Czytelnia na Wincentego ma 80 lat
11 grudnia 2014
Pierwsza w stolicy czytelnia naukowa, działająca przy ul. św. Wincentego 85, obchodzi w tym roku swoje osiemdziesiąte urodziny.
- Wiele książek ocalało dzięki heroicznemu zachowaniu pani Janiny, która z narażeniem własnego życia ukrywała cenne zbiory zarówno w czasie wojny, jak i w okresie rządów komunistycznych, gdyż wiedziała, że mogłyby trafić do indeksu ksiąg zakazanych i zostać zniszczone - wyjaśnia Danuta Jankowska, dyrektorka Biblioteki Publicznej w dzielnicy Targówek.
Unikatowe XIX-wieczne dzieła
Czytelnia nr 1 może poszczycić się trzydziestotysięcznym zbiorem, w skład którego wchodzi około dwa tysiące XIX-wiecznych unikatowych w skali Warszawy woluminów. Pierwszą, długoletnią kierowniczką Czytelni Naukowej nr 1 była pani Janina Englert, która w czasie wojny uchroniła księgozbiór przez zniszczeniem. Znajduje się tu także jeden z najlepszych w mieście publicznie dostępny zbiór książek varsavianistycznych. Dla czytelników udostępnione są również czasopisma.
Nie tylko cicha praca
W 2010 roku Czytelnia nr 1 przeszła kapitalny remont. Udało się także pozyskać dodatkową powierzchnię, dzięki czemu na parterze zorganizowano miejsce do tzw. cichej pracy z tekstem, gdyż większości zbiorów nie można wypożyczać. Trzeba z nich korzystać na miejscu. Na piętrze zaś znajduje się sala wielofunkcyjna (wyposażona w rzutnik i nagłośnienie), w której organizowane są różne wydarzenia.
- Wcześniej każda impreza, spotkanie czy prelekcja uniemożliwiały korzystanie ze zbiorów czytelni. A wiadomo, że w czytelni podczas pracy z tekstem potrzebny jest spokój - wyjaśnia pani dyrektor. - Teraz możemy prowadzić taką działalność w dużo szerszym zakresie, a wiemy od mieszkańców, że istnieje tego typu zapotrzebowanie. Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi kultury i nauki, występy różnych grup, wieczory poetyckie, zajęcia komputerowe m.in. dla seniorów czy turnieje szachowe. Każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśla.
Odbywają się też spotkania varsavianistyczne, które cieszą się sporym powodzeniem i które w przyszłości również będą kontynuowane. Co cieszy mieszkańców - wstęp na wszystkie wydarzenia w czytelni jest darmowy.
W plebiscycie na najbardziej społeczne miejsce w Warszawie, który odbył się w 2012 roku, Biblioteka Publiczna na Targówku zajęła miejsce tuż za podium, pokonując około pięćdziesiąt stołecznych instytucji i organizacji. Sukces ten w dużej mierze zawdzięcza właśnie Czytelni Naukowej nr 1.
ak