REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Połączone teatry. Wstrząsowa premiera na van Gogha

  23 listopada 2017

alt='Połączone teatry. Wstrząsowa premiera na van Gogha'
fot. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska

Rozmowa z Anetą Muczyń, reżyserką spektaklu "Shaketherapy. Sztuka życia", którego premiera odbędzie się na Scenie BOK-u przy van Gogha 1 już 25 i 26 listopada. Kolejny spektakl 3 grudnia.

REKLAMA

Spektakl ma intrygujący tytuł. Co się za nim kryje?

Jak się pewnie łatwo domyślić, bawimy się podwójnym znaczeniem nazwiska Szekspira. W słowie Shakespeare mieści się również hasło shake, czyli trząść. W wolnym tłumaczeniu tytuł brzmiałby: terapia wstrząsowa - co koresponduje dobrze z wydźwiękiem spektaklu. Podtytuł natomiast: "sztuka życia" przypomina nam, że w przedstawieniu mamy teatr w teatrze. Osią dramaturgiczną przedstawienia jest historia grupy ludzi, którzy przybywają na osobliwe warsztaty, by tam podnieść swoje życiowe kompetencje, odnaleźć drogę do siebie, czy też pokonać własne demony. Problemy, z którymi przyjechali uczestnicy warsztatów, to w dużej mierze sprawy bliskie ludziom wokół nas, przeciętny człowiek z pewnością może się w nich odnaleźć.

Zapraszamy na zakupy

Żyjemy w czasach, w których rozwój osobisty odgrywa coraz większą rolę. Coraz więcej ludzi bierze udział w kursach mających pomóc odkryć tkwiący w nich potencjał lub poradzić sobie z nurtującymi ich problemami. W jaki sposób spektakl odnosi się do tego zjawiska?

Właśnie dlatego otworzyliśmy temat spektaklu tym kluczem - bo to dziś powszechne zjawisko, a my bardzo chcieliśmy się odbić od otaczającej nas rzeczywistości. Na pewno nie można powiedzieć, że spektakl jest analizą coraz bardziej galopującej mody na coaching, choć tu i ówdzie dajemy niektórym delikatne prztyczki w nos... Jednak przede wszystkim chcemy tym spektaklem powiedzieć, że sztuka, literatura czy wreszcie teatr, to świetne narzędzia do zmiany i samorozwoju. Odpowiednio zastosowana twórczość Szekspira może otwierać, może też leczyć. Właśnie to będzie chciał udowodnić jeden z głównych bohaterów spektaklu - Mistrz prowadzący szkolenie. Właściwie mogę odpowiedzieć na to pytanie cytatem ze spektaklu: "Szekspir jak nikt przejrzał ludzką duszę, dlatego trudno o lepszego przewodnika po własnej".

REKLAMA

Czemu Szekspir? Chyba prędzej czy później każdy reżyser mierzy się z twórczością tego najsłynniejszego dramatopisarza wszechczasów.

Nie tylko dlatego, że "wielkim poetą był" - ale przede wszystkim dlatego, że jest wyjątkowo elastyczny. Można nim opowiedzieć wszystko, można też go "ugryźć" każdą konwencją: od pastiszu do poważnego dyskursu.

Szekspir uważnie przeczytany prowokuje do pytań - zwłaszcza tych, na które na co dzień nie mamy czasu i chyba to jest najważniejszy powód, żeby po tego pisarza sięgać. I właśnie te najważniejsze pytania dla człowieka, postawione bardzo wyraźnie w twórczości Szekspira, będą nam dzwonić w uszach w trakcie spektaklu. Mam nadzieję, że widz ten dzwon usłyszy.

rozm. ks

REKLAMA

Shaketherapy Sztuka życia

Białołęckie Zagłębie Teatralne, aktorzy różnych teatrów BOK

25-26.11, godz. 18.00, Scena przy van Gogha 1

3.12, godz. 18.00, Scena przy van Gogha 1

Bilety: 10 zł / 8 zł



Podczas listopadowych spektakli BOK zapewnia opiekę nad dziećmi w wieku 3-8 lat. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: kasa@bok.waw.pl lub numerem telefonu 22 300-48-00 wew. 1.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni