Dobre wieści w sprawie nowej przychodni na Białołęce
22 listopada 2017
Choć nie brakuje krytyki, to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców Białołęki inwestycji.
"Miał być szpital na Białołęce a będzie przychodnia prawie na Bródnie" - tego typu opinie o nowej publicznej placówce medycznej, która powstanie na rogu Białołęckiej i Przykoszarowej, nie są odosobnione. Winni nieporozumienia są samorządowcy, którzy przez kilka lat zapowiadali starania o budowę szpitala, a teraz często zapominają dodać, że to, co im się udało wpisać do planów inwestycyjnych, jest przychodnią z małym oddziałem szpitalnym chirurgii jednego dnia, a nie kolejnym Bielańskim czy Bródnowskim. Dla tych, którzy jednak oczekują na otwarcie przychodni, mamy tym razem dobre wieści.
Taniej i szybciej?
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa-Białołęka ma do dyspozycji 32,4 mln zł brutto, ale jest duża szansa, że inwestycja będzie nieco tańsza. O kontrakt na budowę przychodni starają się cztery firmy. Najtańszą ofertę złożył Erbud, który gotów jest wykonać prace za 30,8 mln zł. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich miesiącach samorządy miały ogromne problemy ze znalezieniem wykonawców z powodu wysokich cen na rynku budowlanym, jest to wyjątkowo dobra wiadomość. W przychodni pacjenci będą mogli skorzystać z porad m.in. okulisty, laryngologa, ginekologa, urologa i stomatologa. Lekarze będą mogli przeprowadzać zabiegi kolonoskopii i gastroskopii oraz operacje przepukliny, żylaków kończyn dolnych, a także artroskopię i usuwanie zmian skórnych.
Równie istotne jest to, że wszystkie cztery firmy zaproponowały skrócenie czasu budowy z 20 miesięcy do 16. Jeśli nie zdarzy się coś nieprzewidzianego, budowa powinna zakończyć się w roku 2019.
Jacy lekarze nas przyjmą?
Na parterze budynku znajdą się izba przyjęć, poradnia podstawowej opieki zdrowotnej, przychodnia, tomograf, rentgen, pracownia endoskopowa i gabinety lekarzy specjalistów. Na I piętrze powstanie blok operacyjny z dwiema salami do wykonywania mało skomplikowanych zabiegów chirurgicznych i zabiegów w trybie hospitalizacji planowanej oraz oddział z 25 łóżkami i zakład rehabilitacji. Drugie piętro zajmą pomieszczenia administracyjne i techniczne.
W przychodni pacjenci będą mogli skorzystać z porad m.in. okulisty, laryngologa, ginekologa, urologa i stomatologa. Lekarze będą mogli przeprowadzać zabiegi kolonoskopii i gastroskopii oraz operacje przepukliny, żylaków kończyn dolnych, a także artroskopię i usuwanie zmian skórnych. Ostateczny skład zespołu lekarskiego będzie zależał od zapotrzebowania i kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
(dg)