REKLAMA

Bemowo

samorząd »

 

Do góry nogami

  7 listopada 2011

alt='Do góry nogami'
pl.wikipedia.org

Władze dzielnicy Bemowo zapowiedziały, że wiosną 2012 r. uruchomią sieć automatycznych wypożyczalni rowerów. Ma ich być bodaj dziesięć i mieszkańcy będą mogli, po spełnieniu określonych warunków (m.in. rejestracja w internecie), z jednego z punktów wypożyczyć nieodpłatnie rower na pół godziny, a na dłużej za skromną opłatą. Oddać go będzie można w każdym innym punkcie. Niestety, projekt obejmie tylko jedną dzielnicę.

REKLAMA

Gdyby ktoś wpadł na pomysł, by wypożyczonym rowerem pojechać do Wola Parku, tam go zostawić, a z zakupami wrócić taksówką, to nie ma na to szans. Na wielkim parkingu przed Wola Parkiem nie powstanie publiczny punkt wypożyczania rowerów, bo to inna dzielnica.

Jak często w Warszawie, sprawa została postawiona na głowie. Dzielnice wykonują zadania, które powinny być realizowane w skali całego miasta, a władze miasta nie chcą oddać swoich kompetencji władzom dzielnic (o mizernych kompetencjach rad dzielnic pisałem niedawno na łamach "Echa").

Nie chodzi o to, że tworzenie sieci publicznych wypożyczalni rowerów musi być koordynowane centralnie. Być może nie musi. Natomiast realizacja takiego projektu w jednej dzielnicy poza ustawą o zamówieniach publicznych -

Przetarg będzie organizowany osobno w każdej dzielnicy, co spowoduje, że wypożyczalnie będą obsługiwane przez różnych operatorów, a zatem niekompatybilne.
dopuszczalne przy stosunkowo niedużych kwotach - nie pozwala na rozbudowę sieci w kolejnych dzielnicach, ze względu na tzw. zakaz dzielenia zamówienia publicznego. W każdej z nich trzeba będzie organizować przetarg, co spowoduje, że wypożyczalnie będą obsługiwane najprawdopodobniej przez różnych operatorów, a zatem niekompatybilne.

Urzędnicy miejscy polegli po czterech latach walki. W 2008 r. Marcin Myszkowski, organizator rowerowej Warszawskiej Masy Krytycznej, przygotował na ich zlecenie opracowanie "Rower publiczny dla Warszawy". W 2009 r. obszerne "Studium koncepcyjne systemu roweru publicznego dla m.st. Warszawy" przygotowała spółka dr. Andrzeja Brzezińskiego z Instytutu Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej. W następnym roku miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej o nazwie "Program funkcjonalno-użytkowy Systemu Roweru Publicznego w Warszawie". Przetarg wygrała firma Wyg International sp. z o.o., która za swoją pracę miała otrzymać 161 tys. zł. Los opracowania jest niejasny - wszystko wskazuje na to, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, wydawszy na prace przygotowawcze lekko licząc 200 tys. zł, odstąpiła od zamiaru uruchomienia w Warszawie systemu wypożyczalni rowerów.

Teraz na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", projekt realizuje dzielnica Bemowo. Najcenniejszym elementem przedsięwzięcia jest plan uzupełnienia sieci ścieżek rowerowych. Tak jak w całej Warszawie, ścieżki istniejące na Bemowie nie tworzą dziś systemu, dzięki któremu rowerzysta mógłby przemierzyć całą dzielnicę.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe