma Vattenfall. Będzie to drugi, obok Pruszkowa, taki zakład w Polsce. Jego uruchomienie ma stworzyć nowe perspektywy dla... rolników z okolic.

REKLAMA

Zakład nowej generacji ma powstać na terenach ciepłowni PEC przy ul. Olszanko-wej. Będzie to tzw. jednostka kogeneracyjna - oprócz ciepła będzie wytwarzać tak-że energię elektryczną, a wszystko to dzięki spalaniu biomasy - paliwa powstałego z upraw roślin energetycznych. Jedną z zalet spalania biomasy jest zerowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Podczas spalania jest on oczywiście emitowany, ale bilans w środowisku wyrównuje uprawa roślin energetycznych, które CO2 pochła-niają.

Firma Vattenfall chce stworzyć na terenie Polski ekologiczne elektrociepłownie na miarę europejską, na wzór rozwiązań popularnych już od wielu lat w Danii. Legionowo może stać się drugą, obok Pruszkowa, lokalizacją w naszym kraju. Co zyska na tym miasto?

Według przeprowadzonej przez Vattenfall analizy, spółka PEC, która jest dziś właściwie niedochodowa (jej roczne przychody sięgają jedynie 100-200 tys. zł) na nowej elektrociepłowni zarobi znacznie więcej, bo aż 2 mln zł rocznie. Być może część ciepła odkupi od nas Górnośląski Zakład Energetyczny. W tej sprawie kierow-nictwa spółek chcą prowadzić rozmowy.

Jednak najważniejszą korzyścią dla Legionowa (a także dla innych miejscowoś-ci znajdujących się w promieniu 120 km) będzie możliwość powstawania plantacji roślin energetycznych, takich jak wierzba energetyczna, ślazowiec, miskant czy topinambur.

Biomasę będzie trzeba dostarczać do zakładu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ruch na legionowskich drogach zwiększyłby się o dwie ciężarówki w ciągu godzi-ny.

Na ostatniej sesji rady miasta kierownictwo Vattenfall zaprezentowało swoją koncepcję. Teraz spółka zleci studium wykonalności inwestycji.

Radni pytali czy nie można w nowoczesnym zakładzie wykorzystać jako paliwa odpadów komunalnych. Okazało się, że jest to możliwe, potrzebne by były tylko dodatkowe tereny na wybudowanie sortowni, zagwarantowanie stałych dostaw i zu-pełnie inna technologia, która zapobiegłaby przedostawaniu się do powietrza sub-stancji szkodliwych dla ludzi, tzw. dioksyn. Spalarnie odpadów budzą zazwyczaj du-że obawy wśród mieszkańców.

Mz

Biomasa to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źród-ło energii. Należą do niej zarówno odpadki z gospodarstwa domowego, jak i pozo-stałości po przycinaniu zieleni miejskiej. Biomasa to cała istniejąca na Ziemi mate-ria organiczna, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ule-gające biodegradacji. Biomasą są resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leś-nictwa, odpady przemysłowe i komunalne. Biomasa stanowi trzecie, co do wielkości na świecie, naturalne źródło energii.

Zalety biomasy

Biomasę warto wykorzystywać z wielu powodów. Paliwo to jest nieszkodliwe dla środowiska: ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery podczas jego spalania równoważona jest ilością CO2 pochłanianego przez rośliny, które odtwarzają bio-masę w procesie fotosyntezy. Ogrzewanie biomasą staje się opłacalne - ceny bio-masy są konkurencyjne na rynku paliw. Wykorzystanie jej pozwala wreszcie za-gospodarować nieużytki i spożytkować odpady.

źródło: www.biomasa.org

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA