REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Dziedziczenie długów

  28 września 2009

Mój były zięć ma ogromne długi, nie płaci też zasądzonych alimentów na swoją córkę. Wnuczka studiuje za granicą i w zasadzie nie ma żadnych kontaktów ze swoim ojcem.

REKLAMA

Obawiam się, że w razie jego śmierci wnuczka odziedziczy te długi. Podobno w ciągu 30 dni można zrezygnować ze spadku. Jak to będzie, gdy wnuczka dowie się o jego śmierci po tym okresie?


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
Odrzucenia spadku (zrezygnowania ze spadku) do-konać można poprzez złożenie stosownego oświad-czenia przed sądem lub notariuszem w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Oznacza to tyle, że w razie śmierci Pani zięcia, wnuczka od chwili, w której dowiedziała się o tym fakcie (może to nastąpić choć-by kilka lat po jego śmierci), chcąc odrzucić spadek, zmuszona będzie w ciągu sześciu miesięcy wybrać się do notariusza albo najbliższego jej miejscu za-mieszkania sądu rejonowego i przedstawić tam swo-ją decyzję. Jak widać termin nie wynosi trzydziestu dni, lecz sześć miesięcy oraz biegnie od chwili, w której dowiadujemy się o czyjejś śmierci (nie od chwili zgonu).

Warto też wspomnieć, że w ten sam sposób (w tym samym terminie i przed tymi samymi podmiota-mi) zamiast odrzucenia spadku można dokonać wyboru sposobu przyjęcia spadku. Spadek można przyjąć na dwa sposoby:

  • prosty - czyli przejąć majątek razem z długami i spłacać te długi całym mająt-kiem, jaki się posiada, albo
  • z dobrodziejstwem inwentarza - czyli przejąć majątek razem z długami i spła-cać te długi całym majątkiem, jaki się posiada, ale tylko do wartości majątku, jaki przypadł nam w spadku.
W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza praktycznie eliminujemy ryzyko pogrążenia się w długi spadkodawcy i zyskujemy szanse na otrzymanie te-go, co pozostanie z dziedziczonego majątku po spłacie długów. Wymaga to jednak od nas sporego zaangażowania w rozliczanie się z długów po osobie, po której dziedziczymy i dobrej znajomości przepisów prawa dotyczących tych kwestii.

Pragnę dodać, że możliwe jest także zawarcie przez wnuczkę ze swoim ojcem umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. W ten sposób spadek zostałby "odrzucony" jeszcze za życia zięcia. Pamiętać należy, iż taka umowa powinna być zawarta przed notariuszem.

Istotne jest też, że w razie niezawarcia takiej umowy, jak i w przypadku nieod-rzucenia spadku czy też niezadeklarowania sposobu jego przyjęcia w przeciągu wspomnianych sześciu miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy - doprowadzimy do tego, że spadek zostanie nam przekazany w sposób prosty, czyli z pełną odpowiedzialnością za długi z niego wynikające.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 022 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa"

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy