Eko-skwerek powstanie na Chomiczówce
24 marca 2014
Na skwerze przy ul. Bogusławskiego już wiosną powstanie interaktywny mini eko-park.
Prawie jedną trzecią powierzchni Bielan stanowią tereny zielone. Największym obszarem zieleni jest rezerwat Las Bielański. Znaczną powierzchnię zajmują również Las Młociński, Park Młociński, Las Lindego oraz Las Bemowo. Wyjątkowe walory przyrodnicze i rekreacyjne posiadają także liczne bielańskie parki, jak np. Olszyna, Kępa Potocka, Stawy Kellera czy Stawy Brustmana. Ze względu na dużą ilość terenów zielonych Bielany są obecnie jedną z ładniejszych dzielnic Warszawy. O takie walory trzeba stale dbać, co nie jest łatwe. Zwłaszcza w dobie kryzysu, gdy pieniędzy na utrzymanie zieleni stale brak. Ten permanentny brak funduszy ma fatalne skutki. Większość rozjeżdżonych przez samochody trawników i osiedlowych skwerów z biegiem czasu zamienia się w miejsca parkingowe dla okolicznych mieszkańców. Tym bardziej cieszy, gdy okazuje się, że udało się zdobyć pieniądze z budżetu miasta na ratowanie zieleni.
Sąsiedzka integracja na skwerku Nie chcieliśmy z tego miejsca robić kolejnego, ogrodzonego placu zabaw. Dlatego skwer wyposażony będzie zarówno w nowe urządzenia zabawowo-rekreacyjne, jak i leżako-ławki.
Projektując skwer przy Bogusławskiego zależało nam, aby każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś dla siebie. Obecnie teren ten jest intensywnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców. Chętnie spacerują tu zarówno rodziny z dziećmi, osoby starsze, jak i właściciele psów. Znając zwyczaje mieszkańców, nie chcieliśmy z tego miejsca robić kolejnego, ogrodzonego placu zabaw. Dlatego skwer wyposażony będzie zarówno w nowe urządzenia zabawowo-rekreacyjne, jak i leżako-ławki. Ścieżki z betonowej kostki zostaną oczyszczone z roślin, betonowe słupki będą wymienione na żeliwne, pojawią się nowe rośliny i również żeliwne kosze na śmieci. Pośród trawy i kwiatów zostaną zamontowane urządzenia rekreacyjne dla najmłodszych: stół aktywności, słupki sprawnościowe, trampolina, karuzela tarczowa i pionowa, rower treningowy, zabawki muzyczne, dwa bujaki na sprężynach, gra ufo, bujak tuba, etc. Leżako-ławki będą zaś wykonane ze specjalnego, egzotycznego drewna, odpornego na uszkodzenia atmosferyczne. Wymienione zostanie również oświetlenie parku.
Eko-edukacja
Na skwerze zamierzamy prowadzić ekologiczne zajęcia. W tym celu zostaną na terenie parku zbudowane "hotele dla owadów", podobne do tego, który powstał na Polach Mokotowskich w ramach akcji "Adoptuj pszczołę". Można je zrobić niewielkim kosztem przy użyciu najprostszych materiałów, jak np. stara doniczka czy drewniana skrzynka. Najważniejsze jest to, aby taki owadzi hotel miał daszek chroniący przed deszczem i zabezpieczenie z siatki przed drapieżnikami. Dzięki "hotelowej" akcji ekologicznej młodzież ze szkół na Bielanach będzie miała okazję poznać zwyczaje z życia owadów, takich jak pszczoła, biedronka, ćma czy motyl.
Ambitne plany na przyszłość
Kolejną innowacją ekologiczną na Bielanach będzie budowa, w zaniedbanej dolince pomiędzy ulicami Opatowską a Cholewińską, parku "Ogród Zmysłów". W przeciwieństwie do krakowskiego "Ogrodu Doświadczeń" (prezentacja zjawisk fizycznych zachodzących w otaczających nas świecie), uwaga zwiedzających skupiona zostanie na doznaniach zmysłowych, jakie oferuje obcowanie z przyrodą. Dlatego cały park będzie wyposażony w elementy pobudzające nie tylko wzrok, ale także smak, dotyk, zapach oraz słuch. Pośród zieleni parku wybudowany zostanie proekologiczny pawilon edukacyjny, który ogrzewany będzie za pomocą zamontowanych na dachu kolektorów słonecznych. Organizowane będą w nim zajęcia ekologiczne dla uczniów, jak i różnego rodzaju wystawy. Oprócz tego na terenie proekologicznego zieleńca znajdą się aż trzy place zabaw, w tym jeden przeznaczony dla dzieci niewidomych. Projekt parku przygotowany został przez pracownię architektury krajobrazu Kingi Zinowiec-Cieplik. Koszt budowy to niestety ok. 20 mln zł. Zrealizowanie tego przedsięwzięcia zależy w dużej mierze od pozyskania pieniędzy na ten cel z funduszy Unii Europejskiej. O to właśnie się staram.
Grzegorz Pietruczuk
wiceburmistrz Bielan, były radny sejmiku mazowieckiego (2010-2014)