Dwója za place zabaw
5 grudnia 2008
O placach zabaw i ich złym stanie technicznym pisaliśmy już w "Echu" wiele razy. Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu wykonanego na zlecenie urzędu miasta. Jak wypadły placyki na Woli?
Kolejnych osiem placów zostało ocenionych dobrze (4 punkty) lub bardzo dobrze (5 punktów). Są to place zlokalizowane przy ul. Krysta 5, plac Opolski przy ul. Tyszkiewicza, przy ul. Karolkowej 80/82, Okopowej 31, w Parku Moczydło, w Parku im. Sowińskiego, przy ul. Nowolipie 16/18/18a/18b oraz Bema 81. Nie za-uważono na nich większych uchybień, jednak wymagają drobnych modernizacji, np. wymiany lub naprawy nawierzchni, wykonania nasadzeń zacieniających czy drobnych napraw urządzeń.
To tyle dobrych wiadomości. Następne place zostały ocenione znacznie gorzej. Najniższe oceny otrzymały cztery: przy ul. Nowolipie 29/29a (1 punkt), w Parku im. Szymańskiego od strony ul. Wieluńskiej, na podwórku między budynkami Rab-sztyńska 2, Płocka 39 i Górczewska 21 oraz przy Prymasa Tysiąclecia 89/91 (po 2 punkty). Pierwszy plac, mimo że wyposażony w relatywnie nowe urządzenia jest całkowicie zdewastowany. Nawierzchnia syntetyczna zniszczona, a urządzenia uszkodzone. Trzy kolejne wymagają wymiany nawierzchni i starych urządzeń.
W dużo gorszym stanie są miejsca zabaw z pojedynczymi urządzeniami na Woli.
Jest ich w naszej dzielnicy bardzo dużo (aż 104) i tylko nieliczne otrzymały wię-cej niż 2 punkty. Stan zdecydowanej większości został określony jako bardzo zły. Fatalnie jest z samodzielnymi piaskownicami na podwórkach osiedlowych. Stare, zniszczone, nie konserwowane, z zanieczyszczonym, nie wymienianym piaskiem, w większości nie nadają się do użytku. W podobnym stanie jest większość pojedyn-czych urządzeń zabawowych. Niebezpieczne, stare huśtawki czy drabinki umiesz-czone na betonowym podłożu to bardzo częsty obrazek odziedziczony po PRL.
Co na miejski raport mówi dzielnica?
- W raporcie znajduje się wiele placów zabaw, które nie są pod naszą opieką. Nale-żą one do administracji budynków komunalnych lub spółdzielni mieszkaniowych - informuje Artur Zozuliński z urzędu dzielnicy Wola. - W miarę posiadanych pienię-dzy staramy się dbać o place zabaw nam podległe. W przyszłym roku z pewnością część będziemy likwidować - mowa tu o np. pojedynczych piaskownicach - a część remontować i doposażać. Wszystko oczywiście zależy od środków finansowych przeznaczonych na ten cel.Podlegające władzom samorządowym administracje komunalne odpowiadają za znaczną część złej sytuacji na wolskich placykach. Od 2006 roku wykonano lub zmodernizowano kilka ogrodzonych osiedlowych placów zabaw wyposażonych w urządzenia zabawowe posiadające atesty np.: Obozowa 91, Bema 81, Złocienia 3/5, Magistracka 24-24a, Nowolipie 31, Batalionu Parasol 3, pasaż Pustola-Olbrach-ta, Monte Cassino 1-3, Prymasa Tysiąclecia 139A, Ringelbluma 3, Rabsztyńska 2, Syreny 13.
- W przyszłości planujemy wykonanie kolejnych placów zabaw w zależności od przyznawanych pieniędzy z budżetu Warszawy - informuje p.o. zastępcy dyrektora ZGN Wola Anna Jarosławska. - Niestety na naszych terenach wciąż istnieją pias-kownice i sprzęt z lat 60 i 70-tych. Tylko w roku bieżącym zlikwidowano ponad 10 piaskownic ze względu na ich zły stan techniczny. W kolejnych latach planujemy likwidację następnych zniszczonych i nie użytkowanych piaskownic oraz urządzeń zabawowych.
Stan osiedlowych zabawek, z których korzystają nasze dzieci jest zatrważa-jący. Niestety od lat za mało się robi, aby tę sytuację poprawić.
Agnieszka Pająk-Czech
- Powierzchnia dzielnicy: 19,3 km²
- Liczba dzieci w wieku 0-12: 11.813
- Liczba placów zabaw: 126 (w tym 22 place i 104 miejsca zabaw z pojedynczymi urządze-niami)
- Średnia ocen (skala 1-6): 2 (przy czym place zabaw: 3,5, a miejsca zabaw z pojedynczymi urządzeniami: 1,8)