Dzień Węgierski na Białołęce
26 września 2018
Już po raz trzeci mam przyjemność współtworzyć Dzień Węgierski, który w tym roku zaplanowano na 6 października. Dlaczego Dzień Węgierski odbywa się na Białołęce? Co nasza dzielnica ma wspólnego z Węgrami? Dzień Węgierski jest doskonałą okazją, żeby te wszystkie związki białołęcko-węgierskie pokazać.
Białołęka ma podpisaną umowę partnerską z dzielnicą Budapesztu Budafok-Tétény. W ramach tej umowy od lat przeprowadzana jest wymiana młodzieży oraz wizyty delegacji samorządowych. Na Białołęce są liczne miejsca pamięci poświęcone Węgrom. Historia relacji polsko-węgierskich to piękny przykład przyjaźni, która trwa już 1000 lat. Na Białołęce mamy ulicę Józefa Antalla, przy której stoi pamiątkowy obelisk oraz ulicę ks. Béla Vargi. Jest Skwer Przyjaciół Węgierskich, a na Nowodworach stoi pomnik Laszlo Osvatha. Natomiast w kościele NMP Pięknej Miłości przy ul. Myśliborskiej możemy obejrzeć piękny witraż świętego Stefana - pierwszego króla Węgier.
Dzień Węgierski
W tym roku zaplanowano grę miejską "Dwa bratanki", w ramach której uczestnicy podążą śladami pamiątek węgierskich w naszej dzielnicy wykonując rozmaite zadania. Start gry zaplanowano na sobotę 6 października, o godz. 11.00 przy urzędzie dzielnicy. Zapisy są przyjmowane od 24 września drogą e-mailową na adres gra@dwabratanki.com.pl (liczba miejsc jest ograniczona). Punkt finałowy gry zostanie podany uczestnikom w trakcie zabawy.
Po południu o godz. 16.00 odbędą się warsztaty szermierki prowadzone przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą, która kultywuje nauczanie szermierki bojowej. Jest ona realizowana według przekazu elitarnego Węgierskiego Królewskiego Instytutu Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego w Budapeszcie, działającego na początku XX wieku. Warsztaty przeznaczone będą dla uczestników powyżej 12. roku życia. Będzie także okazja, by zasmakować węgierskiej kuchni. W holu BOK-u odbędą się warsztaty kulinarne, w których uczestnicy, przy asyście szefa kuchni i przy w pełni wyposażonych stanowiskach, ugotują prawdziwe węgierskie potrawy. Warsztaty poprzedzi część teoretyczna, podczas której szef kuchni przybliży uczestnikom zwyczaje kulinarne Węgrów. Zapisy na warsztaty kulinarne oraz szermierki przyjmowane są pod adresem: kasa@bok.waw.pl.
Patronat nad Dniem Węgierskim na Białołęce objęła Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier. Na koniec podzielę się ciekawostką i kolejnym przykładem związku Białołęki z Węgrami. Pani ambasador, będąc stypendystką Muzeum Historii Polski, mieszkała jakiś czas w naszej dzielnicy.
Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka