Czym jest Frontex? Ma główną siedzibę na Woli
9 listopada 2021
W związku z sytuacją na granicy białoruskiej część posłów proponuje, by Polska skorzystała z pomocy Frontexu. To pierwszy raz, gdy unijna agencja wzbudza tak duże zainteresowanie w naszym kraju.
Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej został założony w 2004 roku. Jego celem jest pomoc w ochronie granic krajom członkowskim Unii Europejskiej, a także Norwegii i Islandii jako państwom członkowskim strefy Schengen. Frontex jest finansowany wspólnie przez państwa Unii Europejskiej i strefy Schengen.
Co to jest Frontex?
- Agencja zapewnia funkcjonariuszy organów ścigania z państw członkowskich i z państw stowarzyszonych w ramach Schengen, a także statki, samoloty i urządzenia do kontroli granic na obszarach położonych przy granicach zewnętrznych, które wymagają dodatkowego wsparcia - informuje agencja. - Oprócz kontroli granicznej, działania Frontexu obejmują zadania związane z bezpieczeństwem na morzu, kontrolą bezpieczeństwa, operacjami poszukiwawczo-ratowniczymi i ochroną środowiska.
Frontex twierdzi, że w obliczu nadzwyczajnej sytuacji jest w stanie szybko wysłać straż graniczną i przybrzeżną w dowolne miejsce Europy. Na żądanie agencji państwa członkowskie są zobowiązane do wysłania do pomocy swoich funkcjonariuszy. W sumie pod egidą Frontexu może znaleźć się jednak zaledwie półtora tysiąca ludzi. Istnieje projekt zwiększenia sił agencji do 10 tys. funkcjonariuszy, ale dopiero od roku 2027.
Siedziba Frontexu w Warszawie
Większość warszawiaków nie wie, że główna siedziba Frontexu znajduje się niedaleko stacji metra przy rondzie Daszyńskiego. Agencja wynajmuje biura w budynku kompleksu Warsaw Spire na pl. Europejskim. Dla wzmocnienia ochrony biurowca na Woli wyznaczona została strefa zakazu lotów dronów, obejmująca m.in. wieżowce wokół ronda Daszyńskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, apartamentowce przy Grzybowskiej, a także większą część kompleksów Fabryki Norblina i Browarów Warszawskich.
W 2017 roku Frontex dostał od polskiego rządu ziemię pod nową siedzibę. Jest ona planowana przy Racławickiej, obok Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA i w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego stadionu Gwardii. Wstępne szacunki zakładają budowę obiektu o powierzchni 70 tys. m2 dla około dwóch tysięcy pracowników. W ubiegłym roku Frontex planował wydać na inwestycję 112 mln euro, czyli ponad pół miliarda złotych.
(dg)