REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

przestrzeń miejska

 

Zieleń odmieni Chmielną

  23 marca 2023

Zieleń odmieni Chmielną
źródło: UM Warszawa

Niemal sto drzew, liczne klomby z krzewami i bylinami oraz kilkadziesiąt ławek - tak już w przyszłym roku będzie wyglądać śródmiejski odcinek Chmielnej. Warszawski ratusz przygotowuje przetarg na remont zaniedbanego deptaka, który dzięki gruntownej modernizacji znów ma stać się miejscem spotkań, spacerów i wypoczynku.

REKLAMA

- Chmielna, jeszcze 20-30 lat temu będąca wizytówką stolicy, przy której znajdowały się najdroższe lokale handlowe i usługowe, postrzegana jest dziś jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, a zrealizowany w latach dziewięćdziesiątych remont ulicy, przekształcającej ją w przestrzeń pieszą, nie przetrwał próby czasu - mówi wiceprezydent miasta Michał Olszewski. - Przywracanie blasku ulicom handlowym musi rozpocząć się od zmiany przestrzeni publicznej. Jednym z elementów nowego pomysłu na Chmielną była zieleń miejska, która zmieni wygląd ulicy, poprawi jej atrakcyjność - dodaje. Czy kolumny policji muszą wyć syrenami o czwartej rano na pustych ulicach? Czy kolumny policji muszą wyć syrenami o czwartej rano na pustych ulicach?
Podczas niedawnej wizyty w Warszawie prezydenta USA Joego Bidena radiowozy non-stop poruszały się używając sygnalizacji dźwiękowej. Podobnie było podczas ubiegłorocznej wizyty amerykańskiego przywódcy, a także przy okazji każdego ważniejszego święta. Sygnały dźwiękowe budzą mieszkańców nawet o 4:00 nad ranem.

Chmielna do remontu

Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy przygotował projekt modernizacji ulicy, który zyskał przychylność mazowieckiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego. Dzięki wypracowanemu porozumieniu Chmielna już za kilkanaście miesięcy zyska nowy wygląd i funkcję deptaka obsadzonego drzewami i krzewami.

- W minionych latach panowała teoria, że zieleń i zabytki się wykluczają, są dla siebie wrogami. To był błąd. Dziś wprowadzanie drzew i krzewów w zespoły zabytkowe to oczywistość. Tak robimy na Mazowszu. Tak będzie również na ulicy Chmielnej, która po latach destrukcji wymaga zieleni, która stanowi oprawę dla zabytków - mówi prof. Lewicki.

Kup bilet

Wyremontują deptak w Warszawie

Projekt modernizacji Chmielnej zakłada m.in. wymianę nawierzchni ulicy. Betonową kostkę zastąpią granitowe płyty, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki przy kinie Atlantic i skwerze bukinistów oraz słupki. Na skwerku przy kinie powstanie fontanna.

Stare latarnie zastąpią nowe, ledowe. Skorzystają również rowerzyści, bo wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz aut blokujących przejście na pasaż Wiecha.

Terminy prac

Zarząd Terenów Publicznych przygotowuje obecnie przetarg na remont Chmielnej, który ogłoszony zostanie w kwietniu. Wykonawca zostanie wybrany do końca czerwca. Rozpoczęcie robót planowane jest na sierpień, a zakończenie na maj przyszłego roku.

(jok)

.
 

Komentarze (3)

# Marian

23.03.2023 12:55

Ulica handlowa bez dojazdu. Gratuluję sukcesu.

# Tybylec

23.03.2023 14:38

Deptak na Chmielnej wygląda jak żywcem przeniesiony z lat dziewiędziesiątych. Ulica od dawna powinna przejść remont, tylko co ze zdewastowanymi kamienicami?

# Wredny Kocur

29.03.2023 10:13

Tak... odmieni jej jedną stronę. Po drugiej stronie kloc pod krótki wynajem budują w miejscu parku, który od dziesięcioleci służył mieszkańcom jako miejsce odpoczynku. Odechciało mi się tam mieszkać, a że również od dekad nie są w stanie przywrócić funkcjonowania szkoły na Złotej, to nie mam zamiaru, by moje dzieci tam dorastały. Wracam na ukochane Bielany, a w moim mieszkaniu? Tydzień ruski, trzy dni Mozambik, na dobę kibice angielscy albo miejsce negocjowalnej cnoty.... Tak się niszczy tkankę miejską, więzi społeczne i obrzydza ludziom życie. Mnie stać by wrócić tam, gdzie dorastałem i gdzie każdą wolną chwilę i tak spędzam - inni będą mieszkać dalej z takimi sąsiadami i taką okolicą. BRAWO CZAJKOWSKI

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA