REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Dzień Węgierski na Białołęce

  26 września 2018

alt='Dzień Węgierski na Białołęce'
Pomnik Laszlo O'svatha
źródło: FB Dzielnica Białołęka

Już po raz trzeci mam przyjemność współtworzyć Dzień Węgierski, który w tym roku zaplanowano na 6 października. Dlaczego Dzień Węgierski odbywa się na Białołęce? Co nasza dzielnica ma wspólnego z Węgrami? Dzień Węgierski jest doskonałą okazją, żeby te wszystkie związki białołęcko-węgierskie pokazać.

REKLAMA

Białołęka ma podpisaną umowę partnerską z dzielnicą Budapesztu Budafok-Tétény. W ramach tej umowy od lat przeprowadzana jest wymiana młodzieży oraz wizyty delegacji samorządowych. Na Białołęce są liczne miejsca pamięci poświęcone Węgrom. Historia relacji polsko-węgierskich to piękny przykład przyjaźni, która trwa już 1000 lat. Na Białołęce mamy ulicę Józefa Antalla, przy której stoi pamiątkowy obelisk oraz ulicę ks. Béla Vargi. Jest Skwer Przyjaciół Węgierskich, a na Nowodworach stoi pomnik Laszlo Osvatha. Natomiast w kościele NMP Pięknej Miłości przy ul. Myśliborskiej możemy obejrzeć piękny witraż świętego Stefana - pierwszego króla Węgier.

Dzień Węgierski

W tym roku zaplanowano grę miejską "Dwa bratanki", w ramach której uczestnicy podążą śladami pamiątek węgierskich w naszej dzielnicy wykonując rozmaite zadania. Start gry zaplanowano na sobotę 6 października, o godz. 11.00 przy urzędzie dzielnicy. Zapisy są przyjmowane od 24 września drogą e-mailową na adres gra@dwabratanki.com.pl (liczba miejsc jest ograniczona). Punkt finałowy gry zostanie podany uczestnikom w trakcie zabawy.

Po południu o godz. 16.00 odbędą się warsztaty szermierki prowadzone przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą, która kultywuje nauczanie szermierki bojowej. Jest ona realizowana według przekazu elitarnego Węgierskiego Królewskiego Instytutu Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklósa Toldiego w Budapeszcie, działającego na początku XX wieku. Warsztaty przeznaczone będą dla uczestników powyżej 12. roku życia. Będzie także okazja, by zasmakować węgierskiej kuchni. W holu BOK-u odbędą się warsztaty kulinarne, w których uczestnicy, przy asyście szefa kuchni i przy w pełni wyposażonych stanowiskach, ugotują prawdziwe węgierskie potrawy. Warsztaty poprzedzi część teoretyczna, podczas której szef kuchni przybliży uczestnikom zwyczaje kulinarne Węgrów. Zapisy na warsztaty kulinarne oraz szermierki przyjmowane są pod adresem: kasa@bok.waw.pl.

Patronat nad Dniem Węgierskim na Białołęce objęła Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier. Na koniec podzielę się ciekawostką i kolejnym przykładem związku Białołęki z Węgrami. Pani ambasador, będąc stypendystką Muzeum Historii Polski, mieszkała jakiś czas w naszej dzielnicy.

Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni