REKLAMA

Targówek

Zabytki

 

Drewniak z duszą woła o ratunek

  7 marca 2017

alt='Drewniak z duszą woła o ratunek'

Większość dominującej niegdyś w krajobrazie miejskim Bródna i dużej części Targówka drewnianej zabudowy to dziś jedynie wspomnienie. Pozostały relikty, które warto ocalić, jak choćby charakterystyczny "drewniak" stojący przy ulicy Biruty.

REKLAMA

To najsłynniejszy z reliktów dawnej drewnianej zabudowy Targówka. Drewniany dom został wzniesiony przez przemysłowca Paprockiego w 1908 roku. Kolejnym właścicielem był młynarz z Serocka, a wśród lokatorów zdarzali się rzemieślnicy i kolejarze, ale również artyści. W międzywojniu mieszkali tu m.in. baletmistrz operowy Jakubowski, producent reklamowych zabawek Wapowski, masarz i brat właściciela Paprocki i... rewolucjonista. Choć budynek stoi poprzecznie do poszerzonego odcinka ulicy Wincentego, pod bramą kirkutu żydowskiego, nosi adres Biruty 18. W czasie, gdy go budowano, w miejscu ulicy Wincentego wiódł trakt Bródnowski, zaś mała uliczka Biruty nosiła nazwę Mławskiej.

Prawie jak przed wojną

Gdy się patrzy na dom od strony pobliskiego ronda Żaba, wygląda dość nieszczególnie, za to widziany od drugiej strony prezentuje się pięknie z rzeźbionymi gankami przy wejściach, ascetycznymi ornamenty w stylu nadwiślańsko-nadświdrzańskim. Wewnątrz są piękne drewniane skrzypiące schody, ocalały klimatyczne tralki i żeliwne numery na drzwiach. Słowem, prawie jak przed wojną. Prawie, bo dom, by wrócił do lat największej świetności potrzebowałby remontu.

W czasie II wojny w domu mieścił się w nim szpital polowy. W okresie PRL, jak wiele innych domów, został znacjonalizowany i pełnił funkcję budynku kwaterunkowego. I niszczał. Mieszkał tu Ryszard Szołwiński - wieloletni prezes Koła Miłośników Bródna. Dzięki jego m.in. staraniom wykwaterowani zostali dewastujący budynek Cyganie. Już w stanie mocno zaniedbanym drewniak "zagrał' w serialu "Alternatywy 4". Mieszkał tu serialowy profesor Dąb-Rozwadowski grany przez Mieczysława Voita. Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 70., był jednym z wielu drewnianych domów stojących na ulicach Wincentego, Białołęckiej, czy Skargi. Dziś jest jednym z niewielu reliktów dawnej architektury w okolicy. Innym jest mała chatka przy ul. Praskiej 1, dosłownie kilka kroków od ronda Żaba.

Kup bilet

Zabytkowy dom rozsypie się w proch?

Dziś w najsłynniejszym warszawskim drewniaku zajęte są wszystkie mieszkania. Dom jest w miarę zadbany, ale jak kania dżdżu wymaga zabiegów konserwatorskich. Gdy kilka lat lat temu przebudowano skrzyżowanie Wincentego i al. Odrowąża, nowa jezdnia pobiegła tuż pod ścianą szczytową budynku. Od tamtego czasu drewno coraz szybciej ulega zniszczeniu, a władze dzielnicy nie kwapiły się do remontu. Szkoda by było, gdyby w wyniku drgań, wywoływanych przez pędzące kilka centymetrów od ściany pojazdy, zabytkowy dom rozsypał się w proch.

Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie. Wolę współpracy przy remoncie budynku deklaruje rzecznik ratusza dzielnicy Rafał Lasota, a biuro konserwatora zabytków zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by budynek zabezpieczyć i wyremontować. Trzymamy za słowo, bo choćby relikt drewnianej zabudowy dzielnicy nie powinien przepaść jak inne "drewniaki" dawnego Bródna i Targówka.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Matiq

07.03.2017 18:29

Myślę ze jednak się rozsypię jak wszystko niszczeje na Targówku. Władze dzielnicy nie dbają o stare kamienice i domy.

# Tar go wek

08.03.2017 13:45

Lubię stare budowle, rzeczy i nie jestem za burzeniem wszystkiego jednak ten budynek to katastrofa nie ma się czym ekscytować. Bieda straszna przy wjeździe na Targówek. Odbudowa czegoś takiego to finansowa katastrofa. Stoi pewnie do dziś bo nikt nie zaproponował mieszkającym w nim osobom nowych mieszkań.

# jankaas

09.03.2017 08:03

na całej ulicy Biruty stały tylko drewniaki, poza jednym domem.

REKLAMA

# RTOIP

09.03.2017 13:15

Teraz to przejęła Wspólnota "ŻYDOWSKA" robili oględziny>pomiary i cisza>a czynsz podwyższyli.

# Małgorzata

15.03.2017 01:54

Czy jest tam centralne ogrzewanie i ciepła woda? Czy ludzie palą w piecach, a ciepłą wodę mają z piecyków gazowych? Tak czy inaczej, każdy z lokatorów na pewno ucieszyłby się z przeprowadzki do bloku, a w budynku może jakieś muzeum Targówka zrobić? Tak luźno rzuciłam pomysł, może powstać coś innego pożytecznego...

# Marcin .

06.09.2017 18:36

Tak niestety jest zawsze
Narobić nadzieji i nic więcej do pupy do Kad sprawa jest jeszcze ciepła to wszyscy się wypowiadają i nic więcej .... ZŁUDNE NADZIEJE.......

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy