REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Duńczycy zapłacą za wały

  17 sierpnia 2002

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie będzie pomagać robotnikom wykorzystywanym do prac przymusowych podczas II wojny światowej w uzyskiwaniu świadczeń od duńskiej firmy Hojgaard Schultz S.A.

REKLAMA

Będą to wypłaty dodatkowe dla osób uprawnionych, które są w stanie udokumentować prace wykonywane w tej firmie lub jej filiach. Jedna z filii działała na terenie Kępy Zawadowskiej i prowadziła prace przy umacnianiu wałów wiślanych. Firma Hojgaard Schultz S.A. działa także poprzez swoje filie "Kemi" oraz "Contractor". Nie jest także wykluczone, że istniały filie o innych nazwach. Być może żyją jeszcze osoby posiadające wiedzę na ten temat. Duńskie przedsiębiorstwo zajmowało się przede wszystkim budową dróg i mostów w Warszawie w latach 1940-1944. Jedna z filii miała fabrykę asfaltu.

- Jest to nowa inicjatywa i jeszcze stosunkowo mało znana. Zakładam, że na terenie kraju muszą jeszcze żyć osoby uprawnione do wypłaty świadczeń - mówi rzeczniczka Fundacji Magda Cieszkowska. - Można się o nie starać za naszym pośrednictwem lub też wysyłać zebrane dokumenty bezpośrednio do Danii. Pośpiech jest wskazany. Strona duńska zamierza zamknąć listę ubiegających się o wypłaty osób z końcem listopada. Być może wśród setek tysięcy osób, których dokumenty znajdują się w zbiorach Pojednania z tytułu starania się o inne świadczenia, są także uprawnieni do duńskich wypłat. Zawsze można się zgłosić i poprosić o pomoc w weryfikacji danych.

O świadczenia mogą występować osobiście żyjący dziś dawni robotnicy lub też ich spadkobiercy. W tym drugim wypadku starania mogą objąć wyłącznie spadkobierców osób uprawnionych, zmarłych po 6 lipca 2001 roku.

Kapitał duńskiej fundacji, która wystąpiła z inicjatywą wypłacenia odszkodowań wynosi 3 mln koron. Nie jest jeszcze wiadome, w jaki sposób kwota ta zostanie rozdzielona między uprawnionych. To zostanie określone po zamknięciu list.

Wnioski można składać do Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, dział współpracy z zagranicą, ul. Krucza 36, tel. 695-99-62. Można również przesłać wniosek bezpośrednio do Danii. Wszelkie niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej: www.hsfond.dk. Stąd także można pobrać wzór wniosku w języku polskim.

Gerard Cisowski

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA