E-przychodnie już są
30 kwietnia 2010
Wchodzisz do internetu, sprawdzasz, w której przychodni są najmniejsze kolejki do lekarza, zapisujesz się na wizytę. Przypomnienie o terminie dostaniesz smsem. Utopia? Nie. Taki system jest już wdrażany na Bródnie.
Na czym polega zapowiadana rewolucja? Dzięki skomputeryzowaniu lekarze będą mieli szybszy dostęp do wyników badań np. laboratoryjnych. Przepływ infor-macji między placówkami będzie błyskawiczny. Natomiast sam pacjent nie będzie skazany na długie kolejki.
- Wystarczy włożyć swoją kartę do infomatu, by zyskać informację o tym, w której placówce kolejka do specjalisty jest najkrótsza. Później pozostanie tylko za-pisać się na listę, a my przypomnimy o wizycie sms-em - mówi dyrektor Maria Kąkol z SZPZLO Wawer, która pilotowała wniosek o sfinansowanie modernizacji systemu. - To pozwoli na lepsze wykorzystanie pieniędzy z NFZ, bo będą to realni pacjenci, a nie tylko "zapisani". Teraz kolejki rosną, bo pacjenci po prostu nie przy-chodzą na wizyty - skarży się.
Na tym jednak nie koniec nowinek. - Na Bródnie mamy już system rejestracji elektronicznej, do sieci są podłączone niektóre z gabinetów lekarskich, zrezygno-waliśmy już także z tradycyjnych zdjęć rentgenowskich - mówi Michał Kawecki, dy-rektor SZPZLO Bródno. - Pacjenci nie są jeszcze przyzwyczajeni do nowości i zda-rza się, że po zrobieniu zdjęcia ktoś czeka na kliszę, a zdjęcie jest już u chirurga czy ortopedy, bo trafiło prosto do jego komputera - dodaje. - Rezygnujemy też z druku papierowych recept, pacjent otrzyma je w formie elektronicznej i samodziel-nie będzie mógł sprawdzić, gdzie w jego sąsiedztwie lek jest dostępny. Nie będzie też problemów związanych np. ze zgubieniem recepty - opowiada.
Bajka? A jednak prawdziwa. Lekarze już korzystają z komputeryzacji, pacjenci będą musieli jeszcze poczekać. Trzeba kupić niezbędny sprzęt, połączyć placówki na Bródnie i Pradze Południe oraz w Wawrze i przygotować do zmian samych pac-jentów. W połowie przyszłego roku nie tylko lekarze, ale i pacjenci w pełni odczują udogodnienia.
Do systemu podłączono pięć placówek bródnowskiego SZPZLO. To oznacza, że udogodnienia obejmą około 50 tysięcy pacjentów z Bródna i Targówka oraz wszys-tkich tych, którzy z tutejszych przychodni korzystają. - Oceniam, że będzie to ja-kieś 70-80 tysięcy osób - mówi dyrektor Kawecki. - Z naszych usług korzystają bo-wiem także osoby spoza Warszawy.
- Obecnie trwa przetarg na zakup komputerów, rozbudowę infrastruktury infor-matycznej i modernizację oprogramowania w placówkach - mówi. - Walczyliśmy o te pieniądze od dwóch lat. System musi być wdrożony nie tylko na Bródnie, ale w całej Warszawie. Jesteśmy skazani na sukces - twierdzi Michał Kawecki.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takiego rozwiązania skorzystały też inne placówki medyczne, także prywatne. Połączenie we wspólną sieć i wzajemna wy-miana informacji o pacjentach na pewno wpłynie na jakość usług medycznych. Pula środków do pozyskania na informatyzację zakładów opieki zdrowotnej nadal jest spora, wystarczy tylko dobrze przygotować odpowiedni wniosek i czekać na de-cyzję o przyznaniu pieniędzy. A wtedy z dobrodziejstw skorzystają wszyscy. Wreszcie zaczyna się normalność?
(wt)
Przychodnie SZPZLO Bródno
- ul. Rembielińska 8;
- ul. Łojewska 6;
- ul. Tykocińska 32/34;
- ul. Poborzańska 6;
- ul. Majowa 4