REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski »

 

Więcej światła na bielańskich ulicach? Mieszkańcy zadecydują

  24 maja 2024

alt='Więcej światła na bielańskich ulicach? Mieszkańcy zadecydują'
źródło: ZDM

"Bezpieczne Bielany - doświetlenie ulic Nocznickiego, Wólczyńskiej i Perzyńskiego" - to jeden z pożyteczniejszych projektów tej edycji budżetu obywatelskiego na Bielanach. Zakłada montaż dziesiątek latarni na ulicach, które tego potrzebują. Po zmroku robi się tam bowiem "mało przyjemnie".

REKLAMA

Patryk Bernardelli za milion złotych proponuje doświetlenie ulic Nocznickiego, Wólczyńskiej i Perzyńskiego poprzez wymianę latarni i opraw na nowe lub dostawienie oświetlenia. Dodatkowo w ramach tego projektu odbyłby się kurs samoobrony, prowadzony przez wykwalifikowanego instruktora w plenerze (w parku Olszyna lub na "serku bielańskim") dla wszystkich zainteresowanych.

Czy mieszkańcy chcą mieć jaśniejsze ulice?

- W ostatnim czasie na terenie dzielnicy dochodzi do wielu przykrych incydentów związanych z bezpieczeństwem - wyjaśnia projektodawca. Dlatego w ramach projektu, na ulicy Nocznickiego (na odcinku od ul. Wólczyńskiej do Kaliszówki) wymieniono by 30 latarni z oprawami i okablowaniem, na około 260-metrowym odcinku ulicy Wólczyńskiej ustawiono by 14 nowych latarni, zaś na ul. Perzyńskiego (na odcinku od ul. Magiera do parkingów i od ul. Staffa do Żeromskiego) zaprojektowano by i postawiono 26 latarni wraz niezbędnym okablowaniem.

Kurs samoobrony odbyłby się w formie trzech 1,5-godzinnych zajęć plenerowych z instruktorem. Mogliby z niego skorzystać wszyscy zainteresowani, bez względu na płeć czy wiek. Koszt realizacji projektu został oszacowany na ponad milion złotych. Wkrótce się przekonamy, czy mieszkańcy go docenią. Głosowanie w budżecie obywatelskim już w drugiej połowie czerwca.

Kup bilet

Mieszkańcy chcą więcej światła

W ramach budżetu obywatelskiego o względy mieszkańców powalczy jeszcze kilka projektów "doświetleniowych". Bartłomiej Bitner i Michał Michałowski za ponad 130 tys. zł proponują wymianę dziewięciu betonowych słupów oświetleniowych na ulicy Leśmiana (od łącznika z ul. Kasprowicza do bloku Leśmiana 10).

Z kolei Jacek Grudziński proponuje za 600 tys. zł montaż 22 latarni ulicznych pozwalających na oświetlenie dziedzińca między blokami na ul. Żeromskiego 66/72 oraz Żeromskiego 66/72a, a także ulicy Fukierów - bardzo "dyskretnymi" oprawami o jednolitym natężeniu i temperaturze barwowej.

Kolejny projekt za 800 tys. zł zakłada zakup i montaż latarni na osiedlach zaprojektowanych przez Marię i Kazimierza Piechotków.

- Latarnie takie od ponad roku oświetlają alejki spacerowe i chodniki na Piechotkowie, w okolicy urzędu skarbowego. Z miejsca zyskały aprobatę mieszkańców, bo podwórka nie tylko nabrały uroku, ale przede wszystkim stały się znacznie bezpieczniejsze po zmroku - wyjaśnia mieszkanka.

Około 34 latarnie stanąć by miały: wzdłuż chodnika od Reymonta 30, 32, 34, od strony podwórek wzdłuż czterech budynków równoległych do ulicy Broniewskiego (na odcinku od ul. Perzyńskiego do Jarzębskiego).

Natalia Grelik z kolei proponuje doświetlenie dwóch przejść dla pieszych na ulicy Niedzielskiego (przy budynku poczty, na rogu z ul. Żmija i przy paczkomacie Inpost) za ponad 100 tys. zł.

- Obecne latarnie są zbyt słabe, co powoduje, że piesi podczas zachmurzenia i po zmroku nie są widoczni dla kierowców jadących ul. Niedzielskiego. Projekt polega na instalacji nowych latarni z mocnym, białym światłem skierowanym bezpośrednio na pasy i pobocze - wyjaśnia.

MB

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Henryk Waniek

01.06.2024 13:23

Pomysł pana Bernardellego jest wadliwie opisany i w tym artykule, i na stronie BO. Chodzi o ciemną stronę Perzyńskiego oddaloną od ulicy (tam, gdzie park Herberta), a nie o już dostatecznie oświetloną stronę parku Jarnuszkiewicza. Natomiast w karcie projektu uporczywie jest mowa o budynku Staffa 32, który znajduje się po jasnej stronie ulicy. DO POPRAWY, bo ludzie muszą wiedzieć, na co zagłosują.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA