Ekipa Trzaskowskiego już pracuje. Prezydent mianował zastępców
23 listopada 2018
Wiceprezydenci Michał Olszewski i Renata Kaznowska zostają na stanowiskach mimo odejścia Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pracę w ratuszu dostała także... kontrkandydatka Rafała Trzaskowskiego.
Rafał Trzaskowski (PO), który w październiku wygrał wybory już w I turze, od czwartku 22 listopada jest już oficjalnie 47. w historii prezydentem Warszawy. Jedną z jego pierwszych decyzji było oczywiście mianowanie zastępców. Stanowiska wiceprezydentów zachowali Michał Olszewski i Renata Kaznowska, pełniący te funkcje odpowiednio od roku 2011 i 2016. Nowymi twarzami w ratuszu na pl. Bankowym są Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Robert Soszyński (PO).
Kim są nowi wiceprezydenci?
Paweł Rabiej był zapowiadany jako kandydat na wiceprezydenta Warszawy już podczas kampanii wyborczej. Nowy wiceprezydent pochodzi z Puław, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe Akademii Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Zajmował się m.in. doradzaniem samorządom w zakresie marketingu, pracował także jako dziennikarz i wydawca.
Ostatni wiceprezydent, Robert Soszyński, ma już doświadczenie samorządowe jako burmistrz Mokotowa (2006-2008) i radny sejmiku mazowieckiego (2006-2010). Ukończył Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej. Jest doktorem nauk politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania w administracji publicznej oraz studia MBA. Piastował stanowiska dyrektorskie m.in. w Polskim LNG, GrECo JLT, PERN Przyjaźń, Ciech Service i Towarzystwie Budownictwa Społecznego Mokotów.
Aktywistka urzędniczką
Dużym zaskoczeniem jest zatrudnienie Justyny Glusman (Miasto Jest Nasze), niedawnej kandydatki na prezydenta Warszawy, która zdobyła w wyborach zaledwie 2,3% głosów. Według zapowiedzi ratusza będzie ona dyrektorką-koordynatorką d/s "zrównoważonego rozwoju" i zieleni (obecnie w urzędzie nie ma takiego stanowiska). Glusman jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej i London School of Economics, gdzie obroniła doktorat z dziedziny nauk ekonomicznych. Od ponad 10 lat działa w stowarzyszeniu Ochocianie.
To nie pierwszy raz, gdy kandydatka "aktywistów miejskich" została zatrudniona w ratuszu po przegranych wyborach. W 2016 roku pracę w urzędzie dostała Joanna Erbel (Zieloni), która dwa lata wcześniej zdobyła poparcie w wysokości 2,4%.
(dg)