Dziedziczenie długów
28 września 2009
Mój były zięć ma ogromne długi, nie płaci też zasądzonych alimentów na swoją córkę. Wnuczka studiuje za granicą i w zasadzie nie ma żadnych kontaktów ze swoim ojcem.
Autor jest prawnikiem w kancelarii Smoktunowicz & Falandysz |
Warto też wspomnieć, że w ten sam sposób (w tym samym terminie i przed tymi samymi podmiota-mi) zamiast odrzucenia spadku można dokonać wyboru sposobu przyjęcia spadku. Spadek można przyjąć na dwa sposoby:
- prosty - czyli przejąć majątek razem z długami i spłacać te długi całym mająt-kiem, jaki się posiada, albo
- z dobrodziejstwem inwentarza - czyli przejąć majątek razem z długami i spła-cać te długi całym majątkiem, jaki się posiada, ale tylko do wartości majątku, jaki przypadł nam w spadku.
Pragnę dodać, że możliwe jest także zawarcie przez wnuczkę ze swoim ojcem umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. W ten sposób spadek zostałby "odrzucony" jeszcze za życia zięcia. Pamiętać należy, iż taka umowa powinna być zawarta przed notariuszem.
Istotne jest też, że w razie niezawarcia takiej umowy, jak i w przypadku nieod-rzucenia spadku czy też niezadeklarowania sposobu jego przyjęcia w przeciągu wspomnianych sześciu miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy - doprowadzimy do tego, że spadek zostanie nam przekazany w sposób prosty, czyli z pełną odpowiedzialnością za długi z niego wynikające.
dr Michał Kuliński
Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 022 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa"