REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Czy posłowie mają prawo walczyć z ateizmem?

  28 września 2012

alt='Czy posłowie mają prawo walczyć z ateizmem?'

Sejm to nie tylko obrady plenarne, głosowania, czy też posiedzenia komisji. Posłowie są również członkami zespołów parlamentarnych, które tworzą zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. W obecnej kadencji takich zespołów jest blisko sto. Nazwy niektórych brzmią bardzo serio - jest np. Zespół Cyfryzacji, Innowacyjności i Przedsiębiorczości. Niektórych - dość zabawnie, np. Zespół ds. Piastówanio Ślónskij Godki.

REKLAMA

Część skupia fanów różnych dyscyplin sportowych. Jest np. grupa rowerowa, brydża sportowego, szachów, wędkarstwa, jeździectwa, narciarstwa. Są przyjaciele - harcerstwa, zwierząt, środowiska. Są miłośnicy - historii, motocykli i samochodów. Trochę w tym pomieszania z poplątaniem, ale jeśli zespoły te działałyby z pożytkiem dla ogółu, to czemu nie? Tylko przyklasnąć. A czy działają?

Z liczby posiedzeń i ich tematyki wynika, że ich aktywność i dorobek są bardzo różne, od niemal zerowej do naprawdę solidnej. Niewątpliwie najbardziej aktywny - zresztą jedyny, którym interesują się media - jest tzw. zespół Macierewicza.

Ateizm jako światopogląd filozoficzny jest równouprawniony w Polsce w świetle konstytucji z religią katolicką a także z innymi wyznaniami.
Tyle że powody zainteresowania nim są bardziej polityczne (katastrofa smoleńska) niż merytoryczne.

Moją uwagę przykuł jednak założony pół roku temu i grupujący wyłącznie posłów i senatorów PiS zespół o intrygującej nazwie: Zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski. Taka nazwa i cel działalności zespołu - choć odwołuje się on w swoim regulaminie do wartości chrześcijańskich - muszą budzić kontrowersje. Wynika z nich bowiem, że ateizm (czyli niewiara w Boga) to zło, które trzeba zwalczać i to w ramach instytucji władzy publicznej, jaką jest Sejm. A przecież konstytucja na samym wstępie głosi: "My, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach..." Z kolei art. 25 Konstytucji mówi: "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym". Zatem ateizm jako światopogląd filozoficzny jest równouprawniony w Polsce w świetle konstytucji z religią katolicką a także z innymi wyznaniami. Są w Polsce ludzie, którzy są wrogo nastawieni do muzułmanów czy żydów. Czy jednak uznalibyśmy za dopuszczalne powołanie przez nich stowarzyszeń, zespołów czy innych brygad do walki z islamem bądź judaizmem?

A tak na marginesie, to marzy mi się zespół parlamentarny, który upowszechniałby wśród posłów dwie tylko - niewątpliwie chrześcijańskie - zasady: miłości bliźniego i niedawania fałszywego świadectwa.

A co, to już pomarzyć sobie nie można?

Marek Borowski
senator z Pragi i Targówka, były marszałek Sejmu (2001-2004), wicepremier (1993-1994) i poseł (1991-2011)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Mephistofeles

06.10.2012 15:20

Panie Marszałku, zadaj Pan pytanie czysto retoryczne, bo oczywistym jest, że twór ten stanowi oczywiste naruszenie Konstytucji RP zwłaszcza, że działa tam gdzie podatnicy płaca za światło.

# Młoda ateistka

06.10.2012 15:22

Osobiście jestem osobą młodą (16 lat) ale mam swój rozum i widzę, co się dzieje. Jestem ateistką i odczuwam chociażby w szkole na własnej skórze dyskryminację osób niewierzących. Jest to okropne! Żyję z nadzieją, że kiedy będę dorosła i będę posiadała dzieci, to nie będą musiały one znosić tego, co przyszło znosić mi. Żywię też nadzieję na to, że doczekam się czasów, w których stanowiska urzędnicze będą obejmować ludzie, którym wiara (jakakolwiek by nie była) nie będzie przysłaniać oczu podczas wykonywania pracy. Bo urzędnik jakby nie było, powinien kierować się prawem i zasadami moralnymi a nie religijnymi.

# Paweł z Askenazego

06.10.2012 18:21

A ja ateistą nie jestem, ale podzielam poglądy pana Marszałka. No i zainteresowała mnie kolekcja korkociągów. Ciekawe hobby.

REKLAMA

# 2lukasz81

11.02.2013 14:00

Panie Marszałku znamy Pana od wielu lat i to na tyle, że z całą pewnością możemy o Panu powiedzieć - człowiek o poglądach lewicowych z dużym stażem. W swojej karierze politycznej pełnił Pan różne funkcje i czy to z ramienia PZPR, SLD czy SDRP. Nie walczy Pan z KK w tym i z Krzyżem tak jak to robi Palikot, ale w swoim czasie zawsze Pan trochę z ostrożna oliwy do ognia podpalającego KK a tym samym i nas wierzących Polaków dolewa. Ten powyższy Pana felieton jest dobrym tego przykładem. Diabeł wszak, to inteligentna bestia.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni