REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Dzieci z wiatrówką w ręku. "Czepialstwo na siłę"

  8 maja 2020

alt='Dzieci z wiatrówką w ręku. "Czepialstwo na siłę"'
źródło: wikipedia/Olle1111

Jak opisuje na Facebooku pani Katarzyna, na parkingu jednego z osiedli dzieci strzelały sobie z wiatrówki. Zdaniem wielu mieszkańców mogło dojść do nieszczęścia. Inni z kolei dopytują: - Jeśli dzieciaki strzelały sobie do celu nikomu nie wadząc, to jedyne, co tu widzę, to czepialstwo na siłę.

REKLAMA

- Na parkingu pod blokiem jakieś dzieciaki strzelały z wiatrówki. Tuż obok są nieużytki, teren prywatny, ale mnóstwo osób chodzi tam z psami i pobiegać. Nie zdążyłam zgłosić, bo ulotnili się, kiedy mąż zwrócił im uwagę. Ktoś z rodziców daje przyzwolenie swoim dzieciom na takie zachowania? - pyta pani Katarzyna w facebookowej grupie "Białołęka - Platforma Sąsiedzka".

- Ale do czego strzelali? Do ludzi? Do zwierząt? Czy tak sobie po prostu do celu? To dość ważny element tej historii - dopytuje pan Michał. - Jeśli dzieciaki strzelały sobie do celu nikomu nie wadząc, to jedyne, co tu widzę, to czepialstwo na siłę. Dlatego chciałbym dopytać, co takiego strasznego robiły te dzieci z wiatrówkami? - nie ustępuje pan Michał.

Co na to straż miejska? Czy dzieci w przestrzeni publicznej mogą używać wiatrówek?

"Nieletni bez opieki osób dorosłych nie powinni używać wiatrówek"

- W chwili otrzymania zgłoszenia o takim zdarzeniu straż miejska podjęłaby interwencję. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość zagrożenia bezpieczeństwa. Nieletni bez opieki osób dorosłych nie powinni używać wiatrówek. Niemniej prawo dokładnie tego nie reguluje - odpowiada nam referat prasowy straży miejskiej.

Ustawa z 1999 roku o broni i amunicji precyzuje kwestie związane z podziałem wiatrówek na broń pneumatyczną, która posiada energię pocisku powyżej 17 J (dżuli) i wymaga rejestracji lub inne posiadające energię pocisku poniżej 17 J (wiatrówki zarówno z lufą gwintowaną, jak i z lufą gładką). Te drugie są w Polsce dostępne bez zezwolenia oraz bez konieczności rejestracji. Co ważne, użytkownik wiatrówki może ponieść konsekwencje za czyn zabroniony popełniony w wyniku jej użycia. I tu należy pamiętać, iż za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice. Co do zasady za przestępstwa nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17 lat, choć w wyjątkowych sytuacjach odpowiedzialność może ponosić nawet 15-latek. Młodsi odpowiadają zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Kup bilet

Dwóch 12-latków z bronią na kulki

- Nie odnotowaliśmy w ostatnim czasie zdarzeń dotyczących strzelania z wiatrówek. W zeszłym roku otrzymaliśmy zgłoszenie o dzieciach biegających z bronią po dachu byłego hotelu - informuje straż miejska. Wówczas sprawa dotyczyła młodych ludzi biegających po dachu byłego hotelu "Legia" na Bemowie rzekomo z bronią w ręku. Okazało się, że to była... zabawka. Pistolet i karabin wyglądały bardzo realistycznie, były pełnowymiarowe, strzelały zaś plastikowymi kulkami. - Zalecamy rozsądek w wyborze miejsc do strzelania z wiatrówek. Przede wszystkim należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne i innych oraz wziąć pod uwagę, że nie każdy z przychylnością odnosi się do tego hobby, a widok osoby strzelającej z wiatrówki może wzbudzać u innych niepokój i zdenerwowanie - komentują strażnicy miejscy.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Katarzynka

08.05.2020 17:44

Stefanku, nie biegaj bo się spocisz!

# dionizy

13.05.2020 17:44

Zboczeńcy precz od dzieci , bawią się bez komputera czyli są jeszcze zdrowe.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni