Dźwig kontra bunkier na Obozowej. Zobacz film
20 listopada 2017
W nocy z 18 na 19 listopada przy Obozowej odbyła się nietypowa akcja...
...polegająca na przeniesieniu umocnionego stanowiska bojowego typu Ringstand 58c z czasów II wojny światowej. Wpisana do rejestru zabytków konstrukcja musiała zostać przestawiona, bo kolidowała z budową nowej stacji kolejowej. Żelbetowa łupina to jeden z tzw. tobruków.
- Podczas wojny Niemcy wybudowali wzdłuż linii obwodowej kilkadziesiąt bunkrów - pisał w styczniu Piotr Lewandowski, prezes poznańskiej fundacji Thesaurus, która najgłośniej domagała się ocalenia tobruków. - Jak wynika z udostępnionych mi skanów w trakcie prac modernizacyjnych linii obwodowej PKP Polskie Linie Kolejowej mają zamiar zburzyć, tylko na odcinku objętym tymi arkuszami, sześć bunkrów. Ze względu na to, iż są zasypane, znajdują się we względnie dobrym stanie.
Póki co tobruk z Obozowej został odstawiony na bok, by nie przeszkadzał w rozpoczynającej się budowie stacji. Docelowo trafi prawdopodobnie na Sadybę. Kolejarze negocjują przekazanie konstrukcji do filii Muzeum Wojska Polskiego, znajdującej się w dawnym rosyjskim forcie przy Powsińskiej.
Jest ich więcej
Tobruki są regularnie odkrywane podczas prac ziemnych, prowadzonych w starych dzielnicach Warszawy. Sześć lat temu jeden z nich został znaleziony na pl. Zbawiciela podczas remontu torowiska, ale Tramwaje Warszawskie zrezygnowały z jego wydobycia ze względu na koszty operacji.
Udostępniony dla zwiedzających schron tego typu znajduje się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Z placu budowy biurowca przy Kruczej, gdzie został odnaleziony, przetransportowano go na Wolę w kawałkach.
(dg)