REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023
Legionowo

różne

 

Czynsze w górę. "Takich kosztów nie ma nawet w Warszawie"

  3 grudnia 2020

Czynsze w górę. "Takich kosztów nie ma nawet w Warszawie"

Od 1 marca 2021 roku czynsze mieszkaniowe w blokach legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) znów pójdą w górę. Lokatorzy nie kryją oburzenia.

REKLAMA

W kwietniu rada nadzorcza SMLW podjęła decyzję o obniżeniu od 1 czerwca składek remontowych wchodzących w skład czynszów mieszkaniowych. Zgodnie z jej wolą, składka na ten fundusz obniżona została o 80 groszy za 1 m2 lokalu. Oznacza to, że za spółdzielcze kawalerki o powierzchni 30 m2 lokatorzy w ostatnim czasie płacili o około 24 zł mniej, zaś za czteropokojowe mieszkanie o metrażu przekraczającym 60 m2 nawet o przeszło 50 zł mniej. Zmniejszenie miesięcznych stawek czynszów mieszkaniowych dotyczyło pięciu miesięcy i w zamyśle miało pomóc lokatorom w trudniejszym czasie ekonomicznym po wybuchu pandemii. Wszystko ma jednak swój kres.

Jak wzrosną opłaty?

Z pisma przesłanego spółdzielcom wynika, że eksploatacja podstawowa w wieżowcach na osiedlu Jagiellońska wzrasta z kwoty 2,62 na 2,95 zł/m2 (o 12,5%), ubezpieczenia majątku z kwoty 5 groszy na 6 gr/m2 (wzrost o 20%). Nastąpi też wzrost składki na fundusz remontowy z 2,65 na 2,80 zł/m2 (wzrost o 5,6%). Dla 35-metrowych kawalerek będzie to - w stosunku do stawek "przedcovidowych" - podwyżka o ponad 17 zł, dla mieszkań 3-pokojowych 53-metrowych o blisko 27 zł.

- Powodem aktualizacji stawek jest wzrost kosztów ponoszonych na rzecz utrzymania zasobów mieszkaniowych wynikających między innymi z rosnących cen materiałów i usług oraz wzrost płacy minimalnej, co przekłada się na wartość faktur wystawianych przez firmy zewnętrzne - informuje lokatorów w piśmie wiceprezes SMLW Marek Petrykowski.

Zapraszamy na zakupy

"Klatki jak u meneli"

Na zapowiadane podwyżki czynszów, które dotkną lokatorów od 1 marca 2021 roku, zdążyli już zareagować internauci, którzy na portalu społecznościowym nie kryją swojego oburzenia i nie pozostawiają suchej nitki na działalności legionowskiej spółdzielni.

- Płacimy za remonty, ale klatki wyglądają, jak u meneli. Płacimy za remont wind, a w bloku wymieniona jest tylko jedna. Wymiana szyby trwa nie jeden dzień, lecz kilka tygodni. Paradoks naszej spółdzielni - im więcej płacisz, tym mniej jest robione - komentuje pan Marcin.

"Klatka niemyta od dwóch miesięcy"

- Chyba im rozum odjęło, takich cen to nawet w Warszawie nie ma. Syf na klatkach, ściany ostatnio malowane 15 lat temu, dozorczyni sprząta tylko wokół bloku. U teściowej na Piaskach mają wspólnotę, aż miło wejść na klatkę, nawet dozowniki mają na płyn antybakteryjny - dodaje pani Sylwia. - Zastanawiam się, za co płacimy ten fundusz remontowy, jak żadnych remontów nie ma. Bloki pod opieką innych zarządców mają taki sam fundusz remontowy a klatki wyremontowane. A w spółdzielczych farba odchodzi, to skandal - komentuje pani Justyna. - Czynsze bardzo wysokie, a w zamian.... brudna klatka, niemyta od co najmniej dwóch miesięcy, blok ocieplony jako jeden z pierwszych, wiec elewacja w opłakanym stanie i tak można długo wyliczać - dorzuca pani Anna.

(DB)

 

Komentarze (3)

# mieszkaniec...

08.12.2020 01:42

Tak naprawdę, to od lat rządzi Pan Roman z Panem Szymonem. Wszystkim to pasuje i kochają Pana Romana i Pana Szymona. Nikt nie chce żadnych zmian i każdy boi się cokolwiek złego powiedzieć. Jest bardzo dobrze. Legionowo to piękne miato. Jest doskonale zarządane. Perła Samorządu nagrodzona wszelkimi nagrodami. Jest lokalna telewizja też od lat prowadzona pod agendą spółdzielni mieszkaniowej przez Pana Redaktora Tomasza. Jest też lokana gazeta finansowana przez Ratusz. Przed wyborami smaży sie kiełbasy po kolei we wszystkich częściach miasta. Mieszkańcy za te kiełbasy kochają rządzących. Legionowo to piękne miasto. Jest jeszcze Pan Poseł Jan - czołowy polityk partii opozycyjnej - mieszkaniec Legionowa znany z wręczania szabli i Pan Poseł partii rządzącej i jednocześnie Minister resortu siłowego Pan Mariusz. Sielanka !!! Legionowo to piękne miasto...

# ilk

13.12.2020 18:11

spółdzielnie to relikt PRLu i powinny być już dawno zlikwidowane, generują tylko koszty

# Peron

13.12.2020 18:22

Jacy mieszkańcy - takie miasto !

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA